A modern médiaipar megalapozása

Médiatörvények politikus- és szakemberszemmel

A Szerbiai Képviselőház sürgősségi eljárásban tegnap a média és köztájékoztatási, az elektronikus médiumokról és a közszolgálati médiumokról szóló törvények javaslatairól kezdett vitát. Lapunknak a téma kapcsán Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője, Kókai Péter, a Magyar Nemzeti Tanács tájékoztatási kérdésekért felelős megbízott tanácsosa, Németh Ernő, a Szabadkai Rádió magyar szerkesztőségének főszerkesztője és Mihal Ramacs, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójának tanácsadója nyilatkozott.

Pásztor Bálint emlékeztetett, hogy a VMSZ az utóbbi tíz évben nagy küzdelmet folytatott két cél megvalósításának érdekében: a nemzeti tanácsok médiumok alapítói lehessenek, illetve maradhassanak, a helyi önkormányzati alapítású médiumok pedig megmaradhassanak közszolgálati tájékoztatási eszköznek, és ne kelljen ezeket kényszer privatizáció alá vetni. Egyebek mellett a VMSZ javaslatára került bele a helyi önkormányzati törvénybe, hogy az önkormányzatok kisebbségi nyelveken is sugárzó elektronikus médiumok alapítói lehetnek, magyarázta Pásztor.

– Amikor egy héttel ezelőtt napvilágot látott a médiatörvények tervezete, azzal kellett szembesülnünk, hogy ezek katasztrofális következményekkel járnának a kisebbségi közösségek nyelvén történő tájékoztatás szempontjából. Ezért tárgyalásokat kezdeményeztünk a tájékoztatási miniszterrel. Három konkrét célunk volt. Az első az, hogy a nemzeti tanácsok ne csak intézményeket és alapítványokat hozhassanak létre a tájékoztatás területére vonatkozóan, hanem gazdasági társaságokat is. Ez azért lényeges, mert mondjuk a Magyar Szó és a Hét Nap 2003 óta az MNT alapításában kft.-ként működik, ezt viszont nem tette volna lehetővé a médiatörvény tervezete. Hosszas tárgyalásokat követően végül sikerült elérni célunkat – taglalta Pásztor.

A VMSZ második célja az volt, hogy a nemzeti tanácsok alapította médiumok esetében megmaradhasson a jelenleg működő normatív támogatási rendszer, és ezt is sikerült kiharcolni, nyilatkozta Pásztor Bálint.

– A harmadik, a médiumok kényszerprivatizációjának elkerülésére vonatkozó célunkról már sajnos januárban le kellett mondanunk, hiszen szóban forgó hónap 16-án az alkotmánybíróság határozatban mondta ki, hogy nemcsak az állam, hanem a tartomány és a helyi önkormányzatok sem lehetnek médiumok alapítói. Innentől kezdve a jogalkotó keze meg volt kötve, a magánosítás elkerülhetetlen. Annyit tehettünk, és azt meg is tettük, hogy komoly biztosítékokat építettünk bele a törvényjavaslat szövegébe, így a médiumokat megvásárlóknak nemcsak a tájékoztatási tevékenységet kell fenntartaniuk a privatizációtól számított öt éven belül, hanem az összes sugárzási nyelvet is. A Szabadkai Rádió esetében ez öt nyelv, a topolyai Régió Rádió esetében pedig legalább három. Azt is sikerült beépíttetnünk a törvénybe, hogy a jövendőbeli tulajdonosoknak öt éven át az összes sugárzási nyelv tekintetében meg kell őrizniük a műsorrácsot. Egy ilyen rendelkezés kedvét szegi mindenféle tisztességtelen szándékkal privatizációba induló potenciális tulajdonosnak. Ha pedig a következő egy év folyamán nem kel el mondjuk a Szabadkai Rádió, akkor ingyenrészvények kerülnek kiosztásra a foglalkoztatottak körében, vagyis az alkalmazottak ingyen megvásárolhatják a Szabadkai Rádiót vagy bármelyik másikat – foglalta össze Pásztor.

