Eredményekkel a bizalomért

Pásztor Bálint: A külhoni magyarság számára létfontosságú a folytonosság és a nemzeti kormányzás

A vajdasági magyar közösség nem csupán szemlélője, hanem aktív alakítója a nemzetpolitikai folyamatoknak – hangsúlyozza ünnepi interjúnkban dr. Pásztor Bálint. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerint a magyarországi országgyűlési választások tétje a külhoni magyarság számára a nemzetpolitika és a megkezdett fejlesztések folytatása, valamint az elért jogok megőrzése, de a biztonság is. Kiemelte, a VMSZ a magyarországi országgyűlési választások kampányára a párt saját küzdelmeként tekint. Aláhúzta, az összetett globális folyamatok okán már nem kizárólag a magyarok és Magyarország szempontjából fontos, hogy milyen eredmény születik április 12-én. A politikus beszélt a Fidesz–KDNP-vel fenntartott értékalapú szövetségről, a mostanáig félmilliárd eurónyi fejlesztést eredményező gazdaságfejlesztési program új szakaszáról, valamint a közösség intellektuális erejét bizonyító mesterséges intelligencia stratégiáról, de pártelnökségének első félidejéről is. Pásztor Bálint rámutatott: a VMSZ egysége és jelenléte a döntéshozatal összes szintjén a biztosíték arra, hogy a vajdasági magyar ügyeknek a jövőben is legyen gazdája.

A VMSZ szinte soha korábban nem adott bele ennyire apait-anyait a magyarországi országgyűlési választások vajdasági kampányába, mint most. Ezúttal esetleg nagyobb a tét, mint a korábbi választásokon?

– Amikor bő fél évvel ezelőtt elkezdtük a regisztrációs kampányt, már akkor elmondtuk, hogy a magyarországi országgyűlési választások kampányát a saját küzdelmünkként kezeljük. Ez a hozzáállás tükröződik a kampányunkból. Nagyon intenzív feliratkozási kampányunk volt annak érdekében, hogy minden magyar állampolgár szavazhasson, amennyiben szeretne. Onnantól kezdve, hogy Magyarországon eldördült a startpisztoly, a klasszikus kampányelemekre összpontosítottunk. Voltak, vannak és az utolsó napig lesznek klasszikus politikai rendezvények, lakossági fórumok, valamint beruházás-megtekintések. Az összes lakossági fórumunkat előre meghirdettük, mindenkit szeretettel várunk minden rendezvényünkre. De vannak a művelődési tartalmak is, amelyek a korábbiakhoz képest erőteljesebben jelentek meg. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy zajlik a magyar–szerb kulturális évad, ennek keretében párjukat ritkító tartalmakat tudtunk szervezni. Az összes koncert és filmvetítés, illetve ezek a tartalmak több mint 15 ezer vajdasági magyarhoz jutottak el. E rendezvények szervezésekor odafigyeltünk a megfelelő regionális lefedettségre. Egyébként nem gondolom azt, hogy a mi kampányunk intenzívebb, mint a korábbi országgyűlési választások alkalmával volt. Csupán annyi változott, hogy a kampányok általánosságban egyre intenzívebbek. Valóban igyekszünk minden erőnket beleadni annak érdekében, hogy a Fidesz–KDNP pártszövetség alakíthasson kormányt. Hogy mi forog kockán? Ugyanaz, mint 4 vagy 8 évvel ezelőtt is. A különbség az, hogy a világ mostanra jóval bonyolultabb hely lett. Most már nem kizárólag a magyarok és Magyarország szempontjából fontos, hogy milyen eredmény születik április 12-én, hanem legalább a régió, de szerintem egész Európa szempontjából is. Az egyértelmű, hogy a külhoni magyarok számára létfontosságú, hogy a Fidesz–KDNP győzzön, és Orbán Viktor maradjon a miniszterelnök. Magyarország és az ott élő emberek szempontjából ugyancsak létfontosságú. Szerintem ez nem szorul különösebb magyarázatra, talán elég csak arra gondolni, hogy Orbán Viktornak köszönhetően a Magyarországon élő nemzettársaink mentesültek azoktól a körülményektől, amelyeknek mi 8 éven át voltunk az elszenvedői – ez az illegális migránsok garázdálkodása. Annak dacára, hogy Magyarország még mindig napi egymillió euró bírságot kénytelen fizetni az EU-nak azért, mert nem engedi be az illegális migránsokat, Nyugat-Európában egyre többen vannak, akik utólag azt mondják, hogy Orbán Viktornak kezdettől fogva igaza volt. Európának érdeke, hogy legyen ott valaki, aki folyamatosan rámutat a nyugat-európai vezetőknek Európa hosszú távú gazdasági és politikai érdekeire. A magyar kormány békepárti álláspontja ugyancsak fontos a magyarországi emberek szempontjából. Ha valaki, akkor mi értjük, hogy miért fontos a béke vagy akár az energiaárak, a családtámogatási rendszer.

