Da se politika koja je dovela do zločina više nikada ne ponovi

U Skupštini Srbije nema jedinstva vlasti i opozicije o predlogu deklaracije o osudi zločina počinjenih nad pripadnicima srpskog naroda i građanima Srbije. Vlast je jedinstveno stala iza predloženog dokumenta, ali osim LDP-a, podršku nije dala nijedna opoziciona stranka.

Za deklaraciju su glasala 133 poslanika, koji su bili u sali.

Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija u ime predlagača upozorila je juče na to da cilj deklaracije nije da podstakne raspravu u kojoj bi se takmičili u patriotizmu i nadmetali u dokazivanju žaljenja nad žrtvama.

– Smisao deklaracije je da se zločini nad Srbima nikada ne zaborave, da počinioci ne izmaknu pravdi i da se politika koja je dovela do toga više nikada ne ponovi – rekla je ona.

Skupština Srbije, usvajanjem deklaracije, istakla je Nada Kolundžija, poziva parlamente susednih zemalja da imaju isti odnos prema svim žrtvama u ratovima u bivšoj Jugoslaviji, kao i međunarodne institucije koje procesuiraju odgovorne za zločine da kazne i one koji su počinili zločine nad Srbima.

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma zahvalio se poslanicima “što je ova tema konačno došla na dnevni red”. Pre početka sednice novinarima je izjavio da bi Vlada Srbije bila dovedena u pitanje da se na dnevnom redu parlamenta nije našla deklaracija o osudi zločina nad srpskim narodom.

– Poslanički klub SPS–JS-a glasaće za ovu deklaraciju. Nismo oduševljeni tekstom, jer su termini mnogo blagi, za razliku od onih u Deklaraciji o Srebrenici – istakao je Marković, ujedno zatraživši da hrvatski Sabor i kosovski parlament osude zločine nad Srbima, a od NATO-a da se izvini “zato što je ubio veliki broj civila za vreme NATO-ove agresije”.

Predsednik kluba SPS–JS-a Branko Ružić smatra da je usvajanje ove deklaracije istorijski iskorak. On je naglasio da je Srbija pokazala spremnost i hrabrost da ukaže na sve što se dešavalo na prostoru bivše Jugoslavije i da je sada na parlamentima zemalja u regionu da učine to isto.

Šefica poslaničkog kluba G17 plus Suzana Grubješić ukazala je na to da “istina uvek ima više strana, suočavanje s prošlošću nije licitiranje brojem žrtava, a izvinjenje zbog počinjenih zločina treba da bude iskreno, ne zato što to neko od nas traži, već zato što smo na to spremni, i mi i ostali narodi iz bivše Jugoslavije”. Podržavajući predloženu deklaraciju, ona je naglasila i da su “mnogi zločini ostali neistraženi i nekažnjeni, ali sređivanje ratnih računa i procesi pomirenja ne zavise samo od suđenja ratnim zločincima”.

– Ključnu ulogu moraju da odigraju političari – poručila je Suzana Grubješić.

Direktor SPO-a Aleksandar Jugović izjavio je novinarima da će ta stranka podržati deklaraciju, ali je izrazio i žaljenje što je u njoj izostavljena osuda zločina “ustaške države Hrvatske u Drugom svetskom ratu”. Pošto, kako je rekao i “dan-danas neki ne priznaju žrtve iz Drugog svetskog rata”, Jugović je najavio da će SPO zahtevati da parlament usvoji deklaraciju o osudi komunističkih zločina, po preporuci Parlamentarne skupštine Saveta Evrope iz 2006. godine.

– Tajne grobnice i zločini rezultat su jedne ideologije koja je decenijama krila ustaške zločine nad Srbima u Drugom svetskom ratu i koja je sve svoje ideološke protivnike, desetine hiljada, likvidirala tajno, od Slovenije do Srbije – upozorio je Jugović.

Predsednik kluba manjina Balint Pastor (SVM) naglasio je da ta stranka podržava predlog deklaracije o osudi zločina nad pripadnicima srpskog naroda i građanima Srbije. Svaki zločin treba da bude osuđen, bez obzira na to ko ga je izvršio i ko su bile žrtve, naveo je on.

