Hatalom vagy ellenzék?
Találgatások a VMSZ és a DP közötti viszonyok alakulásáról
Egyelőre még nem tudni pontosan, lesz-e folytatása a Demokrata Párt által Szabadkán kezdeményezett változásoknak, amelyekkel – ha azok valóban életbe lépnek – gyakorlatilag a VMSZ-t kiszorítják a városi hatalomból. Kedden mind a két oldal arról beszélt, hogy a koalíció még létezik, a médiában azonban számos találgatás, kombináció látott napvilágot.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője tegnap a Beta hírügynökségnek adott nyilatkozatában elmondta, hogy pártja a szabadkai városi vezetésben tapasztalható nézeteltérések ellenére is támogatja a kormányt. Kiemelte, nem kommentálhatja azokat a bejelentéseket, amelyek a DP és a VMSZ koalíciójának szétesésére vonatkoznak, hiszen erre vonatkozóan még nem kaptak semmilyen hivatalos javaslatot.
– Az, hogy mindez a szabadkai polgármester szándéka, vagy pedig a Demokrata Párt felsőbb vezetése áll az egész ügy mögött, majd kiderül a velük folytatott tárgyalásaink során – mondta Pásztor, aki azt is hozzátette, a VMSZ nem szokott a médián keresztül kommunikálni koalíciós partnereivel, mert szerinte ez nem jó gyakorlat.
– Ma mindenki láthatta, hogy a 2009-es költségvetés módosítását 127 képviselő szavazta meg, akik között ott volt a VMSZ négy képviselője is, vagyis szó sincs új többségről a kormányban – mondta Pásztor Bálint, majd hozzátette, hogy a költségvetés kiigazítását nem tudták volna elfogadni a VMSZ négy szavazata nélkül. – Ma is bebizonyosodott az, amiről a VMSZ már egy hete beszél, hogy ez a párt nem akarta megdönteni a kormányt – tette hozzá.
– A kormányt továbbra is támogatjuk, velünk együtt van meg a stabil hatalmi többség – emelte ki Pásztor. Arról is beszélt, hogy egyelőre még nem került sor tárgyalásokra a VMSZ és a DP között azzal kapcsolatban, hogy a magyar párt nem támogatta a jövő évi országos költségvetést, de véleménye szerint erre nagyon hamar sor kerül.
– Bízom abban, hogy nagyon nyitott lesz ez a beszélgetés. Mi nem fogunk a médián keresztül üzengetni – mondta.
A másik oldalon Jelena Trivan, a DP szóvivője is a koalíció létezését erősítette meg. A parlamentben adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a szabadkai városvezetést jellemző viszonyokat nem kell országos szintre emelni, ugyanis itt egyszerűen a városi hatalmi koalíción belül uralkodó viszonyok újradefiniálásáról van szó.
– Kollégáim, akiknek már egy éve operatív és funkcionális jellegű gondjaik vannak koalíciós partnerükkel városi szinten, megtalálják majd a módját, hogy ezeket a problémákat megoldják. Ez nem jelenti a kapcsolatok újbóli definiálását köztársasági szinten és még véletlenül sem kell ebből általános következtetéseket levonni – hangsúlyozta Trivan.
Ugyanakkor az országos, szerb nyelvű média igencsak felkapta a témát, meg nem nevezett, demokrata berkekből származó információkra hivatkozva számos találgatás olvasható. Ezek egyike szerint a Szabadkán tervezett változtatások csak az első lépés a VMSZ „megbüntetése” során, ugyanis az ország vezető pártja azt tervezi, tartományi szinten is megfosztja a VMSZ-t néhány tisztségétől, ahogy fogalmaztak: „a koalíciós partner erejének arányában”. E változat szerint néhány személynek felkínálják, hogy maradjanak tisztségükben, e csoportba tartozik Egeresi Sándor, a tartományi parlament elnöke is.
A médiának nyilatkozó névtelen forrás szerint Pásztor túlbecsülte pártja erejét, amikor látta, hogy a kisebbségi névjegyzékre 120 000 ember iratkozott fel, azonban ezek nem mind az ő szavazatai, ugyanis megtörténhet, hogy a nemzeti tanácsi választásokon Kasza József kerül túlsúlyba és ismét ő lesz a vajdasági magyarok vezető személyisége.
Hogy csak a média szenzációhajhász találgatásairól van szó, vagy a DP valóban ilyen drasztikus lépésekre szánja el magát, esetleg a két párt időközben békét köt-e, minden bizonnyal majd csak az újévi ünnepeket követően derül ki.
SZERKESZTŐSÉGI ÖSSZEFOGLALÓ