Felbomlott a hatalmi koalíció?

Sajtóhírek szerint a Szerb Megújhodási Mozgalom nem hajlandó részt venni a köztársasági parlament munkájában – Pásztor Bálint szerint sincs minden rendben a hatalmi koalíció egységét illetően

A Večernje Novosti belgrádi napilap értesülései szerint megkérdőjelezhető a hatalmi koalíció megléte. Az sem egyértelmű, hogy a Szerbiai Képviselőház ennek függvényében ülésezik-e még a következő parlamenti választásokig.

A napilap információi szerint a hatalmi koalíció a Szerb Megújhodási Mozgalom négy képviselője miatt veszítette el egységét. Az SZMM képviselői most már nyílt harcot folytatnak a Demokrata Párt ellen – olvasható a feltételezést elemző írásban.

– Több napon át értesülhettünk a sajtóból arról, hogy az SZMM képviselői elnökük, Vuk Drašković leváltását követelik. A párt vezetősége a demokratákat vádolta meg ezeknek a híreknek a kibocsátásával. A DP mindezt cáfolja. Aleksandar Jugovićnak, az SZMM parlamenti képviselőjének a kijelentéséből is kiderülhetett, hogy valami nagyon nincs rendben a hatalmiak háza táján. Jugović azt mondta, hogy a parlament szőnyeg alá söpri a valós problémákat és a következő ülésen nem az észak-koszovói szerb lakosság számára kiírt népszavazásról, hanem valamiféle lényegtelen témákról tervez tárgyalni. A képmutatás ülését tervezik megtartani – nyilatkozta Jugović, hozzátévén, hogy a népszavazásról mindenféleképpen állást kellene foglalnia a szerb parlamentnek, hiszen az komolyan veszélyezteti az ország európai uniós tagjelöltségét – foglalta össze a Večernje Novosti.

A korábbi tervek értelmében január 31-én kellett volna üléseznie a képviselőháznak, erre azonban nem került sor. A házelnök közölte, hogy a következő ülést valamikor február 7-e körül tervezik megtartani. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője lapunknak nyilatkozva a sajtóhírek igazságtartalmáról elmondta, hogy értesülései szerint jövő szerdára hívják össze a következő parlamenti ülést, amelyen kettő, személyi jellegű kérdés fog napirenden szerepelni. Az eddigi tervek szerint a képviselőháznak egész februárban üléseznie kellene, és mintegy 50 eljárásban lévő törvényjavaslatot kellene megvitatnia – közölte Pásztor.

– Mi úgy állunk a dolgokhoz, hogy februárban ezek a törvényjavaslatok, amelyek közül számos a magyar közösség szempontjából különösen fontos, valóban napirendre kerülnek. Pillanatnyilag senki sem tudja, hogy ebben a mandátumban hányszor fog még ülésezni a képviselőház. Az sem biztos, hogy a szerdára tervezett ülést valóban össze fogják hívni, mert bizonytalan, hogy biztosítani tudják-e a szavazati többséget. Egyébként nem hivatalos, valamint sajtóhírekből összeszedett információkból én is arról értesültem, hogy az SZMM, valamint a Szerbiai Egyesült Régiói különböző okoknál fogva nem járulnak hozzá az ülések megtartásához. A kormánykoalíció biztosan ügyelni fog arra, hogy úgy tűnjék: minden a lehető legnagyobb rendben van. Ha viszont minden rendben lenne, akkor a parlament a jövő hét elején mintegy 50 törvényjavaslat vitáját kezdené meg és folytatná le a hónap végéig. Erre még mindig van némi esély, bár úgy érzem, hogy kevés – összegezte Pásztor.

Kérdésünkre, hogy az észak-koszovói népszavazás útjában állhat-e Szerbia uniós tagjelölti státusának, valamint hogy az erről a témáról folytatott parlamenti vita, illetve állásfoglalás változtatna-e bármit is a helyzeten, a VMSZ képviselője kijelentette, hogy a kilátásba helyezett népszavazás valóban veszélyezteti a tagjelölti státus megszerzését. – Nem gondolom, hogy amennyiben a parlament foglalkozna ezzel a kérdéssel, akkor az bármilyen módon befolyásolhatná az eseményeket, hiszen a szerb kormány meglepően határozatlan e téma kapcsán – tette hozzá Pásztor.

