Rekordok hete a Parlamentben
Szerdán 185 percig szavaztunk. Ilyenre még nem volt példa az elmúlt bő két évben. Igaz, hogy 21 napirendi pontról kellett véleményt mondani, de a 3 óra, az 3 óra. És még mondja valaki, hogy az újságíróknak nincs humorérzéke! A tegnapi Magyar Szóban a fényképaláírás így szólt:”gyorsan zajlott a szavazás”. A végére nem éreztük a mutatóujjunkat.
De megérte. Az Országos Oktatási Tanács újonnan megválasztott tagjai között szerеpel Soós Edit, a Magyar Nemzeti Tanács Intéző Bizottságának közoktatási kérdésekkel megbízott tagja. Ez nem csak azért fontos, mert két hónap lobbitevékenység eredményeként sikerült elérni azt, hogy a szavazásban részt vevő összes képviselő támogassa Editet (ami kétségtelenül a VMSZ eredménye), hanem azért is (és ez még fontosabb), mert első ízben lesz olyan tagja ennek a testületnek, aki a kisebbségi oktatás érdekeit képviseli majd. Nem mindegy, hogy abban a testületben, amely az oktatási stratégia kialakításával foglalkozik, tankönyvek és tantervek jóváhagyásа tartozik a hatáskörébe, van-e emberünk. Eddig nem volt. A következő 6 évben lesz.
Elfogadásra került az anyakönyvekről szóló törvényre benyújtott módosítási indítványunk is. A jövőben a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek olyan anyakönyvi kivonatot kapnak majd, amelyen a nevük első helyen a saját anyanyelvük helyesírása szerint szerepel és csak zárójelben cirilül. Az eddigi gyakorlatban volt minden. Most már így lesz.
Megszavaztunk még 2 törvényt és ratifikáltunk 7 nemzetközi egyezményt, amelyek elfogadása feltétele a vízummentességnek. A jó hír az, hogy most már csak 1 törvénnyire vagyunk a schengeni fehér listától. És már el is kezdtük tárgyalni. Nem is akárhogy.
Összesen 480 módosítási indítvány érkezett ugyanis a Diszkrimináció ellenes törvényre. Ez a hét (sőt, az elmúlt két év) rekordja. A 63 szakaszból álló törvényjavaslatot 480 helyen szeretnék módosítani a képviselőtársak. Őszinte örömmel tölt el, hogy a kollégák ilyen élénk érdeklődést mutatnak a diszkrimináció elleni küzdelem jogi kereteinek megfogalmazása iránt. A 480 módosításiból 436 darabot a radikálisok nyújtottak be.
Elleszünk velük hétfőn-kedden, de utána, hacsak valamit nagyon nem rontunk el, jövőre jöhet a vízummentesség. Persze a diszkrimináció ellenes törvényt elsősorban nem azért kell elfogadni, hogy ne kelljen a nagykövetségek előtt sorokban kígyózni. Szeretném azt hinni, hogy 2009-re Szerbiában is megért az a gondolat, hogy civilizált európai országban büntetni kell a (nem csak a nemzeti) kisebbségek elleni diszkriminációt. A megelőzésről nem is beszélve.
Vasárnap helyi közösségi választások lesznek Csóka községben. Remélem jól szerepelnek a mieink. A héten voltam Padén és Csókán is. Jó hangulatú rendezvények voltak. Köztiszteletben álló emberek vannak a listáinkon és a programok is jók. Persze helyi közösségi hatáskörök és források alig vannak. De remélem lassan majd, nemcsak a diszkrimináció elleni küzdelem válik természetessé ebben az országban, hanem arra is rájönnek, hogy nem mindent Belgrádban kell eldönteni.
Apropó, a miniszterelnök még mindig nem válaszolt a Vajdasággal kapcsolatos kérdésemre. Ma jár le a határidő. Ha nem érkezik válasz, kedden újra kérdezek. Nem hagyjuk annyiban.