Kishegyes: Falugyűlés a közbiztonságról
Falugyűlést tartottak tegnap Kishegyesen a megromlott közbiztonság témájára. Az elmúlt időszakban elloptak egy értékes köztéri bronzszobrot, szinte mindennapossá váltak a kisebb – nagyobb lopások, de súlyos bűncselekmény is történt a faluban, ezért a polgárok egyre inkább aggódnak saját és a vagyonuk biztonsága miatt. Több mint száz polgár jelent meg, hogy a tűzoltóotthon nagytermében – ahova sajnos nem is fért be mindenki – meghallgassa az illetékeseket és elmondja véleményét. Az összejövetelt a helyi közösség hívta össze, a polgárok kezdeményezésére. Jelen volt Pásztor Bálint parlamenti képviselő, dr. Bíró István tartományi képviselő, dr. Celluska Frindik Erzsébet községi elnök, Marko Rovčanin a képviselő testület elnöke, ifj. Juhász Bálint a helyi közösség tanácselnöke és a belügyi titkárság képviseletében Dejan Živaljević, a fővárosi központi igazgatóság osztályvezetője, Vojin Kojić, a szabadkai rendőrség osztályvezetője, valamint Kovács Zoltán, a kishegyesi rendőrállomás parancsnokhelyettese. A belügyi titkárság képviselői elmondták, az előirányzott rendőrlétszám nem teljes a körzet területén, ezért a jövőben meggyorsítják az állomány létszámának feltöltését, megerősítik a járőrözést, fokozzák az ellenőrzést a község mindhárom településén. A polgárokat arra szólították fel, hogy ne mulasszák el jelenteni a gyanús eseteket, lopásokat, erőszakos cselekedeteket, hiszen ha nem értesítik az illetékes szerveket, akkor nem tudnak eljárni. Kojić a statisztikákról elmondta, adataik szerint nem lehet azt mondani, hogy jelentősen romlott volna a biztonsági helyzet, de lehet, hogy a lakosság valóban nem jelentett be minden lopást, ezért arra kért mindenkit, hogy a jövőben ezt tegyék meg. Súlyos bűncselekménynek minősülő eset három történt a faluban, ebből két esetben már elfogták a tetteseket. Egyben felszólította a magyar fiatalokat, hogy menjenek rendőriskolába, mert csak akkor válik lehetővé magyarul beszélő szolgálatosokkal feltölteni az állományt.
Az összejövetel további részében a köztéri kamerák felszerelése, a mezőőrszolgálat megerősítése, a fokozott rendőri jelenlét és az egymás közötti segítségnyújtás merült fel mint lehetséges jövőbeni megoldás. Juhász Bálint, a helyi közösség tanácselnöke úgy vélte, a megoldások akkor születhetnek meg, ha az érintett felek a kölcsönös bizalom jegyében közösen tevékenykednek a helyzet javítása érdekében.
Pásztor Bálint köztársasági parlamenti képviselő elmondta, sajnos nem Kishegyes az egyedüli település, ahol gondok vannak a közbiztonsággal. Az általa vezetett képviselői csoport indítványozta, hogy az 5 ezer dinár alatti lopások esetében szabálysértés elkövetésében az állam hivatalból indítson eljárást és a szabálysértési eljárás végén az elkövetők komoly börtön-, vagy pénzbüntetésre legyenek ítélhetők. 30 ezer dinár, vagy 60 nap börtön áll a VMSZ javaslatában, ami a legsúlyosabb büntetés, amit szabálysértés elkövetéséért kiróhat az állam. A képviselő véleménye szerint a lopások elleni zéró tolerancia akár két hónapon belül törvényerejűvé válhat.
A lakosság nagy hányada jogos félelmének adott hangot, a jelenlegi állapot pedig tarthatatlan, mondta el dr. Bíró István a fórumon, míg dr. Celluska Frindik Erzsébet azt is hozzátette, a rendőrség képviselői és az önkormányzat folyamatos kapcsolatot tart fenn egymással, az önkormányzat lehetőségeihez mérten a jövőben segíti majd a belügyi szervek munkáját. A lehetséges megoldásokat vizsgálva az összejövetelen felmerült még a mezőőr szolgálat bővítésének lehetősége, amely a jövőben a falu területén is ügyeletet vezetne be.
Rápóti Zsolt szervezésében a kishegyesiek egy csoportja úgynevezett “egészségügyi sétákat” kezdeményezett a faluban, azzal a céllal, hogy az éjszakai órákban kisebb csoportokban sétálva megfigyeljék az utcákat és gyanús történések esetén értesítsék a rendőrséget. Rápóti az összejövetelen, majd azt követően az újságíróknak is elmondta, nincsenek megelégedve a rendőrség munkájával, de nem hibáztathatóak, mert kicsi a létszám és elavult a felszerelés. A politikusok viszont szerinte eddig néma szemlélői voltak csupán az eseményeknek. Az egészségügyi séták folytatását helyezte kilátásba, a néhány fős csoportok mindegyike a tervei szerint három-három utcát figyelne meg, gyanú esetén pedig értesítenék a rendőrséget.
tp.