Diszkrét diszkrimináció

A történelmi egyházak hatására visszavonta a szerb kormány a parlamentből a törvénytervezetet, de mégsem fognak rajta változtatni

A Szerbiai Képviselőház tegnap megkezdte rendes tavaszi ülésszakát. A napirendi pontok között Szerbia schengeni fehér listára való kerüléséhez szükséges törvénytervezetek szerepeltek. A képviselők az ülést viszont újfent az ügyrend elleni panasszal kezdték, ugyanis a Szerb Pravoszláv Egyház követelése miatt a kormány visszavonta a napirendi pontok közül a diszkrimináció ellenes törvénytervezetet.

A szerb kormány szerdai ülésén fogadta el azokat a törvénytervezeteket, amelyek feltétlenül szükségesek Szerbia schengeni fehér listára kerüléséhez, majd azonnal a Szerbiai Képviselőházba küldte őket, hogy a tegnap kezdődő rendes tavaszi ülésszakon vitassák meg őket a mielőbbi elfogadásuk érdekében. Azonban tegnap reggel a kormány visszavonta a tervezetek közül a diszkrimináció ellenes törvénytervezetet, ugyanis a Szerb Pravoszláv Egyház nem értett egyet a szabad vallásgyakorlással kapcsolatos, valamint a szexuális orientáció miatti diszkriminációt megakadályozó cikkelyekkel. A kormány ennek ellenére délutáni ülésén mégis úgy döntött, módosítás nélkül helyezi vissza hétfőn a jogszabályt a parlamenti eljárásba.

A képviselők a napirendi pont szerint a nemzetközi jogi segítségről bűntények esetén, az anyakönyvekről, valamint a pénzmosás és a terrorizmus pénzelésének megakadályozásáról szóló törvénytervezetekről vitáztak.

A Szerbiai Képviselőház tegnapi tavaszi ülésszakának első ülése ismét elégedetlenkedéssel kezdődött. A képviselők az ülés elején kérdőre vonták a kormányt, miért vonta vissza a diszkriminációt tiltó törvénytervezetet. Vladan Batić, a Szerbiai Kereszténydemokrata Párt elnöke az ülésen rákérdezett, hogy valóban a Szerb Pravoszláv Egyház követelése alapján vonták-e vissza a kérdéses törvénytervezetet.

– Az egyház nem képes rendet teremteni saját soraiban, de a kormány segítségével rendezkedik a parlamentben. Ez tragikus – mondta a párt elnöke.

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője is megkérdezte a kormányfőt, gondoltak-e a kormányban az alkotmányra, amely szerint az állam és az egyház külön van választva, amikor visszavonták a törvénytervezetet, majd választ várt arra is, mikor fogadja el a kormány a Vajdaság hatásköreiről szóló törvénytervezetet.

– Meg vagyok győződve arról, hogy a beterjesztett statútum nem alkotmányellenes – szögezte le Pásztor.

A diszkrimináció ellenes törvénytervezetet, az európai integrációs törvények egyik alapdokumentuma, a hitközségek pedig meg akarják dönteni, emelte ki Ivan Andrić, a Liberális Demokrata Párt képviselője.

– Melyik az a hatalom Szerbiában amely nagyobb lehet, mint a kormány és a parlament – kérdezte a képviselő.

Tomislav Nikolić, a Hajrá, Szerbia farakciófőnöke viszont a pravoszláv egyház védelmére kelt és kifejtette hogy a törvénytervezet visszavonása csak egy rutinszerű feladat volt.

Jelena Trivan, a Demokrata Párt sajtószóvivője ugyanakkor azt állítja, hogy a törvénytervezetet azért vonták vissza, mert további kiegészítő hangolás szükséges hozzá. Mint megjegyezte, a törvényhez nélkülözhetetlen a teljes közvélemény támogatottsága, ezért minden tényezőt figyelembe kell venni. Kijelentette, pártja a teljes egyenjogúságot támogatja, így mindenképpen a törvénytervezet elfogadása mellett állnak ki.

