Októberben nemzeti tanácsi választások

Pásztor Bálint: A részarányos foglalkoztatás az EU-nak is fontos és a szerb alkotmány is szavatolja

Pásztor Bálint és Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti frakcióvezetője és képviselője tegnap a nemzeti kisebbségeket érintő kérdésekről beszélgetett Kori Udovički kormányalelnökkel, államigazgatási és helyi önkormányzati miniszterrel. Mint azt Pásztor lapunknak nyilatkozva megjegyezte, Kori Udovički a kisebbségi ügyek tekintetében is illetékes a kormányban. Pásztor szerint a tegnapihoz hasonló találkozóra a jövőben legalább háromhavonta sort kell keríteni.

A felek elsősorban a nemzeti tanácsi választásokról beszélgetettek, amelyeket október második felében tartanak meg. A minisztérium tartani fogja magát a törvényben meghatározott határidőkhöz és augusztus derekán írja ki a választásokat, nyilatkozta Pásztor, mondván, hogy a kiírás és a választások megtartása között hatvan napnak kell eltelnie. A szükséges szabályzatok nagyobb része már megjelent a hivatalos közlönyben, vagyis folyamatban van a választások előkészítése, fűzte hozzá Pásztor.

– A nemzeti tanácsokról szóló törvény soron következő módosításáról is beszélgettünk. Ez a kérdés a miniszterelnök expozéjában is szerepelt, annak köszönhetően, hogy a VMSZ és a Szerb Haladó Párt közötti koalíciós szerződés részét képezi. Az alkotmánybíróság január 16-án hatályon kívül helyezte a nemzeti tanácsokról szóló törvény néhány rendelkezését, ezért van szükség a módosításra.

– A VMSZ azt szeretné, ha a törvény úgy módosulna, hogy egyrészről tiszteletben tartsuk az alkotmánybírósági határozatba foglaltakat, gondoljunk erről bármit is, másrészről pedig vissza tudjuk emelni a jogrendbe és a törvény szövegébe az alkotmányellenesnek nyilvánított hatáskörök nagy részét. Az alkotmánybírósági határozat indoklásának értelmében erre lehetőség van. A nemzeti tanácsi választásokat követően alakul majd meg a módosítás szövegének kidolgozásáért felelős munkacsoport, amelyben a nemzeti tanácsok képviselői is helyt kapnak. Szerintem valamikor a jövő év folyamán fogadja el a köztársasági parlament a törvénymódosítást. Mi mindent megpróbálunk megtenni azért, hogy ez minél előbb megtörténjen – magyarázta a párt frakcióvezetője.

A felek emellett a részarányos foglalkoztatás kérdéséről is beszélgettek. Ez egy olyan téma, amelynek vonatkozásában az elmúlt 25 évben szinte semmiféle haladás nem történt, emlékeztetett Pásztor, mondván: hogy ez megváltozzon, jogszabályokat kell módosítani, valamint az állami szervek hozzáállásának is változnia kell. A miniszter asszonnyal arról beszélgettek, hogy ezen a területen hogyan lehetne megtenni az első lépést annak érdekében, hogy értékelhető eredmény szülessen a közeljövőben, mondta Pásztor. A részarányos foglalkoztatás az európai uniós csatlakozás folyamatában is fontos kérdés lesz, valamint az is tény, hogy Szerbiának hamarosan ki kell dolgoznia a kisebbségvédelmi akciótervet, amelynek úgyszintén ez a kérdés lesz az egyik központi eleme, taglalta a VMSZ frakcióvezetője, majd hozzátette: az alkotmány előírja, hogy a közszférában dolgozók esetében figyelembe kell venni a lakosság nemzetiségi arányait.

– Mindemellett néhány olyan jogintézmény is szóba került, amely ugyan a szerbiai jogrend részét képezi, ám a gyakorlatban nem működik. Ilyen példának okáért a kisebbségvédelmi alap, amelynek a 2002-ben elfogadott és azóta is hatályos törvény értelmében kellett volna megalakulnia. Jelen pillanatban 1,8 millió dinár szerepel erre a célra a költségvetésben. Ez egy szimbolikus összeg, amely semmire nem elég és csupán azért szerepel a költségvetésben, mert néhány évvel ezelőtt a VMSZ módosítási indítványt nyújtott be ennek érdekében a költségvetésre. A továbbiakban nem lenne szabad mellőzni ezt az alapot, hiszen a törvény értelmében a nemzeti kisebbségek projektumait kellene ebből pénzelni. Annak ellenére, hogy az ország nagyon nehéz gazdasági helyzetben van, megengedhetetlen, hogy a mindenkori kormány 12 éven át úgy tesz, mintha ez a jogintézmény nem létezne a jogrendben. Az lenne a cél, hogy az alapban legalább annyi pénz legyen, mint amennyit a nemzeti tanácsok kapnak a költségvetésből működésükre, ez pedig megközelítőleg 200–300 millió dinár – összegezte Pásztor.

PESEVSZKI EVELYN

2026. május 30.

12,00 - Szabadka - A XIV. Vajdasági Vágta ünnepélyes megnyitója

17,00 - Szabadka - III. Pásztor István Emlékfutam

18,30 - Szabadka - A Vajdasági Vágta döntője

2026. május 31.