Kérdésünkre, hogy ezek az általa komolynak nevezett biztosítékok elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy a Szabadkai Rádióhoz hasonló médiumok fennmaradjanak, akár nemcsak öt évig, hanem tovább is, a VMSZ frakcióvezetője igennel válaszolt. Az öt év a privatizációs szerződés értelmében a leghosszabb idő, amennyit bármilyen kötelezettségre vonatkozóan elő lehet írni a jövendőbeli tulajdonosok számára, magyarázta Pásztor, aki azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy az elektronikus médiumokról szóló törvényjavaslat értelmében a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség egy másik, kilenctagú szervvé alakul át, ebbe pedig a nemzeti tanácsok közösen delegálhatnak egy tagot. Ez nem mellékes, hiszen ez a szerv egyebek mellett a műsorszórási engedélyek kiosztásának szempontjából rendelkezik fontos hatáskörökkel, nyomatékosította Pásztor.

KORSZERŰ ELKÉPZELÉSEK

Kókai Péter, az MNT tájékoztatási kérdésekért felelős megbízott tanácsosa szerint a három törvényt egyszerre szemlélve érhető tetten a törvényhozónak az a törekvése, hogy megfeleljen az európai elvárásoknak, médiafogyasztási szokásoknak és a modern médiaipar követelményeinek.

– Ezek a törvények most megpróbálják terminológiailag is tisztázni és meghatározni a modern média világában használatos fogalmakat, az egyes médiatartalmakat és a médiapiac szereplőit, a korábbinál azonban pontosabban határozzák meg például a médiahatóság megalakulásának módját, munkáját és hatásköreit. Pozitívumnak tekinthető például az is, hogy a törvény igyekszik valós és teljes függetlenséget biztosítani a közszolgálati médiumoknak, mind a finanszírozás, mind a szerkesztéspolitika terén. Csak a törvény betűjét nézve tehát kétségtelenül vannak pozitív hozadékai a törvénycsomagnak, de jól tudjuk, hogy minden törvény annyit ér, amennyi a gyakorlatban megvalósul belőle – fogalmazott Kókai.

A beszélgetés során kiderült, hogy a kisebbségi média tekintetében nem sok az újdonság a törvényjavaslatokban. A média és köztájékoztatási törvényjavaslat meghagyja a nemzeti tanácsoknak azt a jogát, hogy a tájékoztatás terén intézményeket, gazdasági társaságokat és alapítványokat hozhassanak létre az anyanyelven történő tájékoztatás biztosításának érdekében. A törvénytervezet napvilágra kerülését megelőző háttértárgyalások során a VMSZ-nek sikerült elérnie, hogy a már meglévő nyomtatott tájékoztatási eszközeink, a Magyar Szó és a Hét Nap, továbbra is gazdasági társaságként, tehát kft.-ként működjenek, és ne kelljen átalakulniuk más szerveződési formává, mint ahogy azt is, hogy esetükben megmaradjon a tartományi támogatás eddigi formája, magyarázta Kókai, mondván: kisebbségi, konkrétan magyar szempontból legfontosabb tájékoztatási eszközeink működési formájában és finanszírozási módjában nem várható jelentősebb változás.

Kérdésünkre, hogy mi lesz a sorsa a magánosítás előtt álló helyi önkormányzati alapítású médiumoknak, Kókai azt válaszolta, hogy ezeknek van esélyük a túlélésre. A köztájékoztatási törvény valóban előírja az ilyen típusú médiumok kötelező magánosítását egy éven belül, vannak azonban a törvénynek olyan kitételei, amelyek igyekeznek meggátolni azt, hogy ez a kisebbségi nyelvű médiatartalmak megszűnésével vagy csökkenésével járjon.

