Megkérdeztük: Miért kényszerült a büdzsé ellen szavazni a VMSZ?
Pásztor Bálint szerint a VMSZ ennek ellenére, és Oliver Dulić kijelentésének dacára, továbbra is a kormánykoalíció része marad
A szerbiai kormánykoalíció minimális többséggel, úgy tudta elfogadni az ország jövő évi költségvetését, hogy Bécsből sürgősen hazarendelte az ott tárgyaló Dragan Marković Palma képviselőt. Így lett meg a szűkös 127 képviselőből álló többség. A VMSZ képviselői Vajdaság- és alkotmányellenesnek tartják az új büdzsét. Oliver Dulić, a Demokrata Párt minisztere a VMSZ képviselőinek ellenszavazata kapcsán azt nyilatkozta, hogy felül kell vizsgálni a VMSZ jelenlétét a hatalmi koalícióban. Mit szól mindehhez Pásztor Bálint parlamenti képviselő, a kisebbségi frakció vezetője?
- A szerbiai parlamentnek kora délután sikerült egy alkotmány- és Vajdaság-ellenes költségvetést elfogadnia. Sajnos nem sikerült ezt megakadályozni. Mi mindent megtettünk az elmúlt tíz napban annak érdekében, hogy megegyezzünk a szerbiai kormánnyal. Benyújtottuk a módosítási indítványt is, amellyel korrigálni szerettük volna az eredeti kormányjavaslatot. Sajnos nem találtunk megértésre a kormány részéről. Azt tapasztaltuk az elmúlt tíz napban, hogy kizárólag az érdekli a kormánykoalícióhoz tartozó többi pártot, hogy valahogy összegereblyézzék a 126 képviselőből álló többséget, akikkel megszavazható egy ilyen javaslat. Sőt olyan vélemények is elhangoztak, hogy itt a VMSZ a saját szűk pártérdekeit helyezi az általános érdekek fölé, most amikor már elindultunk az EU irányába kicsit nagyobb léptekkel. Természetesen nem erről van szó, éppen ellenkezőleg. Elég nehéz lesz az EU-hoz úgy csatlakozni, hogy a parlament alkotmányellenes költségvetést fogad el. Ez nincs összhangban Szerbia európai útjával. A nehéz gazdasági helyzet sem lehet kibúvó és magyarázat arra, hogy miért kell Vajdaság -és alkotmányellenes költségvetést elfogadni.
- Önökben megvolt a kompromisszum készség a kormánnyal való tárgyalások során? Hajlandóak lettek volna valamit engedni követelésükből?
- Mi az elmúlt tíz napban két ízben tárgyaltunk a pénzügyminiszter asszonnyal. Hajlandóak lettünk volna változtatni a módosítási indítványunkon, tehát valahogy elfogadhatóbbá tenni a kormány számára, azzal a feltétellel, hogy az alapvető cél ne sérüljön. Az alapvető cél pedig az volt, hogy Vajdaság kapja meg, ami az alkotmány értelmében megilleti. Ez pedig a szerbiai költségvetés legalább hét százaléka, amelyből legalább 3/7-et nagyberuházásokra kell költeni. Egy mondatban: az a legnagyobb probléma, hogy a vajdasági költségvetés tele lesz átfolyó, „használhatatlan” pénzekkel, amelyekről a tartományi szervek nem rendelkezhetnek, hanem csak átfolynak a tartományi költségvetésen. Tehát a tartomány a postás szerepében, csak tovább küldi majd ezeket a pénzeket a tanügyben dolgozóknak, illetve az önkormányzatoknak. A tanügyeseknek 25 milliárd dinár jár, az önkormányzati transzferekre pedig 6,3 milliárd dinárt, úgyhogy nagyjából ennyi a lényeg a költségvetéssel kapcsolatban.
- Ebben a helyzetben mit tud tenni a VMSZ? Ha valóban alkotmányellenes döntés született, akkor az alkotmánybírósághoz kellene fordulni. Nem?
- Az alkotmánybíróságról szóló törvénynek az egyik szakasza kimondja azt, hogy amennyiben a tartományi szervek úgy ítélik meg, hogy az autonómiához való jog sérül, akkor egy-egy ilyen elfogadott törvény ellen alkotmányos felülvizsgálati eljárást indíthatnak. Én azonban nem látok arra reális esélyt, hogy a Bojan Pajtić által vezetetett vajdasági kormány, ezt majd megteszi.
- Oliver Dulić, a Demokrata Párt magas rangú tisztségviselője a VMSZ képviselőinek tiltakozása kapcsán azt nyilatkozta, hogy felül kell vizsgálni a magyar párt jelenlétét a hatalmi koalícióban. Ehhez mit szól?
- Én úgy gondolom, hogy ennek a Dulić-féle nyilatkozatnak nem sok értelme van, hiszen legfeljebb mi magunk vizsgálhatjuk meg azt, hogy a továbbiakban is kívánjuk-e támogatni ezt a kormányt, illetve, hogy továbbra is úgy tekintünk-e magunkra, mint a kormánykoalícióhoz tartozó pártra. Mi annak ellenére, hogy a költségvetés ellen szavaztunk, továbbra is támogatni fogjuk a kormánynak azokat a törvényjavaslatait, amelyeket jónak, az európai utat követőnek ítélünk meg. Ugyanakkor senki nem várhatja el tőlünk a jövőben, hogy alkotmány- és Vajdaság-ellenes törvények meghozatalában részt vegyünk. Minket nem lehet ebből a kormánykoalícióból leváltani, ugyanis nincs sem miniszterünk, sem államtitkárunk. A parlamenti mandátumunkat pedig a Magyar Koalíció listáján szereztük, tehát nem a DS listáján jutottunk be a törvényhozásba. Éppen ezért értelmetlen az, amit Oliver Dulić miniszter mondott.
TERNOVÁCZ ISTVÁN