– Raduje nas činjenica da je usvojen naš predlog da se u naslovu predloga deklaracije pominju i građani Srbije, jer svi znamo da su u ratovima ginuli i pripadnici nacionalnih manjina – objasnio je Pastor.

SVM očekuje da srpski i mađarski parlament donesu zajedničku deklaraciju o međusobnom priznavanju krivice za zločine koji su počinjeni nad Mađarima od 1941. do 1945. godine.

Poslanik Liberalno-demokratske partije Zoran Ostojić najavio je da će ta stranka podržati predloženu deklaraciju jer je to, kako je naveo, “normalno i logično”.

– Za LDP je nesporno da je srpski narod podneo mnogo žrtava u proteklim ratovima. Osuditi to je sasvim prirodno i ne mogu da zamislim da neko nije spreman da to uradi – rekao je Ostojić.

Vlasti poručuje da je na vreme trebalo da posluša LDP i donese rezoluciju kojom se osuđuju svi zločini, ali i “ističe jedan gde je izvršen genocid”.

– Zato su u pravu oni koji tvrde da je Deklaracija o zločinu u Srebrenici za spoljnu upotrebu, a ova za unutrašnju – primetio je Ostojić.

Potpredsednik DSS-a i poslanik Slobodan Samardžić smatra da predložena deklaracija “ne zavređuje nijedan glas u parlamentu”, pošto je “nehumana, nemoralna, politički plitka”. Iznoseći brojne primedbe, ocenio je da će usvajanjem deklaracije o osudi zločina nad Srbima, u kojoj je izraženo žaljenje zbog žrtava NATO-ovog bombardovanja, ali ne i njegova osuda, značiti amnestiju onoga što je 1999. ta alijansa učinila u SRJ.

– Hajde da pogledamo šta piše u toj vašoj deklaraciji. Pravi se razlika, selekcija, dve vrste žrtava, pa se na jednoj teritoriji osuđuju zločini, a nad žrtvama NATO-a izražava žaljenje, pa ispada da su to žrtve nižeg ranga – naveo je Samardžić, uz opasku da se osim NATO-a, deklaracijom amnestira i Slovenija gde je, kako je objasnio, „takođe bilo žrtava i pobijenih vojnika početkom devedesetih godina 20. veka”.

Šef poslaničke grupe Nova Srbije Velimir Ilić takođe zamera na tome što se u predloženoj deklaraciji ne osuđuju zločini koje je počinio NATO 1999. godine. Kako i DSS, ova stranka smatra da je srpski parlament trebalo da donese jednu deklaraciju u kojoj bi se osudili svi zločini. Nasuprot tome, ovakva deklaracija je “limunada i nju niko u svetu neće objaviti jer nikog ne interesuje njen cilj”.

Ni naprednjaci neće podržati predloženu deklaraciju. I šef kluba “Napred, Srbijo!” Tomislav Nikolić kritikovao je skupštinsku većinu što nisu deklaracijom osuđeni NATO-ovi zločini iz 1999. godine i oni počinjeni u Sloveniji.

– Očekujemo da NATO kaže da izražava žaljenje zbog žrtava, a vi ste se, umesto NATO-a, potrudili i kažete da izražavate saučešće. Što niste izrazili žaljenje nad ljudima koji su izginuli u BiH i Hrvatskoj? – pitao je Nikolić poslanike vlasti, optužujući ih da štite “interese predsednika Srbije, to su ideje iz njegovog kabineta”. – Patriotizam pokazujete tako što ćete osuditi zločine nad Srbima, a mislite da nas u EU vodite održavanjem gej-parade. Očigledno je da vam sve izmiče, pa vam je potrebna sednica na kojoj ćete pokazati patriotizam.

Predsednik poslaničke grupe SRS-a Dragan Todorović smatra da je predložena deklaracija “jedan od najsramnijih akata koji će biti usvojen u Skupštini Srbije”.