– Ilyen kitétel például az, hogy a magánosítást követő öt éven belül az új tulajdonos nem változtathat a korábbi műsorpolitikán (nyelvi megoszlás tekintetében sem), vagy például az, hogy amennyiben a magánosítás nem jár eredménnyel, akkor maguk az ott dolgozók válnak részvényesekké. A törvényhozó beleépítette a törvénybe a kisebbségi nyelvű médiatartalmakra vonatkozó garanciákat, a végső választ azonban mégiscsak maga az élet fogja megadni, azon belül pedig nem utolsósorban a törvény tiszteletben tartásának és betartatásának mértéke – taglalta Kókai.

A SZABADKAI RÁDIÓ NEM ÉLI TÚL

Kevésbé optimista a jövő tekintetében Németh Ernő, a Szabadkai Rádió magyar szerkesztőségének megbízott főszerkesztője, aki kifejtette: a törvényhozó szerint megfelelő garanciákat építettek be az elektronikus médiáról szóló törvényjavaslatba, amelyek lehetővé teszik, hogy a kisebbségi tájékoztatás fennmaradjon. Valóban, öt évig nem lehet a kisebbségi munkatársakat elbocsátani és a műsorrácsot megváltoztatni, az viszont nincs a szövegben, hogy az újságíróknak fizetést is kell adni, érvelt Németh, majd hozzátette: attól tart, hogy az új tulajdonosok majd azt mondják: aki akar, dolgozzon, de ingyen.

– Önként mennek majd el a munkatársak, elkezd zuhanni a színvonal, és lassan megszűnik majd az adás. És ki tudja megmondani, hogy mi lesz öt év után? Hogyan győzzük meg a fiatal, tehetséges munkatársakat, hogy jöjjenek a Szabadkai Rádióba, ha azt sem tudjuk, mi lesz a rádió további sorsa? Nagy a veszélye annak, hogy valamilyen politikai-gazdasági csoportosulás kezébe kerül a rádió, vagy más médiaház veszi meg, azzal a céllal, hogy leépítse, és ne legyünk tovább számára konkurencia. Ha nem kellünk senkinek, megkaphatjuk a részvényeket, de hogyan maradjunk fenn? Nincs épületünk, teljes műszaki felszereltségünk cserére szorul. A keverőpult februárban híradó közben gyulladt ki, az adónkat már annyiszor javították, hogy azt mondták a mesterek, többször nem lehet. Ha meghibásodik, akkor elhallgat a magyar adás. Mindezen felül többé nem lesz jogunk normatív támogatásra, pályáznunk kell. Az eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy volt, amikor ki sem írták a pályázatokat. Ha mégis volt pénz, amelyet a kisebbségi tájékoztatásra szántak, akkor annak nagy részét lefölözte a szerb nyelvű média, a valóban magyarul tájékoztató sajtóorgánumok pedig semmit nem kaptak. A támogatást elnyerő szerb nyelvű lapok néhány héten át magyar nyelvű kiadványokat, magyar oldalakat jelentettek meg, a rádióban beolvastak ötpercnyi magyar hírt, ennek azonban semmi köze a tényleges magyar tájékoztatáshoz. Pályázati pénzekből nem lehet közszolgálati műsort fenntartani, ezekből a pénzekből csak gazdagítani lehet a kínálatot. A zavartalan működéshez normatív támogatásra lenne szükség. Sajnos azt kell mondanom, hogy az új rendelkezések miatt a Szabadkai Rádiónak semmi esélye nincsen a fennmaradásra – fogalmazott Németh.

