Hetven éves a pancsovai Petőfi Sándor MME
A pancsovai Művelődési Központban tegnap este tartották meg a Petőfi Sándor MME fennállásának 70. jubileumát. Az ünnepségen kiállítás nyílt, majd gazdag művelődési műsorra került sor.
A jubileumi rendezvényen elsőként megnyílt Erős Mária Prima Primissima díjas népművész kiállítása. Az intézmény előcsarnokában helyet kapott alkotásokat a szerző most három részre tagolta, első helyen természetesen a székely varrottas munkái szerepeltek, majd a nemezelési tevékenységének gyümölcsét mutatta be és a "vajdasági mezők hét virága" ihletésű alkotásai is helyet kaptak.
A kiállítás megnyitóját követően az ünnepi műsort a Művelődési Központ színháztermében tartották, ahol a Szózattal indították a jubileumi műsort, amelyet a jubiláló egyesület vegyes kórusa adott elő, majd Erdei Ernő, az egyesület oszlopos tagjának, Indián dal című versét Kiss Samu tolmácsolta, amelynek néhány sora, a meghívót is ékesítette: "Nem eladó / a rőt kopjafák szent emléke / a ringó bölcsőből szálló dal, / az ezeréves szív futama / s az időt alkotó viadal!".
A jubileumi ünnepségen Rancz Károly, a pancsovai Petőfi Sándor MME elnöke mondott köszöntőt, aki elsőként a vendégeket üdvözölte, hisz jelenlétével még ünnepélyesebbé tette a rendezvényt Pancsova testvértelepülésének képviseletében Szabó Tibor, Bonyhád alpolgármesetere, továbbá a leendő testvértelepülésről Fábry Szabolcs, Nagyvázsony polgármestere, Gyöngyös Zsófia, Magyarország Belgrádi Nagykövetségének képviselője, Markov István, a Bukovinai Szövetség Választmányi tagja, Kovács Elvira, köztársasági parlamenti képviselő, Pásztor Bálint, köztársasági parlamenti képviselő, Dudás Károly, a VMMSZ elnöke, Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, Saša Pavlov, Pancsova polgármestere, Halász Béla református püspök és mások.
A köszöntőben az elnök hangsúlyozta, hogy az ősök, a bukovinai székelyek örökségét viszik tovább, a magyarság megmaradását nagyban elősegíti a 70 éves művelődési egyesület működése. A hét évtized alatt több mint 2000 különféle, sikeres, művelődési vonatkozású rendezvényük, képzésük, kiállításuk, tanfolyamuk volt. Továbbá egy fesztivált, szemlét sem hagytak ki, gyümölcsöző kapcsolatokat építettek más művelődési egyesületekkel, a megalakuláskor jelentős volt az amatőr színjátszás ebben a közösségben, amire igencsak büszkék a pancsovai magyarok. Természetesen az elismerések sem maradtak el az évek során, a munkájuk nem maradt elismerés nélkül. Manapság még hathatósabb munkát végeznek, hisz megszűnt a magyar nyelvű oktatás, ám a fiatalok anyanyelvápolását is megszervezik, könyvtári tevékenységgel is foglalkoznak.
Az ünnepségen felléptek a vendégek közül a hertelendyfalvi Tamási Áron SZME gyermektánccsoportja, valamint a helyi Jedinstvo Művelődési Egyesület táncosai léptek fel, a házigazdák közül pedig a Petőfi Sándor MME kis szavalói, Kiss Laura és Kiss Andrea, továbbá a Csárdáskirálynő operettből is hallhatták a legismertebb részletet Trajković Mária, Varga Ernő és Rancz Károly előadásában, de ugyanakkor a jubileumra a tánccsoport is felkészült, közreműködött a Csörömpölő zenekar.
Az ünnepségen felolvasták Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár úr levelét, amelyben elismerően szólt a hét évtizedes munkájukról, buzdítva a közösséget a további, újabb kihívásokra, a magyarságért történő szolgálatra.
Több elismerő oklevelet is átadtak az arra érdemes egyéneknek, intézményeknek, ugyanakkor együttműködésről szóló megállapodást kötöttek hivatalosan a pancsovai és hertelendyfalvi egyesületek, Dudás Károly pedig átadta a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség plakettjét a jubiláló egyesületnek.
A rendezvény végén a székely himnusz hangzott el, majd az ünneplő közösség a Petőfi Sándor MME székházában vonult át, ahol már a kötetlen beszélgetésekre került sor, a vendégek szórakoztatásához a Milan Petrović Jazz Quartett járult hozzá.
KÓNYA-KOVÁCS OTÍLIA