BIZONYÍTÉK, NEM ÍGÉRET

Mire alapozza a feltételezést, hogy a magyarországi nemzetpolitikát ilyen formában kizárólag a Fidesz–KDNP pártszövetség, a jelenlegi nemzetpolitikai rendszer építészei alkotta kormány vinné tovább? Az tény, hogy a nemzeti szuverén kormány immár 16 éve következetesen a nemzet egységével kapcsolatos álláspontjával összhangban jár el, ugyanakkor a másik esélyes tömörülés nem helyezte kilátásba a szerzett jogok és a támogatás megvonását a külhoni magyaroktól, illetve vezetője azt állítja, hogy nem tenné ezt?

– Magyarországon 2010-től errefelé tízszereződött a nemzetpolitikára fordított összeg. Bizonyíték, nem ígéret. Az elmúlt 16 évben megtapasztaltuk, hogy a nemzeti kormány hogyan értelmezi a mindennapokban a külhoni magyar közösségek támogatását. Ami az ellenzéket illeti, nagyon nehéz értelmezni a helyzetet, hiszen a talán legnagyobb ellenzéki párt vezetője 2 év 2 hónappal ezelőtt még első-második soros Fidesz-ember volt. Hitelességi problémákat látok, ez pedig megnehezíti az arról való gondolkodást, hogy amennyiben kormányt alakítanának, vajon hogyan tekintetének bármire, nem csak a határon túli magyar közösségekre. Ami az ellenzék egyéb szubjektumait illeti, ezek minimum a szavazati jogunkat szeretnék megvonni. Ebből nem igazán lehet arra következtetni, hogy a nemzetpolitika jelenlegi irányai megmaradhatnának, esetleg erősödhetnének, amennyiben ezek állnának a kormányrúd mögé.

Az, hogy a VMSZ a Fidesz–KDNP mellett kampányol, elsősorban értékalapú vagy inkább érdekalapú döntés? Továbbá ezzel összefüggésben felmerül a kérdés, hogy egy, az anyaország határain kívül, saját országában kisebbségi sorsban élő közösség esetében lehet-e, illetve kell-e egyáltalán egyértelműen elhatárolni az érdekalapúságot az értékalapúságtól?

– Már számtalanszor beszéltem arról, hogy minket a Fidesz–KDNP pártszövetséggel elsősorban a közös értékek kötnek össze. A támogatáspolitika ennek az értékrendnek a következménye. A szülők nem számításból adnak meg mindent a gyereküknek, és nevelik a legjobb tudásuk szerint, arra számítva, hogy amikor megöregszenek, akkor a már felnőtt gyerek minél jobb idősek otthonában helyezi el őket, hanem azért, mert a dolgok természetes rendje az, hogy mindent megadunk a gyerekünknek. Ezzel a hasonlattal persze nem kiskorúsítani szeretném a külhoni magyarokat. Ez a metafora szerintem hitelesen szemlélteti, hogy mit jelent az értékalapú hozzáállás. A nemzeti kormány az elmúlt 16 évben már számtalanszor bizonyította, hogy nem tesz különbséget egy budapesti, egy szegedi, egy pozsonyi, egy szabadkai, egy beregszászi magyar között. Ebből következik a támogatáspolitika.

