A VMSZ szerint egy szakértői munkacsoportnak kell kidolgoznia az alkotmány módosítását
Híradó
Módosításra szorul a 2006-ban elfogadott szerbiai alkotmány. Bővíteni kellene a nemzeti tanácsokra nagy hatást gyakorló emberi és kisebbségi jogokat, valamint Vajdaság hatásköreit. A Vajdasági Magyar Szövetség elképzelése szerint a módosításokat egy szakértői munkacsoport dolgozná ki, széles körű közvita keretében.
A Vajdasági Magyar Szövetség elképzelése szerint a módosításokat egy szakértői munkacsoport dolgozná ki, széles körű közvita keretében.
Szerbia jelenlegi alkotmányát 2006-ban hozták meg. Közvita nélkül, gyakorlatilag egyik napról a másikra fogadta el a köztársasági parlament Szerbia legmagasabb szintű törvényét. Több parlamenti párt szorgalmazza az alkotmány módosítását. A Vajdasági Magyar Szövetség elképzelése szerint ennek egyedüli módja az lenne, ha szakértői munkacsoport alakulna. Pásztor Bálint, a VMSZ köztársasági parlamenti frakcióvezetője szerint szakemberek és alkotmányjogászok is be kell, hogy kapcsolódjanak a közvitába.
„Többé-kevésbé a szerbiai parlamenti pártok egyetértenek abban, hogy az alkotmány módosításra szorul. Abban különbözünk, hogy mely részeket kellene felülvizsgálni. Mi a VMSZ-ben úgy gondoljuk, hogy mindenképpen ki kellene szélesíteni az emberi és kisebbségi jogokra vonatkozó fejezetet. Egyrészt annak érdekében, hogy a nemzeti tanácsok, amelyek már most is alkotmányos kategóriát jelentenek, hatáskörei még szélesebbek legyenek, és hogy ezeket az alkotmány, legalábbis a hatáskörök alapjait, tartalmazza.”
A jelenleg hatályban levő alkotmányban nem kaptak helyet az új generációs emberi jogok. Az internetre vonatkozó emberi jogok vagy az adatvédelmi jogok beépítésére is szükség van. Pásztor szerint Vajdaságnak minél több eredeti hatáskörre van szüksége, nem pedig átruházott hatáskörökben kellene gondolkodni. Emellett meg kellene erősíteni a tartomány pénzelési garanciáit. „A magyarság érdeke, hogy a tartománynak minél szélesebb hatáskörei legyenek, annak érdekében, hogy az ügyeink jelentős részét tartományi szinten el lehessen intézni. Azt gondolom, hogy nem kell különösebben indokolni, hogy miért fontos, hogy oktatási és művelődési ügyekben a tartományban döntsenek, és ne Belgrádban” – hangsúlyozta Pásztor Bálint.
A kisebbségi jogok egyértelműen a vajdasági magyar közösség érdekeit szolgálják. Amennyiben a VMSZ által elképzelt szakértői munkacsoport meg tudja nyitni az alkotmány módosításának kérdését, akkor más szakaszok is módosításra kerülhetnek, a megfelelő jogi keret megteremtése érdekében.