P.E.

2025. március 17.

18,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Pannon TV Közügyek c. műsorában (élő)

2025. március 18.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2025. március 19.

10,00 - Belgrád - Parlament – a szavazás folytatása (a Rendes Tavaszi Ülésszak I. ülése)

16,15 - Ludas - Találkozó Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

2025. március 20.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. március 21.

12,00 - Budapest - Vendégszereplés Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszterhelyettese podcast műsorában

2025. március 22.

17,00 - Bezdán - A felújított színházépület ünnepélyes átadója

2025. március 24.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. március 25.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. március 26.

11,45 - Budapest - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

2025. március 27.

10,00 - Szabadka - Találkozó Pálinkás Gáborral, Magyarország szerbiai nagykövetségének első beosztottjával

17,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2025. április 1.

17,30 - Szabadka - Találkozó Semjén Zsolttal, Magyarország miniszterelnök-helyettesével

2025. április 2.

09,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandar Vučićtyal, Szerbia köztársasági elnökével

17,00 - Szabadka - Ösztöndíjszerződések ünnepélyes aláírása az orvos- és fogorvostan, valamint közgazdász hallgatókkal a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében

2025. április 3.

10,30 - Szabadka - Interjú a Politika napilapnak 

14,00 - Szabadka - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa - a magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadási ünnepsége

2025. április 7.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. április 8.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 10.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. április 15.

10,00 - Belgrád - A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - Napirenden: a Kormány megválasztása

13,00 - Belgrád - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban 18,00 órakor)

2025. április 16.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

16,30 - Belgrád - Szavazás (A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - a Kormány megválasztása)

2025. április 22.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 28.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

12,00 - Szabadka - Interjú a Dnevnik napilapnak  

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. április 30.

10,00 - Újvidék - Vendégszereplés az Újvidéki Rádió PoliTér c. műsorában (élő)

2025. május 6.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,30 - Szabadka - Találkozó Igor Velimirovićtyel, a Szabadkai Rendőrfőkapitányság Főparancsnokával

2025. május 10.

10,00 - Doroszló - II. Délvidéki Médiatalálkozó (konferencia)

2025. május 12.

10,00 - Szentendre (Magyarország) - Üdvözlő beszéd a Civil Kavalkádon (kárpát-medencei civil egyesületek találkozója)

2025. május 14.

19,00 - Csantavér -  A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 15.

18,00 - Zenta - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 20.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

19,00 - Magyarkanizsa -  A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 21.

17,00 - Temerin - A Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete felújítás előtt álló épületének megtekintése

18,00 - Temerin - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 22.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. május 24.

09,30 - Palics - Találkozó Németh Szilárddal, a Fidesz alelnökével, kormánybiztossal, országgyűlési képviselővel, a Magyar Birkózó Szövetség elnökével

10,00 - Palics - A Palicsi Olimpiai Játékok és Vermes Lajos-emléknapok második napja - Vermes Lajos szobrának koszorúzása

12,00 - Szabadka – A Vajdasági Vágta ünnepélyes megnyitója

16,30 - Szabadka - Pásztor István emlékfutam

18,30 - Szabadka - A Vajdasági Vágta döntője és díjátadó

2025. május 26.

11,00 - Szabadka - Találkozó De Blasio Anonioval, az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületének elnökével

2025. május 27.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. május 28.

10,00 - Palics - Ünnepélyes szerződéskötés az MNT pályázatainak nyertes egyesületeivel és intézményeivel

2025. május 29.

09,00 - Budapest - Részvétel a negyedik CPAC Hungary - nemzetközi Konzervatív Politikai Akció Konferencián

2025. május 30.

16,00 - Újvidék - Az Európa Kollégium 10 éves jubileumi ünnepsége

2025. június 3.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

16,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2025. június 4.

16,00 - Királyhalom - Ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

2025. június 5.

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) plenáris ülése

2025. június 17.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)