Migránsokat szállítottak el a hármashatár térségéből, de továbbra is sokan maradtak

Hatalmas pusztítás marad az elszállított migránsok után. Akik maradnak, meghúzzák magukat Madányon és Rábén, és tovább próbálkoznak átjutni az Európai Unióba.

Migránsok nagyobb csoportját szállították el ma reggel a szerb-magyar-román hármashatár menti Majdány és Rábé településekről. Ennek előzményeként Ana Brnabić kormányfőhöz intézett kérdéseket tegnap délután a köztársasági parlamentben dr. Pásztor Bálint. A Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti frakcióvezetője az illegális bevándorlás okozta gondok enyhítésében is kérte a miniszterelnök segítségét.

Majdány és Rábé területén legalább 500 illegális bevándorló tartózkodik állandó jelleggel, és ez félelmet kelt a főként idősek által lakott észak-bánáti településeken. Ana Brnabić miniszterelnök csütörtök este meg is ígérte, azonnal kérni fogja, hogy a csendőrség tagjai megjelenjenek azokon a területeken, ahol a migránsok problémákat okoznak.

Információink szerint a szerbiai rendőrség, a csendőrség és a határrendőrség tagjai pénteken a kora reggeli órákban öt autóbusszal szállították el Majdány és Rábé területéről az illegális bevándorlókat, de ennek ellenére szép számban maradt ott belőlük. A migránsok, akiket nem sikerült elkapniuk a hatóság embereinek, azt mondták, hogy társaikat állítólag a preševoi befogadóközpontba vitték el.

A hatóság emberei becslések szerint nagyjából 300 illegális bevándorlót szállítottak el, de legalább ennyien még itt maradtak a két faluban. Az egyik szír fiatalember azt mondta, már előző este értesültek a reggeli rendőrségi akcióról, ezért elbújtak.

„- Tegnap, amikor hallottuk, hogy jön a rendőrség, elfutottunk innen, mert nem akarunk befogadóközpontba menni, mivel ha elvisznek, és ide vissza akarunk jönni, ahhoz sok pénz kell. De a szerb rendőrök csak a munkájukat végzik, nincs velük problémánk.

- Próbáltál már átjutni a magyar határon?

- Igen, rengetegszer. Már legalább tíz alkalommal, de nagyon nehéz átjutni.”

Madarász Matild majdányi lakos szerint a legtöbb migráns a házak padlásain bújik el a rendőri intézkedés elől.

„- El voltak bújva, és kész.

- Mikor jött a rendőrség?

- Mikor? Hallják, reggel már fél 7-kor itt volt. Látom én, hogy huh, az a busz volt vagy 15 méter hosszú. Akkor utána jött öt rendőrkocsi. Akkor kiszálltak a rendőrök, mentek ők is gyalog, erre a keresztutcába.”

Hatalmas pusztítás maradt az elszállított migránsok után. Szeméthegyek, feltüzelt bútorok, és lakhatatlanná vált házak. A szomszédos Rábén egész nap kutattak a még bujkáló migránsok után a rendőrök, akit megtaláltak, kiterelték a faluból. Mészáros Péter szerint azonban hamar vissza fognak jönni a hívatlan vendégek.

„- De nem lehet átmenni se magyaroknál, se románoknál.

- Kik hordják ide a migránsokat?

- Zomborból hordják, Nagybecskerekről, Nagykikindáról, meg Belgrádból. Kombikkal is hordják őket.

- De kik?

- Hát a taxisok, hát kicsodák.

- Általában mikor?

- Egész nap. Délutánonként, éjszaka, mindig.”

Azt, hogy a migránsokat a taxisok szállítják oda, dr. Pásztor Bálint is megerősítette csütörtökön, a köztársasági parlamentben, amikor a képviselők kérdéseket tehettek fel a miniszterelnöknek. Dr. Pásztor Bálint, köztársasági parlamenti frakcióvezető, VMSZ: „Ellenőrzés alatt kell tartani, mit csinálnak a fuvarozók. Másfelől pedig meg kell vizsgálni, van-e joguk egyáltalán a migránsoknak az ország területén tartózkodni, a befogadóközpontok kivételével. Én azt hiszem, erre nincs joguk.”

A szerb kormányfő, Ana Brnabić a VMSZ köztársasági parlamenti frakcióvezetőjének a migrációs válsággal kapcsolatos kérdéseire válaszolva egyértelművé tette, mit kell tenni az illegális bevándorlókkal. „Önnek igaza van. A migránsok muszáj, hogy a befogadóközpontokban legyenek!”

Amit csak kell, megteszünk, hogy polgáraink biztonságban lehessenek a saját otthonaikban, és abban a közösségben, ahol élnek - ígérte Ana Brnabić szerb kormányfő.

2025. november 5.

10,00 - Szabadka - A SharingValues projekt nyitókonferenciája

2025. november 7.

10,00 - Szabadka - Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületének konferenciája

2025. november 12.

18,00 - Palics - A Kós Károly Testület által szervezett televíziós filmszemle díjátadója

2025. november 15.

11,00 - Hajdújárás - A VMSZ Nyugdíjas Fórumának 10. születésnapja

2025. november 18.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. november 19.

17,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. november 20.

13,30 - Szabadka - Interjú a Dnevnik napilapnak  ​

2025. november 21.

10,00 - Szabadka - Interjú a Magyar Szó napilapnak

2025. november 24.

16,00 - Újvidék - A Magyar Nemzeti Tanács jogász- és felsőoktatási ösztöndíjszerződéseinek ünnepélyes aláírása

2025. november 25.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

10,00 - Szabadka - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban ma 18 órakor)​

 

2025. november 26.

