A nyugdíjba vonulók helyett senki
Slavica Đukić-Dejanović: Először azokat kell elbocsátani, akik kapcsolataikon keresztül jutottak álláshoz – Megszakadt a parlamenti ülés, mert a miniszterek nem jelentek meg
A Szerbiai Képviselőház hétfőn a tervezettnél korábban fejezte be az ülést, ugyanis a délutáni szünet után a szerb kormányból nem jelent meg senki, aki képviselte volna az állami és önkormányzati hivatalokban dolgozó közalkalmazottak maximális számát meghatározó törvényjavaslatot. A beterjesztett jogszabály szerint az állami adminisztrációban dolgozóknak a 10 százaléka, az önkormányzatokban dolgozó hivatalnokoknak pedig a 15 százaléka válik munkaerő-felesleggé. A közigazgatási reform keretében így megközelítőleg nyolcezer közalkalmazott válik munkanélkülivé.
A Szerbiai Képviselőházban tegnap délelőtt az állami és az önkormányzati hivatalokban dolgozó közalkalmazottak maximális számát meghatározó törvényjavaslatról vitáztak a parlamenti képviselők. A törvényjavaslatot Milan Marković önkormányzati és közigazgatási miniszter terjesztette be, a vitán részt vett Mlađan Dinkić gazdasági miniszter és Žarko Obradović oktatásügyi miniszter is. Azonban a délutáni rendes egyórás szünet után egyik miniszter sem jelent meg, így a múlt heti üléshez hasonlóan újból elhalasztották a törvényjavaslatról szóló vitát.
A beterjesztett jogszabály az állami hivatalokban dolgozók maximális számát 28 400 személyben határozza meg, amely szerint az ott dolgozók 10 százaléka válik munkaerő-felesleggé, vagyis 2800 állandó munkaviszonyban lévő, illetve 600 tiszteletdíjas hivatalnok marad állás nélkül. Az önkormányzatokban nagyobb érvágás várható, ugyanis minden ezredik lakos után mindössze 4 személyt lehet alkalmazni, így a pillanatnyilag foglalkoztatott 37 789 hivatalnok közül 5684-en fognak munkahely nélkül maradni, ami megközelítőleg 15 százalékos leépítést jelent.
A közigazgatási reform nem csak a létszámleépítésről szól – derült ki a miniszterek szavaiból.
A képviselők kedden folytatják a törvényjavaslatról szóló vitát.
A beterjesztett törvényjavaslat bemutatása során Mlađan Dinkić gazdasági miniszter bejelentette, hogy egyes munkaköröket megszüntetnek, ugyanakkor újakat hoznak létre, amelyek megnövelnék az állami és az önkormányzati szervek hatékonyságát. Szavai szerint az önkormányzatok választhatnak aközött, hogy elbocsátják a munkaerő feleslegnek számító közalkalmazottakat, vagy kiegészítő illetéket vezetnek be, és maguk pénzelik őket.
Milan Marković önkormányzati és közigazgatási miniszter elmondta, hogy bevezetik a hivatalnokok osztályozásának gyakorlatát, valamint más fegyelmi eljárásokat is, mert észrevételük szerint „egyes tisztviselők lezserül viszonyulnak munkájukhoz”. Mindezek mellett az új hivatalnokok felvétele átláthatóbb lesz, és azok, akik továbbképzéseken vesznek részt, könnyebben kaphatnak majd előléptetést.
A parlamenti ellenzék nem támogatja a törvényjavaslatot, mert szerintük nem lehet az elbocsátásokkal jelentős megtakarításra szert tenni, és így Szerbia kormányoldali adminisztrációt fog kapni. Ugyanakkor Pásztor Bálint, a kisebbségi frakció vezetője bejelentette: módosítási indítványt fog benyújtani, hogy a kétnyelvű községekben ne legyen érvényes az a szabály, amely ezer lakosra négy hivatalnokot irányoz elő.
A Szerbiai Szocialista Párt szerint a létszámleépítést úgy kellene megkezdeni, hogy a nyugdíjba vonuló hivatalnokok helyére nem vesznek fel új személyeket, illetve át kell vizsgálni a meghatározott időre felvett alkalmazottak számát, amelynek nem szabadna 10 százaléknál nagyobbnak lennie – jelentette be tegnap Slavica Đukić-Dejanović, a párt alelnöke. Mint megjegyezte: a leépítés első körében azokat kell elbocsátani, akik kapcsolataikon keresztül jutottak hozzá a munkahelyükhöz.
SZERKESZTŐSÉGI ÖSSZEFOGLALÓ