PESEVSZKI EVELYN velem készült teljes írását a következő linken olvashatja el: https://www.magyarszo.rs/kozelet/belfold/a.350127/Eredmenyekkel-a-bizalomert

2026. január 10.

13,00 - Budapest - A Fidesz kongresszusa

2026. január 13.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - M1 Kárpát-medence műsorának interjú felvétele (adásban január 18-án)

2026. január 14.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (VI. rendkívüli ülés)

14,00 - Belgrád - Interjú a Magyar Nemzet napilapnak

2026. január 16.

17,00 - Magyarkanizsa - Részvétel a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési stratégia tervezetének közvitáján

2026. január 19.

13,00 - Szabadka - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban ma 18 órakor)

2026. január 20.

18,00 - Nosza - Részvétel Jánosi Elvira, egykori ultramaraton-futó életútját bemutató beszélgetésen

2026. január 21.

10,00 - Szabadka - Találkozó  a Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium vezetésével

12,00 - Szabadka - Találkozó Bunford Zsolttal, Orbán Viktor miniszterelnöki megbízottjával

18,00 - Szabadka - Mága Zoltán koncertje a Zsinagógában

2026. január 22.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

18,00 - Topolya - A Magyar menyegző c. film vetítése

2026. január 23.

11,00 - Dunaszerdahely (Szlovákia) - Részvétel a „Velünk élő kollektív bűnösség” című, a Beneš-dekrétumok alkalmazásáról szóló konferencián

16,00 - Zenta - A Magyar Kultúra Napjának délvidéki központi ünnepsége

2026. január 24.

19,00 - Torda - XXIV. Tordai Művelődési Napok nyitó rendezvénye

2026. február 2.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

2026. február 4.

16,00 - Nagybecskerek - Egyeztetés msgr. Mirko Štefković római katolikus megyéspüspökkel

17,00 - Nagybecskerek - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2026. február 6.

16,30 - Törökkanizsa - A Dositelj Obradović Gimnázium  és Szakiskola felújítási munkálatainak megtekintése

17,15 - Oroszlámos - Családlátogatás, a Prosperitati házpályázók projektjének megtekintése

18,00 - Törökkanizsa - A VMSZ községi szervezete megalakulásának 19. évfordulójára szervezett ünnepség

2026. február 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

09,00 - Szabadka - Interjú a Bosznia-hercegovinai Glas Srpske napilapnak

2026. február 11.

12,00 - Szabadka - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

14,00 - Zombor - A Szent István Király-templom felújított orgonájának ünnepélyes átadása

17,00 - Palics - A Prosperitati Alapítvány Vajdasági Mentorprogramja ötödik évadának záró- és díjkiosztó gálája

2026. február 12.

11,30 - Szabadka - Találkozó Edward Fergusonnal, az Egyesült Királyság belgrádi nagykövetével

2026. február 13.

17,30 - Budapest - Mozdulatban a nemzet - Előadás megtartása a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület rendezvényén

2026. február 14.

11,00 - Budapest - Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszéde

2026. február 19.

11,30 - Szabadka - Találkozó Radetzky Jenő, a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökével és vállalkozói delegációval

16,00 - Újvidék - A Várady kiválósági-, valamint orvostan-, fogorvos és közgazdász hallgatók ösztöndíjszerződéseinek ünnepélyes aláírása

2026. február 20.

11,00 - Szabadka - Találkozó Klemm Józseffel és Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

14,00 - Szabadka - Találkozó Csáky Csongorral, a Rákóczi Szövetség elnökével

17,00 - Zenta - A Híd Kulturális Alapítvány felújított székházának ünnepélyes átadója

19,00 - Kúla - A VMSZ helyi szervezete megalakulásának 30. évfordulójára szervezett ünnepség

2026. február 21.

