Levéltári törvény - elfogadva
REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA
POSLANIČKA GRUPA SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA
20.01.2020. godine
Beograd
PREDSEDNIKU NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Na osnovu člana 161. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije podnosimo amandman na PREDLOG ZAKONA O ARHIVSKOJ GRAĐI I ARHIVSKOJ DELATNOSTI.
AMANDMAN
U članu 46. Predloga zakona o arhivskoj građi i arhivskoj delatnosti, posle stava 1. dodaje se novi stav 2. koji glasi:
„Javni arhiv može, u skladu sa zakonom, osnovati nacionalni savet nacionalne manjine.“
Dosadašnji st. 2.-3. postaju st. 3.- 4.
OBRAZLOŽENjE
Razlog podnošenja amandmana je usklađivanje sa odredbama Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina („Službeni glasnik RS“, br. 72/09, 20/14 – Odluka US, 55/14 i 47/18) i Zakona o kulturi („Službeni glasnik RS“, br. 72/09, 13/16 i 30/16-ispr.).
Član 16. Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina:
„Nacionalni savet može, u skladu sa zakonom, osnivati ustanove kulture radi očuvanja, unapređenja i razvoja kulturne posebnosti i očuvanja nacionalnog identiteta nacionalne manjine i vršiti prava i obaveze osnivača.
Ustanove iz stava 1. ovog člana nacionalni savet osniva samostalno ili zajedno sa Republikom, autonomnom pokrajinom, jedinicom lokalne samouprave ili drugim pravnim licem, u skladu sa zakonom.
Republika, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave kao osnivači ustanova iz stava 1. ovog člana, koje su u skladu sa ovim zakonom, utvrđene za ustanove od posebnog značaja za nacionalnu manjinu, mogu u celini ili delimično preneti osnivačka prava na nacionalni savet.“
Član 24. Zakona o kulturi:
„Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave mogu osnivati ustanove radi očuvanja, unapređenja i razvoja kulturne posebnosti i očuvanja nacionalnog identiteta nacionalnih manjina, odnosno mogu, na predlog nacionalnog saveta nacionalne manjine, izmenom osnivačkog akta za pojedine postojeće ustanove utvrditi da su od posebnog značaja za očuvanje, unapređenje i razvoj kulturne posebnosti i očuvanja nacionalnog identiteta nacionalnih manjina.
U slučaju osnivanja ustanove iz stava 1. ovog člana, prethodno se pribavlja mišljenje odgovarajućeg nacionalnog saveta nacionalne manjine.
Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, kao osnivači ustanova iz stava 1. ovog člana, mogu u celini ili delimično preneti osnivačka prava na nacionalni savet nacionalne manjine.“
Primer dobre prakse predloženog modela funkcionisanja je Istorijski arhiv Senta sa Odsekom za arhivsku građu u Bečeju, koji vrši zaštitu arhivske građe na teritoriji pet opština: Senta, Kanjiža, Ada, Bečej i Srbobran. Opština Senta, kao osnivač Istorijskog arhiva, je 2016. godine delimično (50%) prenela osnivačka prava na Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine.
U periodu od preuzimanja osnivačkih prava Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine je obezbedio donacije i time doprineo boljoj opremljenosti ustanove, usavršavanju stručnog kadra za adekvatno postupanje sa arhivskom građom.
Prenos osnivačkih prava na Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine je doprineo očuvanju posebnosti mađarske nacionalne manjine, negovanju tolerancije i međukulturnog dijaloga, kao i unapređenju razumevanja i poštovanja svih ljudi koji žive na teritoriji opština za koje Istorijski arhiv Senta vrši zaštitu arhivske građe, bez obzira na njihov etnički, kulturni, jezički ili verski identitet.
NARODNI POSLANICI
Dr. BÁLINT PÁSZTOR (dr BALINT PASTOR)
_____________________________
ELVIRA KOVÁCS (ELVIRA KOVAČ)
_____________________________
ÁRPÁD FREMOND (ARPAD FREMOND)
______________________________
ZOLTÁN PÉK (ZOLTAN PEK)
_______________________________