Az új hatalom felállása után rendeződhet Vajdaság pénzelésének kérdése?

A Vajdaság pénzeléséről szó törvényt nem lehet elfogadni a köztársasági és a tartományi kormány jó együttműködése nélkül, jelentette ki a Dnevnik újvidéki napilapnak nyilatkozva Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) köztársasági képviselője. Egyes optimista becslések szerint a jogszabály elfogadása már a jövő évi költségvetés meghozatala előtt megtörténhet, valójában azonban az új szerbiai kormány megalakulásáig nem reális ezzel kapcsolatban becsléseket megfogalmazni, írja a lap.

Maja Kocijančič, az Európai Bizottság szóvivője a múlt héten beszélt arról, hogy mielőbb el kell fogadni a tartomány pénzeléséről szóló törvényt, hiszen ez Szerbia alkotmányos kötelezettsége. Szavai szerint szoros együttműködésre van szükség a köztársasági kormánnyal, amikor a hatalom alacsonyabb szintjein történő törvényvégrehajtásról, és annak finanszírozásáról van szó, írja a Beta.

A költségvetések elfogadásakor és módosításakor szokott leggyakrabban felmerülni a kérdés, hogy valójában mi is illeti meg Vajdaságot. A költségvetési rendszerről szóló törvény értelmében világos, hogyan kellene kiszámítani ezt a hét százalékot, írja a Dnevnik. Pásztor Bálint viszont arra mutatott rá, hogy nem szabályozott, milyen módon illetik meg Vajdaságot a bevételi források.

„Többféle adó létezik, és nincs szabályozva, hogy pontosan melyikből mennyi illeti meg Vajdaságot” – magyarázta a frakcióvezető. Szavai szerint jelenleg azt a gyakorlatot követik, hogy a vajdasági székhelyű vállalatok jövedelemadójából 42 százalék, a tartományban élő polgárok személyi jövedelemadójából pedig 18 százalék illeti meg Vajdaságot.

Szavai szerint problematikus az is, hogy a személyi jövedelemadóból mindössze 18 százalék marad a tartományban, de az szintén, hogy a Vajdaságban működő vállalatok közül soknak hivatalosan Belgrádban van a székhelye. „Tehát az ezektől a vállalatoktól beszedett jövedelemadó sem marad Vajdaságban. Ez az eset áll fenn például a szabadkai tejgyár vagy a Pionir csokoládégyár esetében. Tehát évek óta senki nem tudja megmagyarázni, miért éppen 42 és 18 százalék marad a tartományból e két adófajta esetében” – fejtette ki Pásztor Bálint, s rámutatott, vannak olyan adófajták is, amelyekből egyáltalán nem marad semmi Vajdaság számára, éppen ezért van szükség arra, hogy a pénzelésről szóló törvény szabályozza ezt a területet.

Fontos továbbá, hogy a hatáskörökről szóló törvényt összehangolják a pénzelési törvénnyel, mert Vajdaság az utóbbi egy évtizedben bizonyos hatásköreit éppen pénzhiány miatt nem tudta ellátni, jegyezte meg a képviselő. Ez történt például a közutak egy részének ügyében is, hiszen ugyan hatásköröket kapott a tartomány, de az ezzel járó költségek finanszírozásához szükség forrásokat már nem. „Éppen ezért a VMSZ amellett áll ki, hogy a hatásköri törvény módosítását és a pénzelési törvényt egyszerre kell elfogadni, mert együttesen alkotnak egészet” – hangoztatta Pásztor Bálint.

A Dnevik emlékeztet: Igor Mirović tartományi kormányfő nemrégiben egy nyilatkozatában rámutatott, azért van szüksége Vajdaságnak erre a törvényre, hogy „definiálja a komplex kérdést, hogyan lehet a legjobb módon kitéríteni pályáról mindazokat, akik olyasmiért harcolnak, ami nem Vajdaság lényege, és nem is szabad, hogy az legyen, mégpedig nem lehet egy izolált sziget, amely különálló rendszerben működik, nem megoldódó, hanem felhalmozódó problémákkal”.

Szavai szerint az alkotmány 2006-os elfogadása óta ésszerűtlenül költötték a pénzeket, s így Vajdaságban jelenleg több olyan kórház van, amelyeknek tartozása van, bizonyos gyógyszertárak a bezárás előtt állnak, nemzeti jelentőségű projektumok akadtak meg. 
A Vajdaság pénzeléséről szóló törvény kérdése már közel tíz éve folyamatosan napirenden szerepel, különösen a köztársasági és a tartományi költségvetés elfogadásakor, amikor rendszerint heves viták alakulnak ki arról, mennyi pénz is jár valójában Vajdaság költségvetésének, noha a szerbiai alkotmány világosan kimondja: a köztársasági költségvetés legalább hét százaléka. Az alkotmány végrehajtásáról szóló törvény azt is kimondja, hogy 2008 végéig meg kell volna hozni a szóban forgó jogszabályt, ez azonban mind a mai napig nem történt meg, írja a Dnevnik.

2025. január 28.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

17,00 - Szabadka - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. január 31.

15,00 - Szabadka - A Prosperitati Alapítvány 9. születésnapja

18,00 - Újvidék - Újvidék Város napja, a VMSZ ünnepi műsora

2025. február 7.

