Čeda dao kvorum
Skupština Srbije KONAČNO odblokirana, usvojeno 13 važnih zakona, ALI OSTALE DILEME O VLADAJUĆOJ VEĆINI
Pasoši do kraja sledeće godine. Prošao set pravosudnih zakona
SKUPŠTINSKA agonija, izazvana kolebanjem vladajuće većine, i igranje živcima stotina hiljada građana, juče su konačno završeni. Čvor je presekao Čedomir Jovanović, tako što je 12 poslanika njegovog, iako opozicionog, LDP, dalo kvorum za početak glasanja o 13 važnih zakona.
Gotovo u poslednjem trenutku Narodna skupština je, sa 217 glasova, usvojila izmenu Zakona o putnim ispravama, kojom je važenje starih, plavih pasoša, produženo do kraja sledeće godine.
Parlament je usvojio i sedam pravosudnih zakona, a jedan od njih - Zakon o sedištima sudova i javnih tužilaštava, bio je uzrok višednevne drame u Skupštini Srbije. Četvoro poslanika SVM nije htelo da da kvorum za početak sednice, ako njihov šef Balint Pastor ne dobije uveravanje DS da će zakon “pasti”. Garancije, međutim, nije bilo.
Zakon je prošao sa 123 glasa, a skupštinski šef radikala Dragan Todorović je “primetio” da bi “neki amandmani, posebno manjina, prošli da su u sali sedeli poslanici Tomislava Nikolića”.
Ova sednica bila je najpre zakazana za subotu, zvanično zbog bolesti nekih poslanika, pa je i juče ujutru prekinuta posle nepun minut, a nastavak je zakazan za podne, pošto je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović objasnila da su joj neophodne dodatne konsultacije sa šefovima poslaničkih klubova.
Nešto kasnije, Pastor je kratko rekao: “Ista meta, isto odstojanje”, a poslanik Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi potvrdio je da su predstavnici vladajuće većine pokušavali da ga nagovore da “pojača” kvorum.
- Ja nisam poslanik vladajuće koalicije - ponavljao je Halimi. - Zašto bih davao kvorum.
Pošto je postalo jasno da se poslanici Kluba manjina neće predomisliti, niti da će DS da im izađe u susret i obori sporni zakon, vladajuća većina je očito prešla na plan B i pozvala Čedomira Jovanovića u pomoć. Glasanje je moglo da počne. Za ovaj put.
Politička agonija koja je trajala proteklih dana sa nedostatkom kvoruma ipak je ostavila dilemu: Ima li vladajuća koalicija stabilnu većinu? Koje stranke su vlast, a koje opozicija? Da li još partija čeka u redu da podupre vladin blok ako to zatreba?
Savez vojvođanskih Mađara koji je deklarativno deo vladajućeg bloka, tokom prethodnih nekoliko dana ponašao se kao opozicija. Istovremeno, LDP koji je na rečima rival i kritičar vlasti, juče je preskočio na tas većine. “Naprednjaci” Tomislava Nikolića, koje su u delu javnosti već bili “viđeni” kao rezervni igrači za vladajući blok, juče su iskoristili šansu da dokažu svoje opozicionarstvo:
- LDP je jasno pokazala da nije ozbiljna opozicija već sastavni deo Tadićevog režima - rekao je za “Novosti” Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS. - U potpunosti je razotkrivena i srušena ujdurma u kojoj učestvuju SRS, LDP, DSS, razni samozvani analitičari i brojni mediji sa lažnim tvrdnjama da su naprednjaci “džoker” ili “štaka” vladajućeg režima.
Šef poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija ocenila je da je prirodno to što su poslanici LDP dali kvorum za glasanje, jer su od početka saziva najavljivali da će podržavati sve evropske projekte:
- Činjenica je da se LDP izjasnio da će podržati većinu u svim evropskim projektima. Reforma pravosuđa i još nekih zakona koje smo danas usvojili vezuju se za evropski put. Čak i da nije prošao jedan zakon, to ne bi značilo da Vlada nije stabilna.
Branko Ružić, predsednik poslaničke grupe SPS, kaže za “Novosti” da je uprkos evidentnim političkim razlikama, LDP pokazao visok stepen konstruktivnosti:
- Odgovoran potez LDP da se prevaziđe parlamentarna blokada, ne znači da su oni džoker i da Vlada nema većinu. Jednostavno, jedna stranka vladajuće koalicije imala je pogršnu percepciju da zbog svojih stranačkih ciljeva mogu da ucenjuju i tako dovedu Skupštinu u blokadu.
U G17 plus tvrde da Vlada ima većinu i da Čedomir Jovanović nije džoker:
- Jovanović i njegov LDP samo su ispoštovali obavezu svih poslanika da su dužni da obezbede normalno funkcionisanje skupštine - rekla nam je Snežana Stojanović Plavšić, član predsedništva Dinkićeve stranke.
Dragan Todorović, potpredsednik SRS, međutim ukazuje da su, i pored vidne podrške većini od strane poslanika LDP, i “naprednjaci” stali na stranu Vlade. Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS, rekao nam je da je očigledno da je LDP apsolutno postao deo vladajuće koalicije.
- Izostanak Tomislava Nikolića i njegove grupe poslanika takođe je doprinos radu vladajuće koalicije, jer da su oni bili u Skupštini, makar ne bi prošao Zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava koji je najkritikovaniji.
DEPOZIT povećan na 50.000 evra
PARLAMENT je, između ostalog, usvojio i zakonske izmene zahvaljujući kojima će država, u slučaju stečaja banaka, da garantuje građanima i preduzećima depozite do čak 50.000 evra umesto dosadašnje tri hiljade. Usvojeni su i Zakon o javnim nabavkama, državnim službenicima, stečaju i likvidaciji banaka i osiguravajućih društava. Sa dnevnog reda je povučen Predlog zakona o udruženjima, koji je u skupštinskoj proceduri bio čak četiri puta.
R. OGNJANOVIĆ