Érdekképviselet mint küldetés

Dr. Pásztor Bálint: A XXI. század elején XXI. századi életkörülményeket kell biztosítani

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke ötödik mandátumban tevékenykedett a párt köztársasági parlamenti képviselőjeként és frakcióvezetőjeként. A legutóbbi hatalmi ciklusban a Parlament Alkotmányügyi és Jogalkotási Bizottságának, valamint Igazságügyi, Közigazgatási és Helyi Önkormányzati Bizottságának volt a tagja, továbbá a Spanyol Baráti Tagozat elnöke. A jogtudományok doktora „magánéletében” egyetemi docens. Az elmúlt négy évről, a választások kimenetelével kapcsolatos reményeiről és a jövőbeni tervekről nyilatkozott lapunknak.

Közösség. Fejlődés. Jövő. Ez a VMSZ választási jelmondata. Milyen fejlesztésekre helyezi a hangsúlyt a párt a közösség jövőjének alakítása során a következő hatalmi ciklusban?

– A sorrend nem véletlen. Ahhoz, hogy jövőről lehessen beszélni, fejlesztések szükségesek, ahhoz pedig, hogy legyen értelme fejleszteni, szükség van a közösségre. A VMSZ a saját közösségéhez szól. Jelenleg arról számolunk be, hogy milyen fejlesztéseket valósítottunk meg annak érdekében, hogy itt, szülőföldünkön legyen jövőnk. A mögöttünk álló időszakban is olyan fejlesztéseket igyekeztünk megvalósítani, amelyek élhetőbbé és korszerűbbé teszik helyi önkormányzatainkat, a jövőben változatlanul erre óhajtunk törekedni. A VMSZ szempontjából a kampány időszaka semmiben nem különbözőik a „békebeli” időszakoktól, hiszen egyébként is folyamatosan az emberek között vagyunk. Ennek köszönhetően ismerjük elképzeléseiket és elvárásaikat, így ezekhez próbálunk eszközöket társítani. Az elmúlt mandátum azért volt különleges, mert nemcsak helyi önkormányzati és tartományi forrásokat sikerült biztosítani a közösség által megfogalmazott elképzelések megvalósításához, hanem országos eszközöket is. Kampányokra visszamenően folyamatosan azt hangoztatjuk, hogy mivel a vajdasági magyarok Szerbia adófizető polgárai, helyi önkormányzataik fejlesztéseit is támogatni kell országos költségvetési eszközökből. Ez soha akkora mértékben nem valósult meg, mint az elmúlt négy évben. A XXI. század elején XXI. századi életkörülményeket kell biztosítani. Ez azt jelenti, hogy a továbbiakban is fontosnak tartjuk az utak járhatóságát, a csatornahálózattal való minél nagyobb lefedettséget, továbbá a vízhálózatok vagy a közösségi terek kiépítését. Az összes helyi önkormányzat tekintetében vannak fejlesztési elképzeléseink, és amikor az önkormányzatok majd pályáznak, mi a köztársaságban azt tudjuk tenni, amit eddig is: küzdeni és lobbizni, hogy ezek a fejlesztések megvalósulhassanak.

Távolodjunk el valamelyest az anyagiak mezejétől. Szinte pontosan egy évvel ezelőtt a Koszovó-ügyi jelentés parlamenti vitájában és azt követően kifejtette: az egyik központi kérdés az, hogy van-e gyermekeinknek jövője Szerbiában, hiszen ez az egzisztenciális tényezők mellett a politikai és a társadalmi stabilitás függvénye is. Mi történt ebben a vonatkozásban az elmúlt időszakban?