Todorović je posebno zamerio na tome što se u njoj ne spominju zločini nad srpskim narodom u Sloveniji, zatim tokom akcija “Bljesak” i “Oluja”, NATO-ovo bombardovanje i srpske žrtve u okolini Srebrenice. Istovremeno, optužio je vlast da prikriva istinu o poseti državne sekretarke SAD Hilari Klinton Beogradu.

S. STANKOVIĆ

28. novembar 2025.

09,00 - Subotica - Sastanak sa Katarinom Pranić i njenom ćerkom, koje su dobile podršku od Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,00 - Subotica - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

1. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Čabom Latorcaijem, zamenikom ministra za javnu upravu i regionalni razvoj Mađarske

17,00 - Bečej - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

2. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

3. decembar 2025.

12,00 - Gornji Breg - Press konferencija u vezi postavljanja dvojezičnih – mađarsko-srpskih – znakova obaveštenja za vođenje saobraćaja

4. decembar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

15,30 - Subotica - Obilazak Gradske kuće, upoznavanje sa istorijom zgrade i pregled budućih ulaganja

16,25 - Subotica - Obilazak završenih radova na objektu Gradske biblioteke

17,00 - Subotica - Javna tribina Saveza vojvođanskih Mađara

5. decembar 2025.

16,00 - Feketić - Sećanje na Ištvana Šarkezija

8. decembar 2025.

10,00 - Bačka Topola - Sastanak sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

10,40 - Bačka Topola - Svečano otvaranje novog logističkog centar preduzeća „A24 Assistance” d.o.o. sa Leventeom Mađarom

11,40 - Krivaja - Svečano otvaranje novih razvojnih kapaciteta Vinarije Brindza sa Leventeom Mađarom

13,00 - Subotica - Press konferencija sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

13,30 - Subotica - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

9. decembar 2025.

17, 00 - Sombor - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

10. decembar 2025.

18,00 - Subotica - Mesni odbor SVM-a Subotica - Bajnat-Prozivka, dečji program i uručenje božićnih paketića

11. decembar 2025.

11,25 - Novi Sad - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,30 - Novi Sad - Svečano otvaranje Muzeja štampe i štamparstva dnevnog lista „Mađar so“ sa Lerincem Načom

12,00 - Novi Sad - Obeležavanje 81. rođendana dnevnog lista „Mađar so“ (Magyar Szó)

12. decembar 2025.

13,30 - Subotica - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

16,30 - Gunaroš - Predaja renoviranog ogranka Biblioteke „Eržebet Juhas“ u Bačkoj Topoli

17,10 - Gunaroš - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

16. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,30 - Senta - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,00 - Senta - Obeležavanje 20. rođendana Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara

17. decembar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. decembar 2025.

09,00 - Subotica - Snimanje intervjua za emisiju „Magyar Hangok“ mađarskom nacionalnom radiju Hír FM (na mađarskom jeziku; emitovanje u subotu u 8 časova)

20. decembar 2025.

11,00 - Segedin - Učešće na najvećem skupu Digitalnih građanskih krugova u 2025.-oj godini

22. decembar 2025.

11,00 - Sajan - Svečano uručenje poklona za decu u organizaciji Saveza „Rakoci“ i NSMNM

14,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Mađar So“ (objaviće se u prazničnom izdanju, 24.-og decembra)

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

23. decembar 2025.

08,15 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

11,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

12,50 - Beograd - Dan za glasanje (IV sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

29. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

12,00 - Subotica - Intervju za Mađarsku nacionalnu agenciju MTI

17,00 - Bačka Topola - Forum predsednika mesnih, opštinskih, okružnih odbora i drugih funkcionera SVM-a

30. decembar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. januar 2026.

13,00 - Budimpešta - Kongres Fidesa

13. januar 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Subotica - Snimanje intervjua za program emisije M1 „Karpatski basen” (na programu 18. januara)

14. januar 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (VI vanredna sednica)

14,00 - Beograd - Intervju za dnevni list "Magyar Nemzet"

16. januar 2026.

