Nincs esély az egységkormányra
A DP, a VSZL és a VMSZ sem látja szükségességét Tomislav Nikolić elképzelésének
Tomislav Nikolić, az ellenzéki Szerb Haladó Párt elnöke úgy érzi, megtalálta a megoldást a gazdasági válság előidézte nehézségekre. Meglátása szerint a legaktuálisabb kérdésekre csakis egy nemzeti egységkormány létrehozása adhatná meg a választ. A múlt hét folyamán erről ajánlatot is tett Boris Tadićnak és Vojislav Koštunicának, akik azonban nemlegesen válaszoltak, de Nikolić továbbra is kitart elképzelése mellett . A hatalmi koalíció megkérdezett pártjai szinte ugyanúgy vélekednek a szóban forgó téma kapcsán, pontosabban nem tartanák jó ötletnek a nemzeti egységkormány megalakítását.
Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt elnöke szerint Szerbiában mindenféleképpen meg kellene alakítani a nemzeti egységkormányt. Erről még a múlt hét folyamán tett ajánlatot Boris Tadićnak, Szerbia államelnökének, és Vojislav Koštunicának, a Szerbiai Demokrata Párt elnökének. Nikolić kihangsúlyozta, a nemzeti egységkormány megalakítása a gazdasági válság miatt lenne szükséges. A szóban forgó kormány teljes egészében különbözne a mostanitól, mivel közösen igyekeznének választ találni az évek óta megválaszolatlan kérdésekre. Hozzátette, még ha Tadić és Koštunica el is utasították ajánlatát, az még ebben a pillanatban is érvényes. Nikolić elmondásából kiderült, a nemzeti egységkormány megalakítását egyes egyedül Szerbia előrehaladása érdekében ajánlotta fel, semmilyen egyéb motiváció nem vezérelte.
A Magyar Szó a nemzeti egységkormány lehetséges megalakításának kapcsán a hatalmi koalíció parlamenti képviselőinek a véleményét kérte.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője:
– Korábbi példák alapján nemzeti egységkormányt akkor szoktak megalakítani, amikor egyes országoknak rendkívüli válsággal kell szembenézniük. Ez alatt általában politikai és nem gazdasági válságot kell érteni. Az ilyen jellegű kormány megalakítását általában az ellenzéki pártok indítványozzák, méghozzá azért, mivel hatalomra jutásuknak ez az egyetlen módja. Ebben a pillanatban személy szerint semmilyen realitását és szükségét sem látom a nemzeti egységkormány létrehozásának Szerbiában – nyilatkozta Pásztor Bálint.
– Addig a pillanatig, amíg a jelenlegi kormány működőképes, illetve amíg a képviselőházban 126 képviselő támogatja, addig semmi értelme sincs ilyen irányban gondolkodni. Ha pedig a kormány esetleg elveszítené a többséget, akkor egészen biztosan választások kiírására kerülne sor, és nem a nemzeti egységkormány megalakítására. A mostani kormánynak minél tovább hatalmon kell maradnia, illetve végre kell hajtania választási programját, ez a VMSZ érdekeltsége. Vagyis közelebb kerülni Európához, az európai értékekhez és megvalósítani a decentralizációt – tette hozzá a VMSZ képviselője.
Lódi Gábor, a Demokrata Párt parlamenti képviselője lapunknak nyilatkozva kijelentette: párton belül nem foglalkoztak Nikolić felvetésével.
– Erről a témáról erről ebben a pillanatban még nehéz bármit is elmondani, mivel a Demokrata Párton belül egyelőre nem volt hivatalos összejövetel, témaelemzés Nikolić ajánlata kapcsán. Vagyis jelenleg nem tudnám megválaszolni, van-e bármilyen esély a nemzeti egységkormány megalakítására. Egyet azonban szeretnék leszögezni, a DP a kezdetektől fogva kitartott azon elhatározása mellett, miszerint a Szerb Radikális Párttal soha nem fog koalícióba lépni. Tomislav Nikolić most valójában az SZHP vezetője, de ezzel még nem vált új személlyé, és ideológiáját sem változtatta meg. Ismétlem, nem szeretnék találgatni, de mint demokrata pártbeli politikus, nem sok esélyt látok a nemzeti egységkormány megalakítására.
Bojan Kostreš, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga alelnöke és parlamenti képviselője nem látja értelmét a kezdeményezésnek.
– Egy ilyen jellegű ajánlat az ellenzék tehetetlenségéről és alkalmatlanságáról tanúskodik. Hiszen az ellenzéknek valójában fogalma sincsen, mit kellene tenni, ezért rukkoltak elő ezzel a figyelemfelkeltő ajánlattal. A nemzeti egységkormányt háború, természeti csapás, illetve komolyabb társadalmi nézeteltérések esetén szokták életre hívni. Az tény, hogy Szerbiát és Európát rendkívüli mértékben megingatta a gazdasági világválság, ezzel összefüggésben azonban még véletlenül sem látom azt, hogy Tomislav Nikolić bármit is tudna tenni. Mindez egy ügyes lépés a közvélemény figyelmének felkeltésére, semmi több. Semmilyen valós esélyt nem látok a nemzeti egységkormány megalakítására, ha azonban esetleg mégis bekövetkezne ez a lépés, a VSZL semmi esetre sem lenne tagja annak a kormánynak. Ha az ellenzékben ennyire buzog a tettvágy, akkor inkább ezt a lendületet a parlamenti munka folyamán kellene érvényre juttatniuk, illetve fel kellene hagyniuk a parlament tekintélyének lerombolásával.
PESEVSZKI EVELYN