– Egy évvel ezelőtt májusban parlamenti felszólalásom során arról beszéltem, hogy amíg a koszovói kérdéskör nem oldódik meg, illetve amíg nem tisztázódnak az alapvető állami kérdések, addig a jog-, az anyagi és a létbiztonságra is hatással lévő kérdőjelek tömkelege lebeg körülöttünk. Mi a magunk eszközeivel folyamatosan az emberek létbiztonsága érdekében tevékenykedünk. Elsősorban kisebbségi párt vagyunk, ezért magától értetődő, hogy eljárunk a kisebbséget érintő kérdésekben, kifejezésre juttatva a közösségi érdekeket. Ugyanakkor értékelésem szerint napjainkban egy kisebbségi pártnak is feladata, hogy a saját eszközeivel, a saját közössége életkörülményeinek a javítása érdekében próbáljon tevékenykedni. Amikor mi arról beszélünk, hogy milyen fejlesztések valósuljanak meg, vagy arról, hogy oldódjanak meg a mezőgazdaságot érintő problémák – mint amilyen a nyugdíjjárulék kérdése –, vagy arról, hogy a helyi önkormányzatainkban uralkodjanak a közösség számára kedvező körülmények és hangulat, az mind ugyanerről a kérdésről szól. Ezek a konkrét mozgásterek, amelyeken belül konkrét eredményeket tudunk elérni. Még egy dolog fontos: ezekkel az ügyekkel, a vajdasági magyarság érdekképviseletével, rajtunk kívül eddig sem foglalkozott vagy foglalkozik a VMSZ-en kívül senki más, és a jövőben sem fog. Ez számunkra nem kiváltság vagy feladat, hiszen az érdekképviselet másnak is lehetne a feladata, hanem küldetés.

Mi jellemzi a párt kilenc témára támaszkodó választási programját?

– A négy évvel ezelőtti választási programhoz viszonyítva annyi változott, hogy a megvalósított feladatok nem szerepelnek a programban. Igyekeztünk újabb konkrét prioritásokat beemelni a programba. A számunkra prioritásokat élvező kérdések tekintetében nem módosultak a hangsúlyok, vagyis a kisebbségi létből eredő problémáknak a megoldása, valamint az aktuális kérdések időben történő kezelésének a céljával való folyamatos odafigyelés áll a program és a jövőbeni tevékenység középpontjában. A második pillére a programnak az infrastruktúra és az egyéb, az életminőség javítását célzó fejlesztések, a harmadik pedig a biztonság kérdése. Az előző időszakban az is bebizonyosodott, hogy kizárólag a VMSZ foglalkozik az illegális migránsok jelenlétéből adódó komoly biztonsági problémák megoldásával, ezeket fontosnak tartja, és konkrét lépéseket tesz ebben a tekintetben.

Két, a VMSZ és az SZHP közötti koalíciós szerződésben is szereplő cél ebben a ciklusban sem valósult meg, ez a Vajdaság finanszírozásáról szóló törvény elfogadása, a másik pedig az alkotmány módosítása. Az aktuális közhangulat okán mire lehet számítani ezek vonatkozásában?

– Ami az alkotmány módosítását illeti, nyilván nem egy regionális párt az, amely ebben átütő sikert érhet el. Mi folyamatosan startra készek vagyunk, és amikor megérnek a társadalmi feltételek az alkotmány módosítására, akkor a VMSZ előáll konkrét elképzeléseivel. Elsősorban a regionalizációt, a decentralizációt és a kisebbségi kérdéseket érintené a mi elképzelési rendszerünk. A finanszírozásról szóló törvény tekintetében ugyanez érvényes: amikor megteremtődnek annak a feltételei, hogy az éppen hatalmon lévők belássák – 2008-ban járt le ugyanis a törvény meghozatalának a határideje – a jogszabály elfogadásának a fontosságát, akkor ez eljárásba kerül. Addig a VMSZ feladata az, hogy a jelenlegi jogszabályi alapra támaszkodva elérje, hogy a magyarok helyi önkormányzataiba minél nagyobb eszközök érkezzenek az országos költségvetésből. Ha a 2016 és 2020 közötti időszakot összehasonlítjuk a korábbi időszakok valamelyikével, azt állapíthatjuk meg, hogy többszörösére növekedtek a vajdasági infrastruktúra-fejlesztési beruházásokra fordított köztársasági eszközök. Ez persze nem jelenti azt, hogy a VMSZ elállt az említett törvény meghozatalának a számonkérésétől, ám egyelőre azt is meg kell várni, hogy mennyien leszünk, hiszen 4,5, vagy 6 képviselővel nem lehet törvényt alkotni.