NEM A TÖRVÉNYEKEN MÚLIK

Mihal Ramacs, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójának tanácsadója vegyes érzelmekkel fogadta a közszolgálati adókról szóló törvényjavaslatot. A törvényhozó a dokumentumban mindenre kitért, ami fontos a Szerbiai Rádió és Televízió, illetve a Vajdasági Rádió és Televízió működéséhez, a VRTV-nek semmi oka az elégedetlenségre, taglalta Ramacs. Hozzátette: a VRTV épületnek problémáját azonban nem oldották meg, a tartományi közszolgálati adó továbbra is bérlőként lesz kénytelen működni egy nem megfelelő épületben és megfelelő felszerelés nélkül. Ilyen körülmények között a VRTV a legjobb újságírókat, szerkesztőket, operatőröket vagy vágókat is alkalmazhatja, az általa felkínált program akkor sem lesz jobb, érvelt Ramacs, majd elmondta: a törvényjavaslatban korábban benne volt, hogy a VRTV számára saját épületet kell kiépíteni, ezt a rendelkezést azonban törölték. Ramacs értelmezése szerint ez azt jelenti: a belgrádi hatalom azt szeretné, ha a VRTV lassan saját magától menne tönkre és szűnne meg, közvetlen beavatkozás nélkül.

A kényszerprivatizációval kapcsolatban a VRTV munkatársa nem annyira pesszimista, mint sokan mások, és nem állítaná azt, hogy a folyamat mind a nyolcvan, magánosítás előtt álló sajtóorgánum végét jelenti. Az azonban igaz, hogy a már magánosított médiumok többsége tönkrement, fűzte hozzá.

– Ha őszinte vagyok, akkor nem is tudom, hogy hogyan maradhatna fenn egy helyi lap egy olyan önkormányzatban, amelynek 50 ezer, javarészt szegény polgára van. Ki és miért vásárolná a helyi lapot, vagy ki hirdetne abban? A fejlett országokban teljesen természetes, hogy minden normálisan kereső ember naponta megvásárol egy országos és egy helyi lapot. Szerbiában még hosszú ideig nem érjük el azt a színvonalat, amelyben ez természetes lenne. Akármennyire is szeretnénk, de 50 ezer ember számára nem maradhat fenn egy rádióállomás, vagy 200 ezer ember számára egy tévéállomás – fogalmazott Ramacs.

Azzal kapcsolatban, hogy milyen benyomást kelt a tény, hogy a parlament a média törvénycsomagot is sürgősségi eljárásban vitatja meg, a VRTV munkatársa az ezzel kapcsolatos közhangulat tekintetében fejezte ki értetlenségét:

– Amikor a kormány megígérte, hogy meghozzák a médiatörvényeket, mindenki azt mondta, hogy na abból sem lesz semmi. Most pedig azért tiltakoznak egyesek, mert gyorsan történnek a dolgok. A szóban forgó három törvényről hosszú időn át folyt a vita. Mindenki elmondhatta véleményét, akiket ezek a jogszabályok érintenek. Igen, a végleges változatról nem folyt közvita, ugyanakkor nem tudom, hogy az egyesek által megnevezett hiányosságokat ki lehetett-e volna javítani egy közvitán. Egyébként is, tarthatott volna a közvita fél évig is, a parlamenti többség végül úgyis azt fogadta volna el, amit a kormány javasolt. A szerbiai médiumok helyzete nem egy vagy három törvénytől függ, hanem ezek alkalmazásától. Attól tartok, hogy ezúttal is hiányozni fog a politikai akarat a leírtak betartásához. Szerbiában a hatalom egyetlen szintjén sem támogatják, hogy a médiumok függetlenek legyenek – mondta Ramacs.

PESEVSZKI EVELYN

2024. szeptember 13.

14,00 - Belgrád - A koalíciós szerződés aláírása Miloš Vučević miniszterelnökkel, a Szerb Haladó Párt elnökével

21,00 - Marcelháza, Felvidék (Szlovákia) - IV. Nemzeti Összetartozás Labdarúgó Torna

2024. szeptember 14.

09,00 - Marcelháza, Felvidék (Szlovákia) - IV. Nemzeti Összetartozás Labdarúgó Torna

2024. szeptember 16.

