Budžet prava prilika za okršaj
Vlast i opozicija spremne da sučele argumente i ukrste koplja na raspravi o budžetu za 2013. koja počinje u sredu. Iako će budžet sigurno biti usvojen jer ima komotnu većinu, opozicija sprema amandmane i oštru raspravu
VLAST i opozicija u sredu će dobiti do sada najozbiljniju priliku da ukrste koplja, jer tada, prema najavama predsednika Skupštine Nebojše Stefanovića, počinje rasprava o predlogu budžeta za 2013. godinu.
Mada su i jedni i drugi svesni da će budžet glatko proći s obzirom na zavidnu parlamentarnu većinu, u skoro svim opozicionim strankama naoštrili su se za burnu i dugu raspravu, i spremili na desetine amandmana.
- Ova vlast je, za razliku od prošle, mnogo odgovornije pristupila izradi Predloga zakona o budžetu - kaže, za „Novosti“, Nebojša Stefanović. - Mada kresanja ima na svim stranama, budžet je mnogo stimulativniji, recimo, za poljoprivredu nego prethodni. Nadam se da će biti usvojen, jer pokazuje ozbiljnu nameru da se uđe u stvarne reforme.
I sam predsednik Skupštine slaže se da predlog najvažnijeg zakona nije idealan, i očekuje puno kritika:
- Svaka kritika koju izrekne opozicija biće u stvari kritika nje same dok je bila vlast. Jer, da nismo zatekli ovako teško stanje, ni budžet ne bi bio tako restriktivan.
Stefanović se nada da će ovaj budžet stvoriti uslove da u sledećem mnogo više para iz državne kase dobiju zdravstvo i socijala, koji su, kako kaže, celu deceniju zanemarivani.
Da će budžet proći siguran je i Vladimir Ilić, šef poslaničkog kluba URS. Kako kaže, ovaj predlog državne kase sa paketom zakona (fiskalni i zakoni kojima se regulišu rokovi plaćanja i odlaganje plaćanja poreskog duga), predstavljaju ključni preokret.
- Ušli smo u reformu javnih finansija i njihovu stabilizaciju na duži rok. Naravno da očekujemo kritike, ali najlakše je reći da treba odvojiti više para za socijalu, prosvetu, zdravstvo. Tu nikada nećete pogrešiti, jer je za te oblasti svaki izdvojen novac, koliki god on bio, premali.
Međutim, po njegovim rečima, u realnim uslovima država nije mogla da bude darežljivija.
- Bez rasta industrijske proizvodnje i bruto društvenog proizvoda, nema ni boljitka. A već u ovom budžetu mi imamo sasvim dovoljna davanja za poljoprivredu, infrastrukturne projekte, obezbeđuje se odgovorna socijalna politika i zaštita za najugroženije slojeve stanovništva u vreme krize.
Opozicija se, međutim, sa ovim ne slaže. Najveća opoziciona stranka još krije svoje adute sa kojima će izaći u skupštinskoj raspravi.
Po rečima Dragoljuba Mićunovića, šefa poslaničke grupe DS, demokrate će se u utorak sastati u svom klubu i usaglasiti i definisati primedbe, kojih ima podosta. Tada će se znati i koliko će biti amandmana na predlog zakona.
U ostalim strankama ne kriju zamerke. Po rečima Dejana Mihajlova, prilikom detaljne analize zakona, DSS je došao do zaključka da su predviđeni prihodi pod znakom pitanja, pa samim tim i planirani deficit:
- Rashodi nisu smanjeni, nije se odustalo od prethodnog načina na koji je trošen novac. Mislimo i da je u vreme krize mnogo više para trebalo izdvojiti za socijalna davanja, da je budžet morao da ima naglašenu socijalnu komponentu i da pokaže da država ozbiljno brine o svojim građanima, posebno najugroženijima.
Zato će DSS predložiti dosta amandmana. Oni se nadaju da će ti amandmani biti i usvojeni, bez obzira na to što vlast ima većinu da izglasa budžet i bez njih. Jer, kako kaže Mihajlov, amandmani su „dobronamerni“ i mogli bi značajno da poprave zakon.
Što se tiče SPO, po Aleksandru Jugoviću, šefu poslaničkog kluba te stranke, problem su „makroekonomske projekcije, koje su malo više optimističke“:
- Mislim da je fiskalna strategija takođe problematična, jer se kreće u okvirima starog sistema koji je i doveo do urušavanja budžeta, ekonomije, kao i do krize duga. Naravno, potrebne su i radikalne reforme sistema javnog sektora.
Savez vojvođanskih Mađara sprema amandmane, a u fokus rasprave staviće finansiranje Vojvodine i sredstva koja su izdvojena za agrar.
Balint Pastor, poslanik SVM, kaže, za naš list, da će se amandmani odnositi na finansiranje pokrajine, a tražiće i da se izdvoji novac za mešovitu komisiju koja se bavi civilnim žrtvama tokom Drugog svetskog rata, za koju nisu predviđena sredstva.
PRVI PUT ISPOŠTOVAN ROK
PREDLOGOM zakona o budžetu za 2013. planirani su prihodi od 956,4 milijarde i rashodi od 1.078,3 milijarde dinara, odnosno budžetski deficit od 121,9 milijardi (što je 3,3 odsto BDP). Zanimljivo je da je ovo prvi predlog budžeta donet u skladu sa budžetskim kalendarom, koji predviđa da ga Vlada usvoji do 1. novembra, a Skupština do 15. decembra.
V. CRNJANSKI SPASOJEVIĆ