Stabilitás, nyugalom és szuverenitás

Dr. Pásztor Bálint Szijjártó Péterrel tárgyalt Belgrádban

Magyar emberként büszkeséggel tölt el, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség kiállt és kiáll az amellett, hogy az élet a normális kerékvágásba térjen vissza. Büszke vagyok arra is, hogy a VMSZ kiáll Szerbia stabilitása mellett, hogy a kiállása hozzájárul ahhoz, hogy Szerbia fenn tudja tartani a stabilitását. A magyar kormány tagjai pedig büszkék vagyunk arra az együttműködésre, amelyet látunk Aleksandar Vučić elnök és a VMSZ között most már hosszú évek óta – emelte ki Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere mai belgrádi látogatása során, amikor tárgyalásokat folytatott dr. Pásztor Bálinttal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével is Magyarország belgrádi nagykövetségén, ahol mindenek előtt a szerbiai belpolitikai helyzetet vitatták meg.

Dr. Pásztor Bálint elmondta, hogy az elmúlt 10 hónapban a VMSZ fontosnak tartotta, hogy a normalitás hangját képviselje. A vajdasági magyar közösség intézményrendszerének a működése, illetve a vajdasági magyar közösség érdekeinek a képviselete állt figyelmük központjában, emelte ki dr. Pásztor Bálint a tárgyalást követő sajtótájékoztatón.

- Az elmúlt időszak azt bizonyította, hogy egyre többen vannak, akik úgy gondolkodnak, mint mi: a béke, a stabilitás és a nyugalom fontos a vajdasági magyar emberek számára. Mindenki számára kiderülhetett az elmúlt hetekben, hónapokban, hogy ezek az ellenzéki tüntetések milyen célokat is szolgáltak, és örülök annak, hogy ez szemmel látható módon a lecsengőben van – emelte ki dr. Pásztor, majd kihangsúlyozta, meg tudták őrizni a támogatottságukat, illetve a vajdasági magyar intézményeket, illetve a vajdasági magyar oktatási, művelődési, vagy tájékoztatási intézmény normális működését is biztosítani tudták.

Megtudtuk, beszélgetésük témája volt a második vajdasági magyar gazdaságfejlesztési stratégia is, ami várhatóan az év végéig elkészül, és a gazdaságfejlesztés mellett felöleli még az infrastruktúra fejlesztés, a modernizáció, a mezőgazdaság, a szakképzés, felsőoktatás témáját is.

- Az elmúlt tíz esztendő bebizonyította, hogy mennyire fontos volt az, hogy Pásztor István 2012 és 2015 között kidolgoztatta az első vajdasági magyar gazdaságfejlesztési támogatást, amelyet Magyarország kormánya, Orbán Viktor miniszterelnök úr támogatott. Ma már elmondhatjuk azt, hogy ez több mint 16 ezer sikeres pályázót jelentett, 250 millió eurónyi vissza nem térítendő támogatást vajdasági magyar családok, gazdák és vállalkozók számára félmilliárd euró megvalósított fejlesztést – összegezte a politikus, aki rámutatott, hasonló terveik vannak a második gazdaságfejlesztési tervvel is.

Megtudtuk, arra kérte a magyar minisztert, hogy még az első gazdaságfejlesztési terv megvalósításának részeként az év végéig elsősorban a falusi ház vásárlásai, illetve a kezdő vállalkozók támogatására pályázatot írhassank ki.

Szijjártó Péter reagálva dr. Pásztor Bálint mondataira, kiemelte óriási dolog, hogy az elmúlt években a vajdasági gazdaságfejlesztési programmal több tízezer magyar a Vajdaságban maradását tudták támogatni. Ahhoz, hogy a vajdasági magyarok a Vajdaságban, az otthonukban tudjanak boldogulni, ahhoz ez a gazdaságfejlesztési program óriási hozzáadott értéket képviselt, hangsúlyozta Szijjártó miniszter, majd hozzátette: más pozitív hatása nem is lenne, csak ezért megérné, hogy folytassák.

A szerb pelpolitikai helyzet kapcsán pedig kiemelte, a magyaroknak itthon és otthon érdeke, hogy stabilitás és nyugalom legyen Szerbiában. Szerbiát a barátjának tekinti Magyarország. Hozzátette ugyanakkor, hogy európai tendencia, hogy patrióta kormányokat, patrióta politikusokat megpróbálják kiiktatni.

Szót ejtettek az energiaellátás biztonságát érintő kérdésekről is.

- Magyarország folyamatosan támogatta és támogatja Szerbiát abban, hogy a Szerbia kőolajellátásáért felelős vezeték, illetve annak üzemeltetője és a szlovák ellátásért felelős vállalat kapcsán az amerikai szankciók alóli mentességet Szerbia időről-időre megkapja – mondta Szijjártó, majd rámutatott arra, hogy jelenleg Szerbia kőolajellátása egy vezetéken történik, ami kiszolgáltatottságot jelent.