17,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2024. szeptember 17.

10,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ 30. évfordulója alkalmából készülő könyv szerzőivel

14,00 - Szabadka - Az Alpha Travel & Marketing ügynökség ünnepélyes megnyitója

18,00 - Belgrád - Ünnepi szentmise a Belgrádi Főegyházmegye megalapításának 100. évfordulója alkalmából

2024. szeptember 18.

10,00 - Szabadka - Találkozó dr. Zakar Péterrel, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettesével és dr. Bene Tamás nemzetközi és közkapcsolati igazgatóval

12,00 - Szabadka - Találkozó a Magyar-Nyugat Balkán Üzleti Tanács vezetőivel

18,00 - Karlóca - A Karlócai béke 325. évfordulójának ünnepsége Pietro Parolin bíboros, a Szentszék államtitkára részvételével

2024. szeptember 19.

10,00 - Palics - Connect & Grow Konferencia

2024. szeptember 20.

15,00 - Szabadka - Magyarország Főkonzulátusa, a magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetés átadási ünnepsége

16,00 - Szabadka - A szerbiai Mária Rádió magyar szerkesztősége 10. évfordulójának ünnepsége

2024. szeptember 21.

10,30 - Topolya - „Itthon, együtt, veletek” konferencia

13,15 - Topolya - Egyeztetés dr. Koncz Zsófiával, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériuma családokért felelős államtitkárával 

2024. szeptember 22.

11,45 - Szabadka - 10. Családi Nap a VMSZ szabadkai makkhetesi helyi szervezete rendezésében

2024. szeptember 23.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Parlament II. rendkívüli ülése a XIV. ciklusban)

18,10 - Szabadka - Vendégszereplés a Pannon RTV Közügyek c. műsorában (élő)

2024. szeptember 24.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2024. szeptember 25.

10,30 - Zenta - Eduexpo oktatási kiállítás

16,00 - Szabadka - Magyarország Főkonzulátusa, a magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetés átadási ünnepsége

2024. szeptember 26.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés 

2024. október 2.

12,00 - Szabadka - Interjú a Politika napilapnak

2024. október 3.

10,00 - Óbecse - Egyeztetés Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma miniszterhelyettesével

10,30 - Óbecse - Ünnepélyes szerződéskötés a Prosperitati Alapítvány mezőgazdasági fejlesztések támogatására meghirdetett pályázatának nyertes pályázóival

11,25 - Óbecse - A Hotel Expiriens Lux kiemelt jelentőségű turisztikai fejlesztés ünnepélyes átadása

12,40 - Ada - Az Antares Stolice Kft. kiemelt jelentőségű gazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

2024. október 4.

10,00 - Újvidék - A Vackor Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény újvidéki kihelyezett tagozata helyiségeinek megtekintése Milan Đurićtyal, Újvidék polgármesterével

2024. október 6.

11,00 - Elemér (Nagybecskerek város) - központi megemlékezés az aradi vértanúk kivégzésének évfordulóján (nemzeti gyásznap)

2024. október 7.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Rendes Őszi Ülésszak I. ülése)

14,15 - Belgrád - Találkozó Babity Jánossal, az Európa Tanács szerbiai küldöttségének vezetőjével

2024. október 8.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

17,30 - Szabadka - Találkozó Kövér Lászlóval, a Magyar Országgyűlés elnökével

2024. október 9.

12,30 - Belgrád - Parlamenti ülés

14,00 - Belgrád - A VMSZ frakciójának találkozója Kövér Lászlóval, a Magyar Országgyűlés elnökével a Szerb Köztársaság Parlamentjében

2024. október 10.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2024. október 11.

13,00 - Szabadka - Találkozó dr. Milan Trifkovićtyal, az Újvidéki Egyetem Szabadkai Építőmérnöki Karának dékánjával és Kern Imrével, a Kari Tanács alelnökével

2024. október 15.