Reménykedik a hat képviselőben a Szerbiai Képviselőházban?

– Abban reménykedem, hogy önálló frakciót alakíthatunk, ehhez pedig legalább 5 képviselőre van szükségünk. Az önálló frakció azért fontos, mert akkor nem függünk senkinek a jóindulatától sem. Egyébként a közösségi összejöveteleken azt tapasztaljuk, hogy nagy a bizakodás és az energia, sokan kíváncsiak programbemutató lakossági fórumainkra, szinte annyian, mint korábban a Prosperitati pályázati-ismertető rendezvényeire, mindezt pedig jó előjelként értelmezem.

Az elmúlt években a párt tevékenységének egyik sarkalatos eleme volt a részarányos foglalkoztatás alapelvének a gyakorlatban történő megvalósítása feltételeinek a megteremtése. Hogyan értékeli a magyar közösség a szerbiai társadalomba való teljes körű integrációjának – beleértve az érzelmit és a nyelvit – a szintjét, hiszen enélkül a részarányos foglalkoztatás sem valósulhat meg teljes mértékben?

– A jogszabályi háttér kialakítása befejeződött. Olyan témáról és küzdelemről van szó, amelyet napi jellegű célokra lebontva érdemes felülvizsgálni. A közelmúltból példaként említeném a rendőrök alkalmazására vonatkozó pályázatot. Egy héttel ezelőtt azt mondtam, hogy 14 magyar ajkú, 18 és 24 év közötti fiatal jelentkezett erre a pályázatra, ám azóta még ketten jelentkeztek. Ez a szám értelmezésem szerint bizakodásra ad okot. Persze közülük többen is megkérdezték, hogy tudni kell-e szerbül, és milyen szinten. A részarányos foglalkoztatás egyik feltétele az egyértelmű és alkalmazott jogszabályi háttér, ám másik a szerb nyelv ismerete. A nyelvismeret tekintetében jellemző helyzet megváltoztatásához a Magyar Nemzeti Tanács különböző képzései és egyéb tevékenységei járulhatnak hozzá. Attól, hogy valaki jól tud szerbül és Szerbiában pályázik munkahely betöltésére az állami szférában, nem kérdőjeleződik meg a magyarsága. Remélem, hogy ezt a hozzáállást mindinkább elfogadja a közösség.

P.E.

2025. január 28.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

17,00 - Szabadka - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. január 31.

15,00 - Szabadka - A Prosperitati Alapítvány 9. születésnapja

18,00 - Újvidék - Újvidék Város napja, a VMSZ ünnepi műsora

2025. február 7.

10,00 - Szabadka - Találkozó Vincze Lóránttal, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjével, a FUEN elnökével

12,45 - Velebit és Törökkanizsa - Beszélgetés a polgárokkal, Aleksandar Vučić köztársasági elnökkel

18,00 - Törökkanizsa - A VMSZ községi szervezete megalakulásának 18. évfordulójára szervezett ünnepség

2025. február 8.

17,00 - Budapest - Részvétel előadóként panelbeszélgetésen a Magyar Ifjúsági Konferencia Egyesület 25. évfordulója ünnepségén

2025. február 10.

09,30 - Szabadka - Egyeztetés a VMSZ Vajdasági Magyar Közösségek Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiája új változatának tervezetéről

2025. február 11.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

17,00 - Újvidék - A Várady kiválósági ösztöndíjszerződések és az MNT diplomahonosítás költségtámogatási szerződések ünnepélyes aláírása

2025. február 13.

16,00 - Belgrád - Találkozó Szijjártó Péterrel, Magyarország külgazdasági és külügyminiszterével

2025. február 20.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. február 21.

10,00 - Szabadka - Találkozó Bagi Barnával, a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület elnökével, a Fidelitas operatív alelnökével és munkatársaival

2025. február 22.