11,00 - Zenta - Részvétel az 1. Zentai Félmaratonon

2026. június 2.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2026. június 3.

10,15 - Szabadka - Találkozó Forsthoffer Ágnessel, a Magyar Országgyűlés elnökével

2026. június 4.

06,40 - Szabadka - Vendégszereplés a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország c. műsorában (élő)

16,00 - Királyhalom - Ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

2026. június 6.

14,00 - Hajdújárás - A 62. Gyöngyösbokréta fesztivál ünnepi megnyitója

2026. június 7.

10,30 - Bácskertes - Ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

2026. június 8.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2026. június 10.

10,00 - Újvidék - Vendégszereplés az Újvidéki Rádió PoliTér c. műsorában (élő)

13,15 - Újvidék - Találkozó Miloš Vučevićtyel, a Szerb Haladó Párt elnökével

2026. június 12.

10,00 - Magyarkanizsa -  Az atlétikapálya ünnepélyes átadója

2026. június 15.

11,00 - Szabadka - A Réel Chocolate üzletének megnyitója

18,10 - Szabadka - Közéleti vita a Pannon TV-ben (élő)

2026. június 17.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Parlament IV. alkalmi ülése a XIV. ciklusban)

11,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Parlament VII. rendkívüli ülése a XIV. ciklusban)

2026. június 23.

12,00 - Topolya - A fürdőkomplexum ünnepélyes átadója

2026. június 24.

09:15 – Brüsszel – Találkozó Lakos Eszterrel, a TISZA Párt európai parlamenti delegációvezetőjével

09:45 - Brüsszel - Találkozó Deutsch Tamással, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációvezetőjével

10:15 - Brüsszel - Találkozó Dömötör Csabával, a Fidesz európai parlamenti képviselőjével

10:40 - Brüsszel - Találkozó Hölvényi Györggyel, a KDNP európai parlamenti képviselőjével

11:00 - Brüsszel - Találkozó Borvendég Zsuzsannával, a Mi Hazánk európai parlamenti képviselőjével

 

2026. június 25.

10:00 - Brüsszel - Találkozó Várhelyi Olivérrel, az Európai Bizottság egészségügyért és állatjólétért felelős biztosával

14:00 - Brüsszel - Találkozó Danijel Apostolovićtyal, Szerbia európai uniós missziójának vezetőjével

15:00 - Brüsszel - Találkozó Nikola Vučurevićtyel, a Vajdasági Iroda vezetőjével

2026. június 27.

10.00 – Bácsgyulafalva – Hálaadó szentmise a templom külső homlokzatának megújulása alkalmából

2026. június 28.

10.00 – Székelykeve – Részvétel a Székelykeve alapításának 140. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen

2026. június 29.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése​

 

2026. június 30.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)​

 

2026. július 7.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés 

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

2026. július 8.

10,00 - Kishegyes - A XXIII. Vajdasági Szabadegyetem nyitóünnepsége és panelbeszélgetés Délvidéki kerekasztal címmel​

 

2026. július 9.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés 

15,00 - Szabadka - Interjú a subotica.com-nak

 

2026. július 14.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)​​

 

2026. július 19.

10,30 - Fiume - Kárpát-medencei nemzetpolitikai konferencia​

 

2026. július 24.

09,00 - Tusnádfürdő, Erdély - 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, nemzetpolitikai kerekasztal, előadás megtartása

13,30 - Tusnádfürdő, Erdély - Részvétel Orbán Viktor által tartott munkaebéden​

 

 

2026. július 26.

19,00 - Rendezvény az aracsi pusztatemplom emléknapja alkalmából​

 

2026. július 27.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (IX. rendkívüli ülés)

11,00 - Belgrád - Találkozó Magyar Józseffel, Magyarország belgrádi nagykövetével

2026. július 28.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)​​

 

2026. július 29.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés 

19,55 - Belgrád - Parlament - szavazás (IX. rendkívüli ülés)

 

 

2026. július 30.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése​​

 

2026. július 31.

13,15 - Szabadka - Interjú a NIN hetilapnak
 

2026. augusztus 3.

12,00 - Szabadka - Egyeztetés Harangozó Lászlóval, a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspökével

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

 

2026. augusztus 15.

17,00 - Szabadka - Ünnepi szentmise a Szent Teréz Székesegyházban

19,30 - Palics - A Vajdasági Magyar Szövetség Szent István-napi központi rendezvénye

 

2026. augusztus 20.

18,00 - Újvidék - A Magyar Nemzeti Tanács ünnepi műsora nemzeti ünnepünk, Szent István király napja alkalmából​

 

2026. augusztus 24.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (X. rendkívüli ülés)

 

2026. augusztus 25.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)​​​

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

 

2026. augusztus 26.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés 

11,00 - Belgrád - Találkozó Peter Truswellel, Ausztrália belgrádi nagykövetével

 

2026. augusztus 27.

20:30 - Szabadka - Részvétel a Mozidallamok a parkban című városnapi rendezvényen

 

2026. augusztus 30.

08,00 - Szabadka - Részvétel az 9. Szabadkai Félmaratonon