TELEFONON KERESZTÜL

A történelmi egyházak tegnap délután megerősítették, hogy megjegyzést fűztek a törvénytervezethez. A levelet, amelyet a Szerb Pravoszláv Egyház, a belgrádi Római Katolikus Püspökség, a szerbiai Iszlám Közösség, az Evangélikus közösség is aláírt, személyesen Slavica Đukić-Dejanović képviselőházi elnöknek adták át. A törvényről hat hónapon át tartott a nyilvános vita, de egyetlen egyházközösség sem fejtette ki a véleményét róla, hanem csak az elfogadása előtti éjszakán. A törvénytervezet visszavonásáról úgy döntöttek, hogy arról nem értesítették az előterjesztő munkaügyi minisztériumot sem. A tegnap délután megtartott kormányülésen viszont mégis úgy döntöttek, változtatás nélkül helyezik vissza a parlamenti eljárásba a törvénytervezetet.

Rasim Ljaljić, a törvénytervezetet benyújtó miniszter a tegnap délutáni kormányülés előtt bejelentette, meg fogja kérdezni, vajon ki kell-e kérni az egyház véleményét minden törvénnyel kapcsolatban? Mint megjegyezte, a tervezetet a kormány szerda este telefonon keresztül megtartott ülése során vonta vissza.

– Nem hívtak meg, azzal a kifogással, hogy nem voltam elérhető – nyilatkozta a munkaügyi miniszter.

Szavai szerint a diszkrimináció ellenes törvénytervezet készen áll és megfelel minden hasonló európai, valamint nemzetközi törvény színvonalával.

Saša Janković ombudsman a történtekkel kapcsolatban tegnap megjegyezte, hogy mindenkinek, így a történelmi egyházaknak is joguk van véleményt nyilvánítani a törvénytervezetekről, de mint mindenki más, ők is a törvény szerinti meghatározott nyilvános vita alatt tehetik meg.

– A törvénytervezet visszavonása a képviselőházi eljárásból, miután a közvita lezárult és a parlamenti bizottságok azt el is fogadták, annak a mutatója, hogy az intézményrendszerünk tulajdonképpen nem is intézményes – fejezte ki véleményét az ombudsman.

Vojin Dimitrijević, a belgrádi Emberi Jogi Központ igazgatója szerint az, aki meg akarja dönteni a törvényt, nem szeretné, hogy Szerbia az Európai Unió tagja legyen.

– Szánalmas az az ország, ahol egy törvényt nyolc éven át készítenek elő, megtörténik vele kapcsolatban a nyilvános vita, majd a parlamenti bizottságok el is fogadják a tervezetet, erre közvetlenül a parlamenti vita előtt egy nagyobb hatalommal bíró személy nemtetszése miatt, az utolsó pillanatban visszavonják az eljárásból, telefonon keresztül – nyilatkozta Dimitrijević.

A NAPIRENDRŐL

Napirendi pont szerint a nemzetközi jogi segítségről bűntények esetén, az anyakönyvekről, valamint a pénzmosás és a terrorizmus pénzelésének megakadályozásáról szóló törvénytervezetekről, illetve több nemzetközi egyezmény elfogadásáról vitáztak tegnap a képviselők. Snežana Malović igazságügyi miniszter beszámolója szerint a nemzetközi jogi segítségről szóló törvény magába foglalja az idegen országból származó személyek kiadatását is, de csak az ő egyetértésével. Mint megjegyezte, szerbiai állampolgárt továbbra sem adnak ki.

Milan Marković önkormányzati és közigazgatási miniszter viszont az anyakönyvekről szóló törvényt mutatta be. Mint megjegyezte, a törvénytervezet célja a nemzeti anyakönyvi jegyzék létrehozása, valamint az új anyakönyveknek nem lesz meghatározva az érvényességi idejük.

A Szerb Radikális Párt képviselői szerint felesleges nemzetközi jogi segítségről szóló törvényt létrehozni bűntények esetén, mivel vele kapcsolatban van elegendő rendelkezés a büntetőjogi törvénykönyvben. A terrorizmus elleni törvényekkel kapcsolatban pedig megjegyezték, Szerbiának 18 évnyi gyakorlata van a megjelölt térségben, miközben a kormány annak az Európai Uniónak az irányelveit követi, aki a terrorizmus legnagyobb támogatója.

Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti képviselője pozitívan értékelte az anyakönyvi kivonatok elektronikus elérését, majd kiállt amellett, hogy a nemzeti kisebbségek tagjainak jogukban álljon kérni, hogy a saját anyanyelvükön is fel legyen tüntetve a személynevük.

A képviselők tegnap befejezték a törvénytervezetekről szóló vitát, ma a nemzetközi egyezmények elfogadásával folytatják tovább a munkát a Szerbiai Képviselőházban. A tegnapi ülésen használták először a parlamenti ügyrendi szabályzat azon rendelkezéseit, amelyek megakadályozzák a visszaéléseket a felszólalásokkal.

