A megmaradás és a megerősödés jelképe lesz
Beszélgetés Tóth Ramónával, a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület elnökével az új székházuk kapcsán
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke napilapunk április 12-ei lapszámában exkluzív interjú keretében számolt be arról, hogy Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével – egyebek mellett – két jelentős, a szórványt is érintő beruházás megvalósításáról tárgyaltak. Az egyik a Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete székházának felújítására, a másik pedig a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület székházának megvásárlására vonatkozik.
Ami a nagykikindai beruházást illeti, a VMSZ elnökének szavai szerint, a Miasszonyunk Iskolanővérek rendházát vásárolják meg. A hírrel kapcsolatban Tóth Ramónával, az Egység Művelődési Egyesület elnökével beszélgettünk.
Hogyan fogadták azt a hírt, hogy hamarosan saját épületbe költözhetnek?
– A nagykikindai Egység Művelődési Egyesületnek – azaz a nagykikindai magyarságnak – eddig nem volt saját székhelye, ezért ez a hír a tagság és a városlakók körében is hatalmas örömöt váltott ki. Azonban ez nem azt jelenti, hogy elhagyjuk a jelenlegi székhelyünket, ahol az elmúlt években számos felújítás és átalakítás történt. Ebben az épületben található a fedett színházterem, amit rendszeresen használunk próbákra, előadásokra és különféle rendezvényekre. Itt kaptak helyet a Jovan Popović Népkönyvtár magyar részlegének kihelyezett könyvei is, valamint a Kossuth Lajos-emléktábla. Ez az épület tehát továbbra is fontos része marad a működésünknek.
Mit jelent az egyesület számára ez a lehetőség?
– Számunkra ez a lehetőség hatalmas mérföldkő, egy álom megvalósulása. A saját tulajdonú épület nemcsak biztonságot és állandóságot jelent, hanem lehetőséget is arra, hogy még szabadabban, bátrabban és hosszú távon tervezhessünk. Olyan helyet szeretnénk kialakítani, amely valódi otthona lehet a nagykikindai magyarság kulturális életének, ahol a közösség tagjai bármikor szívesen megfordulnak, ahol találkozhatnak, alkothatnak, ünnepelhetnek. Ez az ingatlan lehetőséget ad arra, hogy bővítsük tevékenységeinket, új programokat indítsunk, új célcsoportokat szólítsunk meg, és akár önfenntartóvá váljunk. Ezzel nemcsak a kulturális életünket erősítjük, hanem munkahelyeket is megtarthatunk, sőt akár újakat is teremthetünk. A saját tér megerősíti az identitásunkat, láthatóbbá tesz bennünket a városban, és hozzájárul ahhoz, hogy a jövő generációi is kötődjenek ehhez a közösséghez.
Milyen átalakításra vonatkozó tervekről számolna be az új székház esetében?
– Ahogyan dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke is fogalmazott, az új ingatlan alkalmas lesz arra, hogy kültéri és beltéri programokat, rendezvényeket, színházi előadásokat, ünnepségeket és koncerteket tartsunk. Így ez az épület valóban a nagykikindai és az egész észak-bánáti magyar közösség egyik fontos bástyájává válhat. Szabadtéri színpadot szeretnénk kialakítani, ahol tavasztól őszig színes kulturális programokat szervezhetnénk. A beltéri terek felújításával pedig lehetőségünk lesz arra is, hogy vendégeinknek, táborozóinknak szállást biztosítsunk. Hosszú távú célunk, hogy ez az épület ne csak kulturális, hanem gazdasági szempontból is megerősítse az egyesület működését: segítse az önfenntartást, és hozzájáruljon ahhoz, hogy az itt dolgozó négy alkalmazott munkája biztosítva legyen, sőt, akár bővülhessen is a csapat. Mindez egy olyan közösségi tér kialakítását jelenti, ami a magyar identitás megőrzését, az összetartozás érzését és a kulturális sokszínűség megélését szolgálja.
Miért fontos ez az épület a nagykikindai magyarság számára?
– Ez az épület több egy ingatlannál, egy jelképes és gyakorlati jelentőséggel bíró helyszín lesz a nagykikindai magyarság számára. Az elmúlt nyolc évtizedben közösségünk sokat tett azért, hogy életben tartsa és fejlessze kulturális örökségét, de mindig hiányzott egy olyan hely, amit valóban a sajátunknak érezhettünk. Most végre lehetőségünk nyílik arra, hogy ne csak tevékenységeinket folytassuk, hanem egy olyan otthont teremtsünk, ahol a magyar szó, a kultúra, a közösségi élmény állandó jelenlétté válik. Ez az épület a megmaradás és a megerősödés jelképe lesz – nemcsak a jelen, hanem a jövő generációi számára is.
A nagykikindai magyarság, valamint az Egység Művelődési Egyesület vezetősége mély hálával tartozik a Vajdasági Magyar Szövetségnek, a Magyar Nemzeti Tanácsnak, és nem utolsósorban Magyarország Miniszterelnökének. Külön köszönettel tartozunk dr. Pásztor Bálintnak és Fremond Árpádnak, akik már egy-egy rövid beszélgetést követően is azonnal felismerték annak a fontosságát, hogy Nagykikindán a magyar közösségnek végre saját székházra van szüksége. Hivatalosan 80 éve működünk bejegyzett egyesületként, de valójában már több mint 120 éve folyik magyar kulturális élet a Dositej utcában. A Miasszonyunk Iskolanővérek épülete mindig is meghatározó szellemi-közösségi helyszín volt a városban. Nagyon fontos volt számukra, hogy az épület magyar kézben maradjon – olyan közösség kezében, amely értékeli az örökséget, ápolja a múltat, és tudatosan tekint a jövőbe. Megható és megtisztelő, hogy az épület eladása kapcsán először bennünket kerestek fel, és méltányos feltételeket ajánlottak, ezzel is kifejezve a közös múlt iránti tiszteletüket. Biztos vagyok abban, hogy az épület jó szolgálatot fog tenni a nagykikindai magyarságnak, mi pedig mindent meg fogunk tenni azért, hogy méltó módon őrizzük meg azt az örökséget, amit a nővérek ránk hagytak. Az ő nevük, a munkájuk és a szellemiségük tovább fog élni a falak között – minden rendezvényben, minden gyermekmosolyban, minden elhangzó magyar szóban.
VH