- Brüsszel agresszív nyomása és Zágráb nyomulása pontosan ilyen kiszolgáltatott helyzetbe akarja kényszeríteni Magyarországot. Azt akarják Brüsszelből, hogy Magyarországon a mostani két csővezeték helyett csak egy vezetéken láthassuk el, ezzel teljes mértékben kiszolgáltatnának minket ennek az egy számítási útvonalnak, kiszolgáltatnának minket a kormányszállítóknak – hangsúlyozta, majd hozzátette, továbbra is kiállnak a szuverenitásunk mellett. Szuverenitásunkhoz és az azt megalapozó energiabiztonságunkhoz is ragaszkodunk – szögezte le.

MIKLÓS HAJNALKA

2026. április 16.

12,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Rendes Tavaszi Ülésszak II. ülése)

2026. április 17.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2026. április 20.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2026. április 21.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2026. április 22.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

 

2026. április 23.

10,00 - Belgrád - Parlament - szavazás (a Rendes Tavaszi Ülésszak II. ülése)

2026. április 24.

14,15 - Budapest - Találkozó Magyar Péterrel, Magyarország leendő miniszterelnökével

2026. április 27.

14,00 - Szabadka - Találkozó Miloš Vučevićtyel, a Szerb Haladó Párt elnökével

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

20,00 - Újvidék - Vendégszereplés a Vajdasági Televízió Napjaink c. műsorában (élő)

2026. április 28.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

2026. április 29.

17,20 - Belgrád - Vendégszereplés az RTV1 "Pravi Ugao" c. műsorában (élő; szerb nyelven)

2026. május 5.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

18,00 - Horgos - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2026. május 8.

16,30 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

 

2026. május 9.

10,00 - Budapest - Részvétel Magyarország Országgyűlésének alakuló ülésén

2026. május 30.

12,00 - Szabadka - A XIV. Vajdasági Vágta ünnepélyes megnyitója

17,00 - Szabadka - III. Pásztor István Emlékfutam

18,30 - Szabadka - A Vajdasági Vágta döntője

2026. május 31.

11,00 - Zenta - Részvétel az 1. Zentai Félmaratonon

2026. június 2.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2026. június 3.

10,15 - Szabadka - Találkozó Forsthoffer Ágnessel, a Magyar Országgyűlés elnökével

2026. június 4.

06,40 - Szabadka - Vendégszereplés a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország c. műsorában (élő)

16,00 - Királyhalom - Ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

2026. június 6.

14,00 - Hajdújárás - A 62. Gyöngyösbokréta fesztivál ünnepi megnyitója

2026. június 7.

10,30 - Bácskertes - Ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

2026. június 8.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2026. június 10.

10,00 - Újvidék - Vendégszereplés az Újvidéki Rádió PoliTér c. műsorában (élő)

13,15 - Újvidék - Találkozó Miloš Vučevićtyel, a Szerb Haladó Párt elnökével

2026. június 12.

10,00 - Magyarkanizsa -  Az atlétikapálya ünnepélyes átadója

2026. június 15.

11,00 - Szabadka - A Réel Chocolate üzletének megnyitója

18,10 - Szabadka - Közéleti vita a Pannon TV-ben (élő)

2026. június 17.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Parlament IV. alkalmi ülése a XIV. ciklusban)

11,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Parlament VII. rendkívüli ülése a XIV. ciklusban)

2026. június 23.

12,00 - Topolya - A fürdőkomplexum ünnepélyes átadója

2026. június 24.

09:15 – Brüsszel – Találkozó Lakos Eszterrel, a TISZA Párt európai parlamenti delegációvezetőjével

09:45 - Brüsszel - Találkozó Deutsch Tamással, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációvezetőjével

10:15 - Brüsszel - Találkozó Dömötör Csabával, a Fidesz európai parlamenti képviselőjével

10:40 - Brüsszel - Találkozó Hölvényi Györggyel, a KDNP európai parlamenti képviselőjével

11:00 - Brüsszel - Találkozó Borvendég Zsuzsannával, a Mi Hazánk európai parlamenti képviselőjével

 

2026. június 25.

10:00 - Brüsszel - Találkozó Várhelyi Olivérrel, az Európai Bizottság egészségügyért és állatjólétért felelős biztosával

14:00 - Brüsszel - Találkozó Danijel Apostolovićtyal, Szerbia európai uniós missziójának vezetőjével

15:00 - Brüsszel - Találkozó Nikola Vučurevićtyel, a Vajdasági Iroda vezetőjével

2026. június 27.

10.00 – Bácsgyulafalva – Hálaadó szentmise a templom külső homlokzatának megújulása alkalmából

2026. június 28.

10.00 – Székelykeve – Részvétel a Székelykeve alapításának 140. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen

2026. június 29.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése​

 

2026. június 30.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)​

 

2026. július 7.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés 

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

2026. július 8.

10,00 - Kishegyes - A XXIII. Vajdasági Szabadegyetem nyitóünnepsége és panelbeszélgetés Délvidéki kerekasztal címmel​

 

2026. július 9.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés 

15,00 - Szabadka - Interjú a subotica.com-nak

 

2026. július 14.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)​​