Dr Balint Pastor: u kulturi je jednostavno sporazumeti se
Verujem da je „Sezona kulture“ Srbije i Mađarske jedinstveni događaj u ovom delu Evrope, pa i u čitavoj srednjoj Evropi, kazao je predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i republički poslanik gostujući na Panon RTV-u.
Dr Balint Pastor je za jutarnji program Subotičkog mađarskog radija govorio o značaju programa „Sezona kulture“ između Srbije i Mađarske koji je upravo otvoren u Sentandreji u prisustvu ministara kulture dve zemlje Nikole Selakovića i Balaža Hanka.
„Ovaj program znači novu mogućnost predstavljanja vojvođanske mađarske kulture, za vojvođansku mađarsku zajednicu to je nova prilika da se pokaže, isto kao i za Srbe u Mađarskoj. Milan Rus, direktor tamošnjeg srpskog pozorišta je određen za poverenika mađarskog ministarstva i za mađarsko Ministarstvo kulture i inovacija u narednoj godini ovo je najznačajniji niz programa, isto kao za ovdašnje ministarstvo“ kazao je dr Pastor.
On je slikovito predstavio da se ova manifestacija oslanja na dve noge, jedna je u Srbiji, a druga u Mađarskoj, i unutar toga imaju i dodatnu vezu, a to je srpska manjina u Mađarskoj i vojvođanska mađarska manjina u Srbiji.
„To znači da osim izvrsnih političkih kontakata, sve snažnije privredne saradnje, saradnje u oblasti bezbednosne politike, na polju energetike i strateškog partnerstva koje se odnosi na mnogo druga polja, i kultura je postala oblast koja dobija od ovakvih odnosa. Mislim da u ovom delu Evrope, pa i u srednjoj Evropi ovo je jedinstvena stvar, jer ovakve manifestacije nisu prečeste, posebno kada govorimo o trajanju od godinu dana. U kulturi je jednostavnije se sporazumeti nego, recimo u bezbednosnoj politici ili vojnoj saradnji. Ovde moram da kažem da sve ovo ne bi moglo da se ostvari i ne bi postojalo da pre 12 godina nismo uredili političke odnose i to tako što je Ištvan Pastor imao potrebnu hrabrost i sposobnost da vidi i sa ispravljanjem istorijskih rana, sa postizanjem istorijskog pomirenja, stvoreni su uslovi za privrednu saradnju i kulturnu saradnju“ rekao je dr Pastor.
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara je dodao da su razrešenjem događaja od pre 80 godina stvoreni uslovi za stvaranje pozitivnih i lepih dešavanja.
U jutarnjem radijskom programu dr Balint Pastor govorio je i o aktuelnom političkim dešavanjima. Tako je ponovio stav iznet i pre godinu dana da se Savez vojvođanskih Mađara protivi uvođenju redovnog vojnog roka, i da je dosledan u tom pogledu. Kako je rekao, razvoj čovečanstva nije prava linija, koja se kreće od negativnog ka pozitivnom.
„Zbog toga razumemo šta se u svetu dešava, šta je u toku, šta se događalo u proteklih godinu dana. Koja ratna žarišta su stvorena u Evropi i ti procesi još traju. Zbog toga i razumemo zašto se u mnogim državama ponovo uvodi služenje redovnog vojnog roka, dakle to nije specifično samo za Srbiju. Uprkos tome, mi zastupamo interese vojvođanske mađarske zajednice i pre godinu dana smo rekli predsedniku Vučiću, premijeru i ministru odbrane da se mi tome protivimo. Ne mogu da obećam da jedna manjinska regionalna stranka može da spreči uvođenje služenja vojnog roka, ali ukoliko do toga dođe nastojaćemo da bude usvojen zakon koji je za ovdašnje Mađare dobar i prihvatljiv“ rekao je dr Pastor. Prema njegovim rečima to može biti i civilno služenje vojnog roka, a postavlja se i pitanje šta sa licima koja su dvojni državljani, šta sa onima koji imaju i mađarsko državljanstvo.
Kada je reč o dvojnom državljanstvu, dr Balint Pastor govorio je i o pripremama za upis, odnosno promenu ili proveru podataka dvojnih državljana kako bi mogli da glasaju na izborima u Mađarskoj sledeće godine. Dvojni državljani već više od deset godina, u skladu sa propisima imaju mogućnost da glasaju i na izborima za mađarski parlament i predsedničke izbore i na izborima za Evropsku uniju. On je detaljno govorio o potrebi da se na birački spisak upišu birači koji su u međuvremenu napunili 18 godina, i tako stekli pravo glasa, te o postupcima koje treba da preduzmu lica koja žele da se sada upišu u birački spisak Mađarske ili da promene postojeće podatke.
Izbori za mađarski parlament biće održani narednog proleća i dr Balint Pastor je rekao da će tada pozvati svoje članove da daju podršku Viktoru Orbanu i koaliciji FIDES-HDNP, međutim, da se sada ne radi o tome već o potrebi da se što više dvojnih državljana upiše u birački spisak.