13,30 - Budapest - A Kossuth Rádió Az este c. műsorának felvétele

2024. október 16.

17,30 - Szabadka - A jogászösztöndíj-szerződések ünnepélyes aláírása

2024. október 17.

10,00 - Budapest - Előadás megtartása a Magyar Diplomáciai Akadémián

2024. október 18.

10,45 - Szabadka - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban 18,00 órakor)

17,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2024. október 22.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2024. október 23.

16,00 - Palics - Koszorúzás az 1956-os magyar forradalom kitörésének évfordulója alkalmából

17,00 - Szabadka - Találkozó Barthel-Rúzsa Zsolttal, Magyarország Honvédelmi Minisztériumának államtitkárával

18,00 - Szabadka - A VMSZ központi megemlékezése az 1956-os magyar forradalom kitörésének évfordulója alkalmából

2024. október 24.

15,00 - Bonyhád, Magyarország - Potápi Árpád János államtitkár, országgyűlési képviselő temetése

2024. október 27.

16,45 - Palics - Találkozó dr. Sulyok Tamással, Magyarország köztársasági elnökével

18,30 - Palics - Közös sajtónyilatkozatok dr. Sulyok Tamással, Magyarország köztársasági elnökével

2024. október 28.

09,00 - 13,45 - Belgrád - Részvétel a Szerb Köztársaság hivatalos delegációja tagjaként dr. Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnökének találkozóján Aleksandar Vučić köztársasági elnökkel,  Miloš Vučević miniszterelnökkel és Ana Brnabić házelnökkel

15,00 – Csúrog, Megtépázott Krisztus szoborcsoport – Magyarország és a Szerb Köztársaság államfői együtt koszorúznak, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség és a Magyar Nemzeti Tanács elnökei közösen koszorúznak

15,20 - Csúrog - Topalov-múzeum - Magyarország és a Szerb Köztársaság államfői együtt koszorúznak, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség és a Magyar Nemzeti Tanács elnökei közösen koszorúznak

15,50 - Zsablya -  A felújított Havas Boldogasszony rkt. templom megáldása és átadása dr. Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke és Aleksandar Vučić, a Szerb Köztársaság elnöke jelenlétében

2024. október 29.

18,00 - Palics - A Kós Károly Testület által szervezett televíziós filmszemle díjátadója

2024. október 30.

11,00 - Nosza - A Pásztor István-emléktábla leleplezése

14,00 - Szabadka - Szentmise Pásztor István halálának első évfordulója alkalmából

15,30 - Szabadka - Pásztor István sírjának megkoszorúzása

17,30 - Szabadka - Megemlékezés Pásztor István halálának első évfordulójára, melynek keretében átadásra kerülnek a Pásztor István-díjak

2024. október 31.

15,00 - Szabadka - Interjú a Večernje novosti napilapnak

16,00 - Szabadka - A Magyar Nemzeti Tanács felsőoktatási ösztöndíj szerződéseinek ünnepélyes aláírása

2024. november 2.

15,00 - Szabadka - Megemlékezés az 1944/45-ös ártatlan áldozatok tiszteletére

2024. november 5.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

12,00 - Bor - Megemlékezés Radnóti Miklós halálának 80. évfordulója alkalmából

2024. november 6.

13,30 - Szabadka - Interjú a Diplomacy&Commerce magazinnak

2024. november 9.

15,00 - Budapest - Pásztor István Emlékverseny - Szabadkai Díj a Szerb–Magyar Ügetőtalálkozó keretében a Kincsem Parkban

2024. november 13.

10,00 - Szabadka - Nyolcvan éve történtek a magyarellenes atrocitások – A történelmi megbékélés egy évtizede című tudományos konferencia megnyitója

2024. november 14.

13,00 - Budapest - A Magyar-Szerb Stratégiai Tanács 2. ülése

18,00 - Budapest - Magyarország köztársasági elnökének és miniszterelnökének díszvacsorája a Szerb Köztársaság elnökének tiszteletére

2024. november 16.

