Jött, beszélt, hazament
Nem mindig volt ez így. Az oroszok időnként hajlamosak magukat ottfelejteni egy-egy országban. Akár jó 40 évre is. Dmitrij Anatoljevics Medvegyev viszont alig 12 órányi belgrádi tartózkodását követően hazament.
De azt megelőzően megérkezett. Az elmúlt 100 év legfiatalabb orosz államfője, a 44 éves, állítólag 162 cm magas Medvegyev Iljusin-96 névre keresztelt elnöki gépe október 20-án reggel szállt le a surčini repülőtéren. Belgrád meghatódva várta. Legalábbis ami a politikai vezetőket illeti. Kormány és ellenzék egyaránt.
A szerbiai államfővel és a kormány egyes, minden tekintetben kiválasztott minisztereivel folytatott megbeszéléseket követően aláírásra került 6 államközi egyezmény, azt hiszem találkozott a pátriárka helyettesével, átvett egy kitüntetést, majd délután, valamivel 4 óra után megérkezett a Parlamentbe.
Az elmúlt közel 3 év alatt, amióta Belgrádban van a munkahelyünk, még soha se tartott ilyen rövid ideig beérni a központba, mint aznap, október 20-án, a főváros felszabadulásának 65. évfordulóján. Autók sehol, mesterlövészek a tetőn, 6000 rendőr az utcákon. A központban meg még gyalogosan se volt szabad közlekedni.
De valahogy, 2 rendőrkordonon túljutva csak sikerült bejutnunk a képviselőházba. Az ellenőrző pontokon történő átjutás a partizános filmekre emlékeztetett. Amikor a bátor partizánok hamis papírokkal, német egyenruhában próbálnak bejutni az ellenség főhadiszállására. Csak a mi papírjaink valódiak voltak.
4-kor 222 képviselő már benn ült az ülésteremben. És akkor 16,20-kor hatalmas tapsvihar, örömkönnyek és a házelnök asszony kíséretében bejött Medvegyev. Az az ember, aki Garri Kaszparov egykori sakkvilágbajnok, jelenlegi ellenzéki aktivista szerint otthon „nem több egy gyalognál”.
Majd megtartotta 20 perces beszédét. Az elnök közvetlen és modern politikus benyomását keltette, de a beszédről nem tudnék ilyen jókat írni.
Viszont megtudhattuk belőle a következő dolgokat: Sztálin rendszere nem volt ideális; nem szabad engedni azoknak, akik célja a történelem meghamisítása; Oroszország továbbra is kitart álláspontja mellett, miszerint Koszovó Szerbia, viszont Dél-Oszétia és Abházia orosz segédlettel történő egyoldalúan kikiáltott függetlensége Grúziával szemben legitim és legális; kezdeményezni kell az európai biztonsági rendszer kidolgozását, amely ideológiák nélkül köti össze az embereket; valamint Oroszország támogatja Szerbia EU csatlakozását.
Ezek után a VMSZ-eseket és az LDP-s Ostojićot leszámítva, a képviselők felállva tapsoltak, majd következett a koktél, amelyre mi nem mentünk el. Állítólag még a délelőtt folyamán megegyezés született arról is, hogy Oroszország 1 milliárd dollárt ad kedvező hitel formájában Szerbiának, de ezt az elnök úr a Parlamentben nem említette. Biztos azért nem, mert ennek részleteit néhány hét múlva Moszkvában fogják körvonalazni. Ha a NIS „eladásának” példájából indulunk ki, biztosak lehetünk abban, hogy ránk vonatkozóan minden tekintetben nagyon kedvező lesz.
Akárhogy is, 3 pozitív dolog mindenképp volt a Medvegyev látogatásban: hogy eljött a Parlamentbe is (első alkalommal látogatott el oda külföldi államfő 2000 óta); hogy világosan kimondta: Moszkva nem ellenzi EU tagságunkat (persze ezt nem tudhatták azok, akik „Srbija-Rusija, nikada Unija!” transzparenssel vonultak föl aznap délelőtt); és hogy hazament. Hogy a látogatásnak mik a következményei, a következő hónapokban megtudjuk.