Szerkesztőségi össszefoglaló

2025. április 3.

10,30 - Szabadka - Interjú a Politika napilapnak 

14,00 - Szabadka - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa - a magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadási ünnepsége

2025. április 7.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. április 8.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 10.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. április 15.

10,00 - Belgrád - A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - Napirenden: a Kormány megválasztása

13,00 - Belgrád - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban 18,00 órakor)

2025. április 16.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

16,30 - Belgrád - Szavazás (A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - a Kormány megválasztása)

2025. április 22.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 28.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

12,00 - Szabadka - Interjú a Dnevnik napilapnak  

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. április 30.

10,00 - Újvidék - Vendégszereplés az Újvidéki Rádió PoliTér c. műsorában (élő)

2025. május 6.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,30 - Szabadka - Találkozó Igor Velimirovićtyel, a Szabadkai Rendőrfőkapitányság Főparancsnokával

2025. május 10.

10,00 - Doroszló - II. Délvidéki Médiatalálkozó (konferencia)

2025. május 12.

10,00 - Szentendre (Magyarország) - Üdvözlő beszéd a Civil Kavalkádon (kárpát-medencei civil egyesületek találkozója)

2025. május 14.

19,00 - Csantavér -  A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 15.

18,00 - Zenta - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 20.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

19,00 - Magyarkanizsa -  A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 21.

17,00 - Temerin - A Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete felújítás előtt álló épületének megtekintése

18,00 - Temerin - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 22.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. május 24.

09,30 - Palics - Találkozó Németh Szilárddal, a Fidesz alelnökével, kormánybiztossal, országgyűlési képviselővel, a Magyar Birkózó Szövetség elnökével

10,00 - Palics - A Palicsi Olimpiai Játékok és Vermes Lajos-emléknapok második napja - Vermes Lajos szobrának koszorúzása

12,00 - Szabadka – A Vajdasági Vágta ünnepélyes megnyitója

16,30 - Szabadka - Pásztor István emlékfutam

18,30 - Szabadka - A Vajdasági Vágta döntője és díjátadó

2025. május 26.

11,00 - Szabadka - Találkozó De Blasio Anonioval, az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületének elnökével

2025. május 27.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. május 28.

10,00 - Palics - Ünnepélyes szerződéskötés az MNT pályázatainak nyertes egyesületeivel és intézményeivel

2025. május 29.

09,00 - Budapest - Részvétel a negyedik CPAC Hungary - nemzetközi Konzervatív Politikai Akció Konferencián

2025. május 30.

16,00 - Újvidék - Az Európa Kollégium 10 éves jubileumi ünnepsége

2025. június 3.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

16,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2025. június 4.

16,00 - Királyhalom - Ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

2025. június 5.

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) plenáris ülése

2025. június 17.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

12,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ 30. évfordulója alkalmából készülő könyv szerzőivel

2025. június 23.

09,45 - Szabadka - A Pannon TV Híradó Plusz c. műsorának felvétele (adásban a 17,30 és 20,00 órai híradók után)

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. június 25.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. június 26.

12,00 - Szabadka - Egyeztetés a VMSZ Vajdasági Magyar Közösségek Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiája új változatának kidolgozását koordináló csapattal

2025. június 27.

09,00 - Újvidék - Részvétel a FUEN és a VMSZ által szervezett Európai Kisebbségi Régiók Fórumán

10,15 - Újvidék - Találkozó Vincze Lóránttal, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjével, a FUEN elnökével

2025. június 30.

09,00 - Topolya - Egyeztetés Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

09,30 - Topolya - Az EM Commerce Kft. kiemelt jelentőségű gazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

12,00 - Belgrád - A DLC Kft. kiemelt jelentőségű nagyléptékű gazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

12,40 - 13,00 - Belgrád – Sajtónyilatkozatok

13,20 - Belgrád - A Hunyadi emlékkő megkoszorúzása

2025. július 1.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

2025. július 2.

11,00 - Szabadka - Interjú a Hír FM Magyar Hangok c. műsorában - felvétel (adásban szombat, 2025.07.05.)

2025. július 3.

10,00 - Kishegyes - A XXII. Vajdasági Szabadegyetem nyitóünnepsége és panelbeszélgetés Délvidéki kerekasztal címmel