15,00 - Budapest - Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszéde

2025. február 24.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. február 25.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

09,15 - Hajdújárás - Szűkkörű egyeztetés Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

10,05 - Hajdújárás - Családlátogatás, házpályázók projektjének megtekintése Magyar Levente miniszterhelyettessel  

10,45 - Csantavér - Balassa farm, kiemelt jelentőségű, nagy léptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása Magyar Levente miniszterhelyettessel

12,10 - Szabadka - Találkozó Magyar Levente miniszterhelyettessel a vajdasági magyar fiatalokkal, a budapesti Magyar Diplomáciai Akadémia (MDA) diplomataképző programja ösztöndíjasaival és Pacsay-Tomassich Orsolya elnökkel

2025. február 26.

12,00 - Szabadka - Találkozó Alexov Lyubomirral, a Magyar Országgyűlés Nemzetiségek Bizottságának alelnökével, szerb nemzetiségi szószólóval és Rusz Milánnal, a Magyarországi Szerb Színház igazgatójával

2025. február 28.

14,00 - Hajdújárás - A Vajdasági Magyar Közösség 2026-2033. időszakra vonatkozó, II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiáját kidolgozó szakértők találkozója

2025. március 1.

10,00 - Kishegyes - A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség tisztújító közgyűlése

2025. március 4.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Rendes Tavaszi Ülésszak I. ülése)

2025. március 5.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

17,00 - Belgrád - Az RT Balkan „Relativizacija sa Ljiljanom Smajlović" c. műsorának felvétele (adásban: március 6-án, 21,00 órakor)

2025. március 6.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

15,00 - Belgrád - Parlament – szavazás (a Rendes Tavaszi Ülésszak I. ülése)

2025. március 7.

09,45 - Szabadka - Vendégszereplés a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság c. műsorában – felvétel (adásban március 9-én 06,00-08,25 óra között)

10,45 - Szabadka - Interjú a Magyar Szó napilapnak 

15,00 - Budapest - Esterházy János Emlékünnepség és Díjátadó

2025. március 10.

10,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ Ifjúsági Fórumának vezetőivel

2025. március 11.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2025. március 12.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

17,20 - Belgrád - Vendégszereplés a Vajdasági Televízió Pravi ugao c. műsorában 

2025. március 13.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

18,00 - Palics - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának ünnepi fogadása az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére

2025. március 15.

15,00 - Bácskossuthfalva - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

17,00 - Szabadka - Találkozó dr. Panyi Miklóssal, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkárával 

18,00 - Szabadka - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

2025. március 17.

18,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Pannon TV Közügyek c. műsorában (élő)

2025. március 18.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2025. március 19.

10,00 - Belgrád - Parlament – a szavazás folytatása (a Rendes Tavaszi Ülésszak I. ülése)

16,15 - Ludas - Találkozó Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

2025. március 20.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. március 21.

12,00 - Budapest - Vendégszereplés Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszterhelyettese podcast műsorában

2025. március 22.

17,00 - Bezdán - A felújított színházépület ünnepélyes átadója

2025. március 24.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. március 25.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. március 26.

11,45 - Budapest - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

2025. március 27.

10,00 - Szabadka - Találkozó Pálinkás Gáborral, Magyarország szerbiai nagykövetségének első beosztottjával

17,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2025. április 1.

17,30 - Szabadka - Találkozó Semjén Zsolttal, Magyarország miniszterelnök-helyettesével

2025. április 2.

09,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandar Vučićtyal, Szerbia köztársasági elnökével

17,00 - Szabadka - Ösztöndíjszerződések ünnepélyes aláírása az orvos- és fogorvostan, valamint közgazdász hallgatókkal a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében

2025. április 3.

10,30 - Szabadka - Interjú a Politika napilapnak 

14,00 - Szabadka - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa - a magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadási ünnepsége

2025. április 7.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. április 8.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 10.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. április 15.

10,00 - Belgrád - A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - Napirenden: a Kormány megválasztása

13,00 - Belgrád - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban 18,00 órakor)

2025. április 16.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

16,30 - Belgrád - Szavazás (A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - a Kormány megválasztása)

2025. április 22.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)