18,00 - Óbecse - Az Ember maradj - az Ákos-sztori c. film vetítése

2026. február 23.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2026. február 24.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Zenta - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöki képzése 30 éves zentai fennállásának ünnepsége

2026. február 25.

11,00 - Szabadka -  Találkozó a Csantavéri Önkéntes Tűzoltó Testület képviselőivel

11,30 - Szabadka - M1 Kárpát-medence műsorának interjú felvétele 

12,00 - Szabadka - Találkozó Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

2026. február 26.

10,00 - Szabadka - Egyeztetés a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar vezetésével

11,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ regionális vezetőivel

11,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Vajdasági TV Politbiro c. politikai műsorában – felvétel (szerb nyelven, adásban holnap, 2026. február 27-én, 17,20 órakor) 

2026. február 27.

18,00 - Magyarkanizsa - Részvétel a Folyami Polgárnaszád rendezvényén és a Kormorán zenekar koncertje

2026. március 2.

06,40 - Szabadka - Interjú a Kossuth Rádiónak (élő)

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2026. március 4.

17,30 -  Újvidék - Találkozó Mága Zoltán világhírű hegedűművésszel

18,00 - Újvidék - Mága Zoltán koncertje a Szerb Nemzeti Színházban

2026. március 5.

12,00 - Szabadka – A Szabadkai Népszínház felújított épületének megtekintése

17,30 -  Zenta - Találkozó Mága Zoltán világhírű hegedűművésszel

18,00 - Zenta - Mága Zoltán koncertje a Sportcsarnokban

2026. március 6.

10,00 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

2026. március 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2026. március 11.

17,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) Állandó Bizottságának ülése

2026. március 12.

08,15 - Budapest - Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökének fogadása határontúli vezetők részére

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) plenáris ülése

18,00 - Palics - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának ünnepi fogadása az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére

2026. március 13.

14,00 - Zenta - Találkozó Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

14,50 - Zenta - A Surányi gazdaság savanyítóüzeme - kiemelt jelentőségű nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

16,15 - Topolya - A WYALP kft. kiemelt jelentőségű szolgáltatóipari fejlesztés ünnepélyes átadása

19,00 - Topolya - A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ ünnepi műsora

2026. március 15.

14,40 - Bácskossuthfalva -  A Kossuth-szoba átadása

15,00 - Bácskossuthfalva - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

17,00 - Szabadka - Találkozó Gulyás Gergellyel, Miniszterelnökséget vezető miniszterrel

18,00 - Szabadka - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

2026. március 16.

18,45 - Szabadka - Találkozó Rúzsa Magdolnával és Balázs Jánossal

19,00 - Szabadka - Rúzsa Magdolna és Balázs János közös fellépése a Zsinagógában

2026. március 17.

09,00 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

2026. március 18.

10,00 - Szabadka - Interjú a „Politika” napilapnak

15,30 - Szabadka - Találkozó Zsigmond Barna Pál EU ügyekkel megbízott miniszterhelyettessel, országgyűlési képviselővel

18,00 - Szabadka - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Sportcsarnokban

2026. március 19.

09,30 - Topolya - A TSC Labdarugó Akadémia megtekintése Zsigmond Barna Pállal

12,00 - Szabadka - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa - A magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadási ünnepsége

12,30 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

17,00 - Bácsfeketehegy - Berhidai Keresztes József és Sárközi István sírjainak megkoszorúzása

17,30 - Bácsfeketehegy - Sárközi István emléktáblájának leleplezése és a felújított Kultúrotthon megtekintése

18,00 - Bácsfeketehegy - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Kultúrotthonban

2026. március 21.

09,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

09,30 - Budapest - Részvétel a 5. európai Konzervatív Politikai Akció Konferencián - CPAC Hungary

2026. március 23.