10,00 - Szabadka - Találkozó Palkovics Lászlóval, Magyarország mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztosával

11,00 - Szabadka - Egyeztetés a vajdasági magyar közösség MI-stratégiájának kidolgozásáról szakmai konferencia keretében

15,00 - Bácskossuthfalva - Megemlékezés Csubela Ferenc és Kiss Antal esperes halálának évfordulóján

2025. november 27.

11,00 - Szabadka - Főhajtás Pásztor István sírjánál

11,30 - Szabadka - A Pásztor István-díjak átadása Orbán Viktor miniszterelnöknek és Aleksandar Vučić köztársasági elnöknek

2025. november 28.

09,00 - Szabadka - Találkozás Pranić Katarinával és kislányával, akik a Pásztor István Alapítvány támogatásában részesültek

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

17,00 - Szabadka - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. december 1.

10,00 - Szabadka - Találkozó Latorcai Csabával Magyarország közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettesével

17,00 - Óbecse - Részvétel a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési stratégia tervezetének közvitáján

2025. december 2.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. december 3.

12,00 - Felsőhegy - Sajtótájékoztató a kétnyelvű - magyar-szerb útirányjelző táblák kihelyezésével kapcsolatban

2025. december 4.

13,00 - Szabadka - Találkozó Zsigmond Barna Pál EU ügyekkel megbízott miniszterhelyettessel, országgyűlési képviselővel

15,30 - Szabadka - A Városháza történetének bemutatása és jövőbeni fejlesztéseinek megtekintése

16,25 - Szabadka - A Városi Könyvtár megvalósult fejlesztéseinek megtekintése

17,00 - Szabadka - A VMSZ lakossági fóruma

2025. december 5.

16,00 - Bácsfeketehegy - Sárközi István emlékest

2025. december 8.

10,00 - Topolya - Találkozó Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

10,40 - Topolya - Az A24 Assistance Kft. új logisztikai központjának átadása Magyar Leventével

11,40 - Krivaja - A Brindza Pincészet fejlesztéseinek átadása Magyar Leventével

13,00 - Szabadka - Sajtótájékoztató Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

13,30 - Szabadka - Részvétel a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési stratégia tervezetének közvitáján 

2025. december 9.

17, 00 - Zombor - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. december 10.

18,00 - Szabadka - A VMSZ szabadkai Bajnáti-Harcosok Sorakozója helyi szervezete, gyermekműsor és karácsonyi csomagosztás

2025. december 11.

11,25 - Újvidék - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

11,30 - Újvidék - A Magyar Szó sajtó- és nyomdamúzeumának átadása Nacsa Lőrinccel

12,00 - Újvidék - A Magyar Szó 81. születésnapjának megünneplése

2025. december 12.

13,30 - Szabadka - Találkozó Németh Szilárddal, a Fidesz alelnökével, kormánybiztossal, országgyűlési képviselővel, a Magyar Birkózó Szövetség elnökével

16,30 - Gunaras - A topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár felújított fiókintézményének átadása

17,10 - Gunaras - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. december 16.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,30 - Zenta - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

11,00 - Zenta - A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet 20. születésnapjának megünneplése

2025. december 17.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2025. december 19.

09,00 - Szabadka - Interjú felvétele a Hír FM Magyar Hangok c. műsorába (adásban szombaton 8 órakor)

2025. december 20.

11,00 - Szeged - Részvétel a Digitális Polgári Körök 2025-ös év legnagyobb rendezvényén

2025. december 22.

11,00 - Szaján - A Rákóczi Szövetség és az MNT ünnepélyes gyermekajándék átadója

14,00 - Szabadka - Interjú a Magyar Szó napilapnak (megjelenik az ünnepi számban, december 24-én)

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

2025. december 23.

08,15 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

11,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

12,50 - Belgrád - Szavazás (A Rendes Őszi Ülésszak IV. ülése)

2025. december 29.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

12,00 - Szabadka - Interjú az MTI-nek

17,00 - Topolya - A VMSZ helyi, községi, körzeti elnökeinek és más tisztségviselőinek fóruma

2025. december 30.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

2026. január 10.

13,00 - Budapest - A Fidesz kongresszusa

2026. január 13.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - M1 Kárpát-medence műsorának interjú felvétele (adásban január 18-án)

2026. január 14.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (VI. rendkívüli ülés)

14,00 - Belgrád - Interjú a Magyar Nemzet napilapnak

2026. január 16.

17,00 - Magyarkanizsa - Részvétel a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési stratégia tervezetének közvitáján

2026. január 19.

13,00 - Szabadka - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban ma 18 órakor)

2026. január 20.

18,00 - Nosza - Részvétel Jánosi Elvira, egykori ultramaraton-futó életútját bemutató beszélgetésen

2026. január 21.

10,00 - Szabadka - Találkozó  a Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium vezetésével

12,00 - Szabadka - Találkozó Bunford Zsolttal, Orbán Viktor miniszterelnöki megbízottjával

18,00 - Szabadka - Mága Zoltán koncertje a Zsinagógában

2026. január 22.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

18,00 - Topolya - A Magyar menyegző c. film vetítése

2026. január 23.

11,00 - Dunaszerdahely (Szlovákia) - Részvétel a „Velünk élő kollektív bűnösség” című, a Beneš-dekrétumok alkalmazásáról szóló konferencián

16,00 - Zenta - A Magyar Kultúra Napjának délvidéki központi ünnepsége

2026. január 24.

19,00 - Torda - XXIV. Tordai Művelődési Napok nyitó rendezvénye

2026. február 2.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

2026. február 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)