DS-ova rampa za SVM
Sledi uozbiljavanje odnosa unutar vladajuće koalicije, kaže Jelena Trivan
Izostanak podrške za budžet nije bilateralni problem između Demokratske stranke i Saveza vojvođanskih Mađara, kako je to javnost razumela. To je tema za razgovor unutar vladajuće koalicije i definisanje šta podrazumeva podrška vladi i učestvovanje u koaliciji. Ne treba očekivati nikakve dramatične i spektakularne poteze, ali treba očekivati da se odnosi unutar koalicije uozbilje, kaže za „Politiku” Jelena Trivan, portparol DS-a, komentarišući situaciju nastalu nakon što je SVM glasao protiv budžeta za 2010. godinu.
Postupak SVM-a izazvao je oštre reakcije funkcionera DS-a. Nekoliko sati pre izjašnjavanja o budžetu, ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić izrazio je uverenje da će poslanici SVM-a glasati „za”, naglasivši da „svako ko sebe smatra vladajućom većinom i vladajućom koalicijom mora da glasa za budžet ili da napusti koaliciju”. Nakon glasanja je ublažio stav rekavši da je DS-u „najvažnija politička stabilnost u zemlji” i da će uskoro porazgovarati sa predstavnicima SVM-a. U G17 plus i Socijalističkoj partiji Srbije, čini se, znatno su mirniji. Šef poslaničke grupe SPS–JS Branko Ružić izjavio je juče da je vladajuća većina stabilna i da nema razloga za preispitivanje odnosa sa predstavnicima SVM-a.
Nekih razgovora će, izgleda, ipak biti, ali Jelena Trivan ne zna da li će oni biti na nivou lidera vladajućih partija. „U ovom trenutku važno je da smo pokazali da stabilnost postoji i da uprkos svemu nije ugrožena”, ističe ona navodeći da je sigurna da će vladajuća koalicija prevazići sadašnju krizu i da će ova vlada stabilno završiti svoj mandat.
Politički analitičari Milan Nikolić i Dejan Vuk Stanković, smatraju da vladajuća koalicija nije u ozbiljnoj krizi, jer, pre svega, ima manjih partija koje mogu da priskoče u pomoć ako SVM ili neka druga stranka bude previše „zatezala”. Nikolić, koji je direktor Centra za proučavanje alternativa, kaže da je šteta što Mađari nisu ovog puta bili fleksibilniji, jer se, po njegovim rečima, nije radilo o nekoj velikoj stvari nego su oni mislili da „na brzaka” mogu nešto da dobiju. Po naknadnim reakcijama iz SVM-a, on zaključuje da ta stranka nije spremna da napusti vladajuću koaliciju.
Na pitanje da li bi moglo da se desi da DS odluči da raskine savez sa SVM-om, on odgovara da „nema konačnih odluka, sve je u međuodlukama”. To su pregovori gde se „stalno ispipava koliko jedni mogu da idu, koliko drugi dopuštaju. Paleta sredstava ubeđivanja je prilično velika: DS može da kaže da sledeći put neće staviti nekoga na svoju izbornu listu, može da se odluči za rekonstrukciju vlade, izmenu članova upravnih odbora, da kaže da neće biti para za ovo ili ono… Izbori su uvek poslednje rešenje”, ističe Nikolić.
Dejan Vuk Stanković ocenjuje da je za DS bilo neprijatno saznanje da je budžet visio o koncu, ali smatra da će vladajuća koalicija uvek učiniti sve da sebe ne dovede u pitanje, jer ovo je za njih nepovoljan trenutak za vanredne izbore. „Mislim da će se pre okrenuti taktici da od slučaja do slučaja prave kompromise. Imaju dosta prostora za to, jer iskustvo u radu parlamenta pokazuje da postoje dva rezervna tima za političku većinu – LDP i samostalne poslanike. Ali, izjave Balinta Pastora pokazuju da njihov sukob od ponedeljka nije fatalan, a preteći tonovi iz DS-a više su usmereni na to da se u budućnosti spreči neka dramatizacija nalik ovoj od prekjuče”, kaže on.
Stanković smatra da je vojvođanskim Mađarima, slično LDP-u, ova vlada politički i ideološki bliža od desne opozicije koja bi bila ozbiljan pretendent na vlast u slučaju izbora, te da će pokušati da se vrati na stare pozicije na kojima su bili pre ovog ne baš neozbiljnog incidenta. On kaže da su Mađari navikli da dobijaju koncesije od DS-a, pa su i sada osetili da mogu da traže više: „To nije stranka koja rizikuje mnogo sa ’zatezanjem’, jer za razliku od srbijanskih stranaka koje su u koaliciji ili je podržavaju, nema problem cenzusa. SVM-u ne možete da podviknete, jer ima sigurno glasačko telo u vidu pripadnika mađarske nacionalne manjine i uvek će biti u parlamentu i uvek će se pitati za mnoge stvari, bar kada je reč o položaju Vojvodine”.
B. BAKOVIĆ