09,30 - Pancsova - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

10,00 - Pancsova - A felújított Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület épületének ünnepélyes átadója

13,30 - Nagybecskerek - Találkozó msgr. Mirko Štefkovićtyal, a Nagybecskereki Egyházmegye püspökével 

14,15 - Muzslya - A felújított Muzslai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület épületének ünnepélyes átadója és közösségi találkozó

16,30 - Topolya - Az új művészeti-közigazgatási-közösségi komplexum beruházási munkálatainak megtekinése és közösségi találkozó

18,00 - Szabadka - A Hét Nap hetilap 80. születésnapja

2026. március 24.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - Találkozó Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel

10,45 - Szabadka - Az Avgerinos kft. - kiemelt jelentőségű nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

12,05 - Oromhegyes - A Bata kft. kiemelt jelentőségű szolgáltatóipari fejlesztés ünnepélyes átadója

14,30 - Magyarkanizsa - A VMSZ regionális lakossági fóruma a CNESA Oktatási és Művelődési Intézményben

2026. március 25.

15,30 - Kúla - Interjú a Kúlai Q media TV-nek

16,00 - Kúla - A kúlai Szent György Római Katolikus Templom megtekintése

16,30 - Kúla - A Prosperitati Alapítvány házvásárlási pályázatán nyertes család meglátogatása

17,15 - Kúla - A Kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ beruházási munkálatainak megtekintése és közösségi találkozó

18,45 -  Ada - Találkozó Dér Henivel

19,00 - Ada - Jazz koncert - A Big Band zenekar és Dér Heni koncertje

2026. március 26.

13,00 - Szabadka - Találkozó Németh Zsolttal, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnökével

15,30 - Hajdújárás - A Keresztelő Szent János-templom felújítási munkálatainak megtekintése

16,30 - Csantavér - Mikrobusz ünnepélyes átadása a Mendicus Művészeti Központ részére

17,15 - Csantavér - A VMSZ közösségi találkozója

19,00 - Szabadka - Vivaldi - A négy évszak - hangverseny a zsinagógában

2026. március 27.

11,00 - Budapest - Részvétel a II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából szervezett ünnepi megemlékezésen

2026. március 28.

09,00 - Bajsa - Részvétel a XX. hagyományőrző Prélón

2026. március 29.

15,30 - Topolya - Találkozó Bölöni László labdarúgó legendával a TSC Labdarugó Akadémián

16,00 - Topolya - A TSC Stadion megtekintése Bölöni Lászlóval

18,00 - Topolya - A Bölöni Lászlóról szóló dokumentumfilm vetítése

20,00 - Topolya - Közönségtalálkozó Bölöni Lászlóval

2026. március 30.

17,00 - Nagykikinda - A Fejős Klára Általános Iskola fejlesztéseinek megtekintése

18,00 - Nagykikinda - A VMSZ regionális lakossági fóruma az Egység Művelődési Egyesületben

2026. március 31.

09,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

18,00 - Újvidék - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Petőfi Sándor MMK-ban

2026. április 1.

09,00 - Szabadka - Találkozó Soltész Miklóssal, Magyarország Miniszterelnöksége egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárával

10,00 - Szabadka - Egyeztetés msgr. Fazekas Ferenc szabadkai megyéspüspökkel

10,35 - Szabadka - Családlátogatás Soltész Miklós államtitkárral

11,00 - Szabadka - A VMSZ lakossági fóruma a Blaha Lujza Cukrászdában

17,00 - Bácskertes - A József Attila Általános Iskola fejlesztéseinek megtekintése

18,00 - Zombor - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Magyar Polgári Kaszinóban

2026. április 2.

10,00 - Szabadka - Interjú a Magyar Szó napilapnak

17,00 - Ludas - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

2026. április 3.

10,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandar Vučićtyal, Szerbia köztársasági elnökével

10,50 - Belgrád - Nyilatkozat a Pannon TV „Híradó Plusz” c. műsorának

2026. április 7.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - Találkozó Bányai Gábor országgyűlési képviselővel, a Dél-Alföld gazdasági fejlesztéséért felelős kormánybiztosával 

11,00 - Ludas - A VMSZ lakossági fóruma a Kosztolányi-házban

12,00 - Nosza - A művelődési ház megtekintése és a Vackor kihelyezett tagozatának meglátogatása

12,30 - Nosza - A Szent Ágoston-templom megtekintése