19,00 - Magyarittabé - Ünnepség a Magyar Szórvány Napja alkalmából

2024. november 18.

10,00 - Szabadka - Találkozó Szalay-Bobrovniczky Vincével, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárával

14,30 - Szabadka - Interjú az Ekspres hetilapnak

2024. november 19.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

12,30 - Belgrád - Vendégszereplés a Vajdasági Televízió Pravi ugao c. műsorában - felvétel (adásban: 17,20 órakor)

2024. november 20.

09,30 - Szabadka - Találkozó Zsigó Róberttel, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának parlamenti államtitkárával, miniszterhelyettessel

10,00 - Szabadka - A Csoóri Sándor program okleveleinek átadása

19,00 - Budapest - A Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) tagjainak parlamenti fogadása

2024. november 21.

10,30 - Budapest - A Magyar Állandó Értekezlet XXII. ülése

2024. november 22.

17,00 - Szabadka - A Mathias Corvinus Collegium (MCC) vajdasági képzési központjának ünnepélyes megnyitója

18,00 - Szabadka - Részvétel előadóként Az amerikai elnökválasztás után – miként fordul a világ az új világrend felé c. panelbeszélgetésen

2024. november 25.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Rendes Őszi Ülésszak II. ülése)

11,00 - Belgrád - Kommemorációs ülés Dragan Marković Palma emlékére

13,00 - Belgrád - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban 18,00 órakor)

 

2024. november 26.

09,00 - Szabadka - Kommemorációs ülés Sárközi István emlékére

10,00 - Szabadka - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2024. november 27.

10,00 - Belgrád - Parlament - szavazás (a Rendes Őszi Ülésszak II. ülése)

14,00 - Bácskossuthfalva - Megemlékezés Csubela Ferenc és Kiss Antal esperes halálának évfordulóján

2024. november 29.

17,00 - Hajdújárás - A VMSZ Női Fóruma 15. születésnapjának megünneplése

2024. november 30.

09,00 - Adorján - XIII. Hurka- és Kolbászfesztivál

12,00 - Dályhegy (Horvátország) - A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) évi közgyűlése

2024. december 3.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2024. december 6.

10,00 - Szabadka - Táblagépek ünnepélyes átadása a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében

2024. december 9.

09,00 - Magyarkanizsa - Egyeztetés Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma miniszterhelyettesével

09,30 - Magyarkanizsa - A Microcer kft. kiemelt jelentőségű nagyléptékű fejlesztés ünnepélyes átadása

10,30 - Felsőhegy - Precíziós sertéstelep, kiemelt jelentőségű, nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

11,30 - Zenta - Ünnepélyes szerződéskötés a Prosperitati Alapítvány mezőgazdasági fejlesztések támogatására, valamint falusi házak vásárlására meghirdetett pályázatainak forrás függvényében nyertes pályázóival

12,40 - Zenta - Egyeztetés Zenta polgármesterével, Burány Hajnalkával

2024. december 11.

15,00 - Újvidék - Prof. dr. Andrić Edit Magyar–szerb frazeológiai szótárának ünnepélyes bemutatója

2024. december 12.

09,45 - Szabadka - Vendégszereplés az RTS Reggeli Híradójában - felétel (szerb nyelven: adásban december 13-án 8 órakor)

11,00 - Szabadka - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

11,30 - Szabadka - A Szent Teréz-székesegyház megtekintése Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

12,15 - Topolya - A Sarlós Boldogasszony rk. templom megtekintése Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

13,00 - Szabadka - A Pannon Médiaház megtekintése Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

17,00 - Palics - Ünnepi Akadémia a Vajdasági Magyar Szövetség megalapításának 30. évfordulója alkalmából

2024. december 13.

09,00 - Szabadka - Gyászülés prof. dr. Somogyi Sándor emlékére