Balint Pastor: Glasna manjina mesecima teroriše one koji bi želeli normalno da žive
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je danas da bi trebalo otvoreno reći da glasna manjina u ovom trenutku već mesecima unazad teroriše one koji bi želeli da uče ili normalno žive u Srbiji.
On je podsetio da sloboda govora, okupljanja i protesta predstavljaju prava, vrednosti sadržane u Ustavu i civilizacijske tekovine kojih bi se svaka demokratija trebalo da pridržava, ali da se svačija sloboda proteže do granice kada ne ugrožava slobodu drugog i da otuda u starim zapadnim demokratijama sloboda govora, okupljanja i protesta ima ograničenja.
"Nedopustivo je da desetak, dvadesetak, trideset, pedeset, njih tristotine, pet stotina ili pet hiljada blokira mostove, raskrsnice i na taj način već više od pet meseci onemogućava život hiljadama, desetinama hiljada ljudi. Isto to se odnosi i na obrazovne ustanove, ali mora se primetiti da se korenito, drastično i brzo, munjevito situacija menja u dobrom pravcu", poručio je Pastor za subotički RTV Panon.
Govoreći da je još pre dva meseca na teritoriji AP Vojvodina, trećina pedagoga držala čas od 45 minuta, trećina 30 minuta, a trećina je obustavila rad, Pastor je saopštio da podaci od pre Uskrsa pokazuju da u Pokrajini svega pet odsto ne drži nastavu, odnosno ne radi.
"Otprilike toliko je i onih koji drže časove od 30 minuta, a svi ostali drže časove od 45 minuta. Ovde treba uočiti da se deo profesora, i moram reći da oni nisu mađarske nacionalnosti, čak ni u sredinama koje su pretežno naseljene mađarskim stanovništvom, krije iza učenika podstičući ih da blokiraju ustanove, onemoguće održavanje nastave i to je veoma opasno", kazao je Pastor.
Ocenio je i da je potvrđeno da se obojene revolucije ne završavaju sa uspehom, kao i da je u osnovi najvažnija namera bila na ulici rušenje demokratski izabrane vlasti.
"To se nije dogodilo, izabrana je nova vlada, izbori će biti za pola godine, za dve godine, ali do tada vlada treba da radi svoj posao. Ali zahvaljujući nagomilanim osećanjima, pođarivanju osećanja, zahvaljujući stvaranju atmosfere lažne revolucije, sada je praktično svako delovanje, svaki autoritet urušen", naveo je Pastor.
Kako je rekao, to se ne odnosi na autoritet političara, već i nastavnika jer sada u srednjim školama i na fakultetima učenici i studenti odlučuju šta će se raditi.
Podsetio je i da Savez vojvođanskih Mađara poziva na normalizaciju odnosa jer, prema njegovim rečima, ukoliko se razruše temelji funkcionisanja društva "mi Mađari u tome jednostavno ne možemo da učestvujemo".
Kometarišući blokade RTS u Beogradu, naveo je da ako se pogledaju snimci koje postavljaju sami učesnici, da je to žurka, a u ranim jutarnjim satima tehno žurka za "veoma mlade", istakavši da je to nedopustivo, ali da to pokazuje i koliko vlast ima demokratski pristup ovom pitanju.
"Vlast u interesu mira skrštenih ruku trpi da politička manjina dugo vremena teroriše nedužne ljude. A o ekonomskim posledicama sve ovoga nismo ni govorili. Ovi protesti, ili ova revolucija koja je, sada je već svima jasno propala, samo u prvih 80 dana ove godine, napravila je štetu od 700 miliona evra, u poređenju sa inostranim ulaganjima iz prošle godine, a da ne kažemo da su svesno-nesvesno uticali i na turizam i ugostiteljstvo", rekao je Pastor.
Dodao da je to nešto manje primetno u Subotici, ali je snažno vidljivo u Novom Sadu i Beogradu što će se, kako kaže, odraziti na broj radnih mesta i percepciju države.
Povodom izbora nove vlade, istakao je da ga raduje što je skupštinsko zasedanje prošlo onako kako priliči, te da je novi sastav potvrđen komotnom većinom glasova.
"Savez vojvođanskih Mađara i dalje će u izvršnoj vlasti učestvovati na nivou državnih sekretara. Ovu poziciju u istim ministarstvima obavljaće iste ličnosti, što je potvrđeno i na telima SVM-a. Promena nema ni što se tiče koalicionog dogovora između Srpske napredne stranke (SNS) i SVM-a", rekao je Pastor.
Ukazao je i da je jedan od prioriteta koalicije SNS-a i SVM-a u Subotici izgradnja kružnog toka kod Majšanskog mosta, o čemu su već počele konsultacije između Emeše Lalić Urban, državne sekretarke u Ministarstvu građevinarstva i Čile Goli zamenice gradonačelnika.
"To je projekat koji nikada ne bi bio realizovan bez istrajnog zalaganja Saveza vojvođanskih Mađara. Ljudima nije jasno, zbog čega se to sada radi, kada je nedavno završen Majšanski most. Trebalo bi reći da je njegova izgradnja bila državni projekat, finansiran od kineskog kredita za izgradnju železnice, i projekat nije predviđao izgradnju kružnog toka. Mi u Savezu vojođanskih Mađara od početka smo bili stava da je tamo potreban kružni tok i zahvaljujući tome što smo prihvatili poziciju državnog sekretara uspeli smo da postignemo da izgradnja kružnog toka postane deo prioriteta vlade", kazao je Pastor.
Dodao je da će u sklopu koalicionog dogovora uslediti i obnova puteva između Subotice i Sente, povezni put između Subotice i Bikova, te između Bečeja i Bačke Topole.