17,00 - Kanjiža - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

19. januar 2026.

13,00 - Subotica - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

20. januar 2026.

18,00 - Nosa - Učešće u diskusiji gde se predstavlja životna priča Elvire Janoši, bivše ultramaratonke

21. januar 2026.

10,00 - Subotica - Sastanak sa rukovodstvom Biskupijske klasične gimnazije „Paulinum”

12,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, poverenikom predsednika Vlade Mađarske, Viktora Orbana

18,00 - Subotica - Koncert Zoltana Mage u Sinagogi

22. januar 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

18,00 - Bačka Topola - Projekcija filma „Mađarsko venčanje“

23. januar 2026.

11,00 - Dunajska Streda (Slovačka) - Učešće na konferenciji „Kolektivna krivica koja živi sa nama“, posvećenoj primeni Benešovih dekreta

16,00 - Senta - Centralna vojvođanska svečanost obeležavanja Dana mađarske kulture

24. januar 2026.

19,00 - Torda - Svečano otvaranje XXIV Dana kulture u Tordi

2. februar 2026.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

4. februar 2026.

16,00 - Zrenjanin - Sastanak sa rimokatoličkim biskupom, mons. Mirkom Štefkovićem

17,00 - Zrenjanin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

6. februar 2026.

16,30 - Novi Kneževac - Obilazak radova na zgradi Gimnazije i stručne škole „Dositelj Obradović”

17,15 - Banatsko Aranđelovo - Poseta porodice, obilazak projekta korisnika sredstava za kupovinu porodične kuće Fondacije Prosperitati

18,00 - Novi Kneževac - Proslava povodom 19. godina od osnivanja Opštinske organizacije SVM

10. februar 2026.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

09,00 - Subotica - Intervju za dnevni list „Glas Srpske“ iz Republike Srpske

11. februar 2026.

12,00 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

14,00 - Sombor - Svečana primopredaja obnovljenih orgulja u Crkvi Svetog Stefana kralja

17,00 - Palić - Svečano zatvaranje pete sezone Vojvođanskog mentorskog programa Fondacije „Prosperitati” i uručenje nagrada

12. februar 2026.

11,30 - Subotica - Sastanak sa Edvardom Fergusonom, ambasadorom Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu

13. februar 2026.

17,30 - Budimpešta - Održavanje predavanja na manifestaciji omladinske krovne organizacije „Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület” (Udruženje za mađarsku omladinu bez granica)

14. februar 2026.

11,00 - Budimpešta - Godišnji pregled minule godine - održava predsednik Vlade Mađarske Viktor Orban

19. februar 2026.

11,30 - Subotica - Sastanak sa Radecki Jeneom, predsednikom Privredne komore županije Fejer i delegacijom preduzetnika iz Mađarske

16,00 - Novi Sad - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli „Várady”- stipendija, zatim stipendija studenata medicine, stomatologije i ekonomije

20. februar 2026.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Klem Jožefom i Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine

14,00 - Subotica - Sastanak sa Čongorom Čakijem, predsednikom Saveza „Rakoci”

17,00 - Senta - Svečano otvaranje obnovljene zgrade sedišta Kulturalne fondacije most

19,00 - Kula - Proslava povodom 30. godina od osnivanja mesne organizacije SVM-a

21. februar 2026.

18,00 - Bečej - Projekcija filma „Ostani čovek - priča o Akošu“

23. februar 2026.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

24. februar 2026.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Senta - Svečanost povodom 30. godišnjice obuke za hortikulturno inženjerstvo Univerziteta poljoprivrednih i prirodnih nauka (MATE)

25. februar 2026.

11,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čantavir

11,30 - Subotica - Snimak intervjua za program emisije M1 „Karpatski basen” 

12,00 - Subotica - Sastanak sa Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine

26. februar 2026.

11,30 - Subotica - Snimanje gostovanja u emisiji „Politbiro” na RTV

27. februar 2026.

18,00 - Kanjiža - Učešće na manifestaciji „Rečna građanska patrola“ i koncert orkestra “Kormoran”