Bura između Beograda i Novog Sada
Mogu li tenzije između vlasti u Beogradu i Novom Sadu da ugroze odnose Republike i Pokrajine? Sledeće nedelje planira se sastanak Ivice Dačića i Bojana Pajtića
PREMIJER Ivica Dačić i predsednik vojvođanske vlade Bojan Pajtić pokušaće u direktnom razgovoru da otklone šumove koji su proteklih dana nastali na liniji Beograd - Novi Sad. Prema našim saznanjima, očekuje se da se njih dvojica sastanu u prestonici do kraja sledeće nedelje.
Taj susret dve ključne figure republičke i pokrajinske vlasti mogao bi da bude presudan za buduće odnose dve administracije u kojima su ustoličene suparničke političke opcije. U Vojvodini ubedljivo vlada koalicija oko DS, a u Beogradu vlast predvode SNS i SPS.
Ova "razrokost" izvršnih vlasti značajno je opteretila odnose centrale i severne provincije i zapretio da ih u perspektivi, možda, još više udalji. "Panonsko more" uzburkala je najpre odluka Ustavnog suda da obori pojedine odredbe Statuta. Pajtićeva vlada za sada u praksi ne sprovodi taj nalog najviše pravne instance. Potom je iznenada izronila i ideja da se oformi autonomistički front kao "odgovor na aroganciju Beograda".
Ako se na sve ovo dodaju i lični konflikti pojedinaca koji sede u Nemanjinoj 11 i zgradi Banovine u Novom Sadu, onda su pesimistima to sasvim dovoljni "začini" za najavu crnogorskog recepta u pokrajini.
No, politički prvaci u Vojvodini i u Beogradu ubeđeni su da do takvog ishoda sigurno neće doći, mada i jedni i drugi upozoravaju da se mnogi igraju vatrom.
Tako Igor Mirović, član predsedništva naprednjaka, i šef poslaničkog kluba te partije u pokrajinskom parlamentu, potpuno isključuje zaoštravanje između pokrajine i Republike.
- U Vojvodini snažno deluju SNS i druge partije koje smatraju da je autonomija ustavna kategorija. Ne može LSV koja dobija u proseku od pet do deset odsto glasova da zastupa sve građane Vojvodine. Do promene nadležnosti pokrajine ne dolazi se ucenama - kaže on za "Novosti".
Branko Ružić, šef izvršnog odbora SPS, poslednje događaje u Vojvodini vidi kao "demagogiju onih koji hoće jeftine političke poene".
- Dok Čanak i njemu slični vode takve akcije, nema razloga za bojazan da će se Beograd i Novi Sad udaljiti. Naša partija zalaže se za autonomiju i uvažavanje specifičnosti Vojvodine, ali težnje ka separatizmu sigurno ne podržava ogromna većina građana pokrajine i Srbije - rekao nam je Ružić.
Vođa ligaša Nenad Čanak ne haje mnogo za ovakve procene. On sa LDP strpljivo radi na frontu koji bi bio odgovor "beogradskim strukturama koje brutalno ignorišu specifičnost pokrajine".
- Aktuelna većina u Skupštini Srbije na jednoj sednici može da ukine Statut Vojvodine i da ona postane geografski pojam - čuli smo od lidera LSV.
Funkcioner SVM Balint Pastor kaže nam da ih niko nije zvao u front.
- Ne treba nam konfrontacija sa Beogradom zarad sticanja jeftinih političkih poena. Ne vidim razlog da se ne sarađuje sa novom vlašću na republičkom nivou. Teškoće oko finansiranja Vojvodine postojale su i kada je DS imala premijera i u Beogradu i u Novom Sadu. Ali, to tada nije smetalo ovim takozvanim barjaktarima autonomaštva.
Pastor sumnja da će doći do zaoštravanja između centralne i pokrajinske vlasti. On rezonuje da je najbitnije da ljudi u Vojvodini žive bolje, a ne da li će Novi Sad biti glavni grad ili ne.
KASNI UPIS VOJVOĐANSKE IMOVINE
JEDNA od zamerki Vojvođana je i to što Beograd veoma sporo prenosi imovinu na pokrajinu. U Pajtićevom kabinetu tvrde da je od stupanja na snagu Zakona o javnoj svojini u vlasništvo pokrajine preneto svega 15, od ukupno 239 objekata, koliko ih je u Vojvodini popisano za uknjiženje.
TAČKE SPORENJA
* različita vlast u Republici i Vojvodini
* oborene 22 odredbe Statuta
* osnivanje autonomističkog fronta
* spor prenos vlasništva na pokrajinu
* još nije donet zakon o finansiranju Vojvodine
M. BABOVIĆ