Nemcsak barátok, hanem stratégiai partnerek
Dr. Pásztor Bálint: A politikai és társadalmi válságot csakis párbeszéddel lehet megoldani
Pontosan látni lehetett, ki tesz a párbeszéd lefolytatásáért, a feszültségek csillapításáért, az intézmények működéséért, és ki az, aki csak beszél ezekről. Azt gondolom, hogy a múlt héten minden parlamenti lista képviselőjének megvolt a lehetősége arra, hogy elmondja, hogyan látja a jelenlegi politikai és társadalmi válságból való kilábalást. A Vajdasági Magyar Szövetség a múlt héten közölte: a párbeszéd mellett érvel, a rendszer intézményein belül kell a válságot megoldani, az anarchia nem megoldás, ahogy az állam megbuktatása sem – emelte ki dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke, aki szerint sokan nem éltek ezzel a lehetőséggel. Rámutatott arra, hogy a válságot intézményen belül, Szerbia Alkotmányával összhangban kell megoldani, és erre a párbeszéd az egyedüli megoldás.
– Más nem lehet megoldás. Az utcán erőszakkal „megoldani a problémákat” nem lehet, és azt a Vajdasági Magyar Szövetség nem is támogathatja – emelte ki dr. Pásztor Bálint, a Politika napilapnak adott interjújában. Kiemelte, mindazoknak felelősséget kell vállalniuk, akik az intézmények működésének fontosságát sürgetik, de az erőszakban és az utcai tüntetésekben látják a megoldást.
A VMSZ elnöke hiányolta, hogy az ellenzék között még mindig nem látni egy vezető egyéniséget, ahogy politikai programot sem, és azt sem, hogy ha hatalomra kerülnének, akkor milyen célok nyomán politizálnának, illetve mit csinálnának másként, mint a jelenlegi hatalom. Szavai szerint az ellenzéknek nincs programja, vezetője és elképzelése sem, csupán lincshangulatot szeretne teremteni azokkal szemben, akik csak normálisan szeretnének élni, és akik csak iskolába szeretnék járatni a gyereküket.
Dr. Pásztor kiemelte, a joguralom, a korrupció elleni küzdelem és az intézmények működése mellett érvelnek, amit minden normális ember támogat. Ám az ellenzék füstbombákat vet be a köztársasági képviselőházban. Rámutatott, Magyarországon is az ellenzék hasonló eszközökhöz nyúlt. Szavai szerint a hasonló modellt olyan külföldi forrásokból finanszírozzák, amelyek a független, szuverén és önálló politikát folytató államok ellen vannak. Kiemelte, az ellenzék támogatói nem nézik jó szemmel azt az államvezetést, amely a nép és az ország érdekeit tartja szem előtt. Hozzátette ugyanakkor, hogy különbség a két ellenzéki fellépés között az, hogy a magyar államfő a fáklyát aktiváló 6 parlamenti képviselőnek 70 millió forintos (180 ezer eurós) büntetést szabott ki. Vagyis ártatlanabb, de szintén elítélendő cselekedetért komoly büntetést kaptak Magyarországon. Szerbiában a parlamenti képviselőket senki sem vonta felelősségre a füstbombákért.
Magyarország és Szerbia kapcsolatára is kitért. Elmondta, hogy két olyan országról van szó, amelyek nemcsak tárgyalnak, hanem tesznek is a közös elképzelések megvalósítása érdekében. Kapcsolatuk több, mint baráti, stratégiai partnerek.
Rámutatott, a két ország a katonai együttműködésről 2023-ban írt alá megállapodást Palicson, a Szerb–Magyar Stratégiai Együttműködési Tanács alakuló ülésén. A napokban, a magyar honvédelmi miniszter szerbiai látogatásakor egy olyan dokumentumot írtak alá, ami a katonai együttműködés programját tartalmazza.
A VMSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy a múlt héten hivatalos látogatást tett Szerbiában Magyarország miniszterelnök-helyettese, honvédelmi minisztere és külgazdasági és külügyminisztere is. Közös kőolajvezeték épül, dolgoznak a katonai együttműködésen, és a külkereskedelem terén Magyarország Szerbia negyedik vagy ötödik legfontosabb partnere. Tíz évvel ezelőtt még az első 15 ország között sem volt. Mindez azt bizonyítja, hogy Szerbiának nincs jobb szomszédja Magyarországnál, és Magyarországnak sincs jobb Szerbiánál – emelte ki az elnök. Hozzátette, Magyarország minden nemzetközi fórumon kiáll Szerbiáért. Legutóbb az Európai Parlamentben, ahogy korábban az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésén is Szerbia álláspontja mellett állt ki Koszovó kapcsán.
Arra a kérdésre, hogyan látja, az ország számíthat-e előrelépésre az eurointegrációs tárgyalásokban, és megnyílik-e végre a 3-as tárgyalási fejezet, dr. Pásztor Bálint azt válaszolta, hogy véleménye szerint ez elsősorban az uniótól függ. Szerbia erre már régóta készen áll, mindent megtesz az ország azért, hogy az EU tagja legyen. Kiemelte, Szerbia sokkal felkészültebb az uniós tagságra, mint egyes mai tagállamok, amikor teljes jogú tagországgá váltak.
MH