Ambis
Da li vi vidite da ovo ne vodi nikuda osim u ponor, poručio Velimir Ilić juče posle celodnevnog prepucavanja vlasti i opozicije oko Poslovnika Skupštine
BEOGRAD - Sednica Administrativnog odbora na kojoj je trebalo da se razmatra oduzimanje mandata poslanicima SRS koji su prešli u poslanički klub "Napred, Srbijo", odložena je juče do daljeg. Umesto toga zakazana je nova sednica na kojoj su razmatrani amandmani opozicije na Predlog odluke o izmenama i dopunama Poslovnika narodne Skupštine. Izmene poslovnika izazvale su žučnu raspravu na sednici ovog odbora koja se prenela i u skupštinsku salu gde su poslanici opozicije uporno reklamirali poslovnik i nisu dopuštali ni posle tri pauze da se počne s raspravom po dnevnom redu.
Član Administrativnog odbora iz SRS Aleksandar Martinović istakao je da pokušaj vladajuće koalicije da izmeni postojeći poslovnik podseća na zakon koji je u Turskoj vladao u 19. veku.
- To je takozvani "ćut' parlamentarizam" po kome bi, ukoliko bi neko rekao nešto protiv sultana, bio ućutkan i kažnjen. Istu stvar vladajuća koalicija uvodi u našu Skupštinu gušeći pritom prava poslanika da iznesu svoje mišljenje - rekao je Martinović. Prema njegovim rečima, vladajuća većina je pokazala da Skupštinu ne može da vrati u normalno stanje i da je i dalje otvoreno pitanje kada će održati sednicu na kojoj će "vratiti otete mandate SRS".
- U septembru su rekli da će čim donesemo ostavke u roku od 24 sata zakazati sednicu. Mi smo 19. januara predali te ostavke i do danas se ništa nije desilo - istakao je Martinović.
Šef poslaničke grupe "Napred, Srbijo" Tomislav Nikolić najavio je da će njegovi poslanici glasati protiv pomenutih izmena, jer je u pitanju klasično smanjivanje prava poslanika.
- Od devedesetih na ovamo prisustvovao sam donošenju i menjanju različitih poslovnika. Od vremena režima Slobodana Miloševića, kada vreme za raspravu nije bilo ograničeno i kada poslanik uopšte nije morao da govori o temi koja je na dnevnom redu, došli smo do situacije kao u reklami za Grmeč: "Imam samo 20 sekundi da kažem nešto" - rekao je Nikolić. On je naglasio da će se SNS, ukoliko mandati poslanicima koji su prešli u njihov klub budu oduzeti, žaliti sudu.
Predlog za izmenu postojećeg skupštinskog poslovnika za lidera NS Velimira Ilića zapravo je siledžijski pokušaj vladajuće koalicije iza koga se krije namera vlasti da odloži raspravu o Statutu Vojvodine.
- Hoćete na brzinu potpuno da ubijete demokratiju! Hoćete da sedimo ovde i da aplaudiramo, da se divimo genijalnim idejama vašeg ministra Dinkića. On sve rešava, rešio je Bor, Zastavu, akcije... Da li vi vidite da ovo ne vodi ničemu osim u ambis? Opozicija to neće dozvoliti, a neće dozvoliti ni usvajanje Statuta koji Vojvodinu vodi u otcepljenje - rekao je Ilić i napomenuo da su "i Šiptari govorili da nije u pitanju secesija, da su za demokratiju i decentralizaciju vlasti.
- Mic po mic i eto nezavisne države Kosovo - naglasio je Ilić.
Izmene Poslovnika predložili su poslanici vladajuće većine s namerom da parlament radi efikasnije na donošenju zakona, ali se predstavnici opozicije protive, navodeći da su rešenja restriktivna i da će ugroziti njihova prava.
Vreli Statut Vojvodine
Statut Vojvodine i juče je bio jedna od glavnih tema u Skupštini. Portparol DS Jelena Trivan izjavila je da jedinstvo vladajuće koalicije nije dovedeno u pitanje kada je reč o Statutu. Trivanova je naglasila da, nema nikakvog sporenja unutar stranaka koje čine većinu. Međutim, zamenik šefa poslaničkog kluba SPS-JS Dragan Marković Palma izjavio je da izmene Statuta moraju biti drastične da bi ih podržala ta stranka.
S njim se složio i Tomislav Nikolić, koji je vlasti poručio da će "ako žele da usvoje statut na silu, morati da računaju na otpor građana Srbije". Branko Ružić iz SPS je napomenuo da su moguće pravno-tehničke korekcije Statuta, dok je poslanik SVM Balint Pastor poručio da bi bilo jako loše za Srbiju i njenu evropeizaciju ako predlog Statuta ne bude usvojen u Skupštini.
G. R.