10,00 - Szabadka - Találkozó Vincze Lóránttal, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjével, a FUEN elnökével

12,45 - Velebit és Törökkanizsa - Beszélgetés a polgárokkal, Aleksandar Vučić köztársasági elnökkel

18,00 - Törökkanizsa - A VMSZ községi szervezete megalakulásának 18. évfordulójára szervezett ünnepség

2025. február 8.

17,00 - Budapest - Részvétel előadóként panelbeszélgetésen a Magyar Ifjúsági Konferencia Egyesület 25. évfordulója ünnepségén

2025. február 10.

09,30 - Szabadka - Egyeztetés a VMSZ Vajdasági Magyar Közösségek Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiája új változatának tervezetéről

2025. február 11.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

17,00 - Újvidék - A Várady kiválósági ösztöndíjszerződések és az MNT diplomahonosítás költségtámogatási szerződések ünnepélyes aláírása

2025. február 13.

16,00 - Belgrád - Találkozó Szijjártó Péterrel, Magyarország külgazdasági és külügyminiszterével

2025. február 20.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. február 21.

10,00 - Szabadka - Találkozó Bagi Barnával, a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület elnökével, a Fidelitas operatív alelnökével és munkatársaival

2025. február 22.

15,00 - Budapest - Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszéde

2025. február 24.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. február 25.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

09,15 - Hajdújárás - Szűkkörű egyeztetés Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

10,05 - Hajdújárás - Családlátogatás, házpályázók projektjének megtekintése Magyar Levente miniszterhelyettessel  

10,45 - Csantavér - Balassa farm, kiemelt jelentőségű, nagy léptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása Magyar Levente miniszterhelyettessel

12,10 - Szabadka - Találkozó Magyar Levente miniszterhelyettessel a vajdasági magyar fiatalokkal, a budapesti Magyar Diplomáciai Akadémia (MDA) diplomataképző programja ösztöndíjasaival és Pacsay-Tomassich Orsolya elnökkel

2025. február 26.

12,00 - Szabadka - Találkozó Alexov Lyubomirral, a Magyar Országgyűlés Nemzetiségek Bizottságának alelnökével, szerb nemzetiségi szószólóval és Rusz Milánnal, a Magyarországi Szerb Színház igazgatójával

2025. február 28.

14,00 - Hajdújárás - A Vajdasági Magyar Közösség 2026-2033. időszakra vonatkozó, II. Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiáját kidolgozó szakértők találkozója

2025. március 1.

10,00 - Kishegyes - A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség tisztújító közgyűlése

2025. március 4.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (a Rendes Tavaszi Ülésszak I. ülése)

2025. március 5.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

17,00 - Belgrád - Az RT Balkan „Relativizacija sa Ljiljanom Smajlović" c. műsorának felvétele (adásban: március 6-án, 21,00 órakor)

2025. március 6.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

15,00 - Belgrád - Parlament – szavazás (a Rendes Tavaszi Ülésszak I. ülése)

2025. március 7.

09,45 - Szabadka - Vendégszereplés a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság c. műsorában – felvétel (adásban március 9-én 06,00-08,25 óra között)

10,45 - Szabadka - Interjú a Magyar Szó napilapnak 

15,00 - Budapest - Esterházy János Emlékünnepség és Díjátadó

2025. március 10.

10,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ Ifjúsági Fórumának vezetőivel

2025. március 11.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2025. március 12.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

17,20 - Belgrád - Vendégszereplés a Vajdasági Televízió Pravi ugao c. műsorában 

2025. március 13.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

18,00 - Palics - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának ünnepi fogadása az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére

2025. március 15.

15,00 - Bácskossuthfalva - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

17,00 - Szabadka - Találkozó dr. Panyi Miklóssal, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkárával 

18,00 - Szabadka - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

2025. március 17.

18,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Pannon TV Közügyek c. műsorában (élő)

2025. március 18.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

2025. március 19.

10,00 - Belgrád - Parlament – a szavazás folytatása (a Rendes Tavaszi Ülésszak I. ülése)

16,15 - Ludas - Találkozó Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

2025. március 20.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. március 21.

12,00 - Budapest - Vendégszereplés Zsigmond Barna Pál, a Fidesz országgyűlési képviselője és az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszterhelyettese podcast műsorában

2025. március 22.

17,00 - Bezdán - A felújított színházépület ünnepélyes átadója

2025. március 24.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. március 25.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. március 26.

11,45 - Budapest - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

2025. március 27.

10,00 - Szabadka - Találkozó Pálinkás Gáborral, Magyarország szerbiai nagykövetségének első beosztottjával

17,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2025. április 1.

17,30 - Szabadka - Találkozó Semjén Zsolttal, Magyarország miniszterelnök-helyettesével

2025. április 2.

09,00 - Belgrád - Találkozó Aleksandar Vučićtyal, Szerbia köztársasági elnökével

17,00 - Szabadka - Ösztöndíjszerződések ünnepélyes aláírása az orvos- és fogorvostan, valamint közgazdász hallgatókkal a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében

2025. április 3.

10,30 - Szabadka - Interjú a Politika napilapnak 

14,00 - Szabadka - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa - a magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadási ünnepsége

2025. április 7.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. április 8.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 10.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. április 15.

10,00 - Belgrád - A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - Napirenden: a Kormány megválasztása

13,00 - Belgrád - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban 18,00 órakor)

2025. április 16.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

16,30 - Belgrád - Szavazás (A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - a Kormány megválasztása)

2025. április 22.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 28.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

12,00 - Szabadka - Interjú a Dnevnik napilapnak  

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése