Interjúk hete
A nem magyar közvélemény ingerküszöbét úgy tűnik a hét elejére lépték át a VMSZ 1-2 hónappal ezelőtti javaslatai, kezdeményezései. Ezzel magyarázom azt, hogy a héten (időrendi sorrendben) interjút adtam a Hrvatska riječ hetilapnak, a Novi magazinnak, a Tanjug Hírügynökségnek, voltam Danica Vučenić Jedan na jedan című műsorának vendége a Vajdasági Televízióban, meg Nikowitz Oszkár nagykövettel és Slobodan Homen államtitkárral együtt Ljubica Gojgićnál az Između dve vatreban a B92 TV-ben. A szereplési lehetőségből nem csak nekem jutott ki, hiszen Varga Laci az RTS Oko című, meg az Avala TV politikai beszélgetős műsorában volt a héten. Mindez szerdán estig zajlott le.
Azt hiszem kezd mindenki számára világos lenni, hogy miért szavaztunk a vagyonvisszaszármaztatási törvény ellen, miért ragaszkodtunk a pótköltségvetésre benyújtott módosítási indítványunk elfogadásához, de itt-ott a vasúti, meg a köztulajdonról szóló törvény is szóba került.
Nem állunk rosszul. Gyors leltárt csinálva megállapíthatjuk, hogy a kedden elfogadott pótköltségvetés tartalmazza azt, hogy a köztársaság 3 egyenlő részletben december 1-jéig kifizeti a tartományi nagyberuházási projektumokra betervezett eszközöket. Ennek eredményeként folyatódhat az újvidéki Európa Kollégium, a Klinikai Központ, a horgosi Művelődési Ház és sok más objektum (újra)építése.
A bányászati törvény tegnapi vitájában Oliver Dulić miniszter Kovács Elvira felszólalását követően elismerte, hogy az új törvény javaslata megfeledkezett arról, hogy pl. a kőolajjáradékból befolyt összegből Vajdaságnak is jár. Ezt a mi módosítási indítványunk elfogadásával lehet korrigálni. Zárójelben jegyzem meg, hogy a ligáéval azért nem lehet, mert újra elaludtak és nem nyújtottak be semmit.
Viszont szorgalmasan plakátoltak. Pl. Bácskossuthfalván azt hirdetik plakátjaik, hogy a VMSZ a fasisztákat akarja rehabilitáltatni. Ennél alacsonyabbra már nem nagyon lehet süllyedni.
Persze azért folyamatban van a VMSZ mások általi befeketítése is. Slobodan Vučetić, az Alkotmánybíróság korábbi elnöke a mai Blicben azt írja, hogy „a VMSZ több hónapon át gyakorolt nyomást és zsarolta a Kormányt a Köztulajdonról szóló, a Vasúti és a Vagyonvisszaszármaztatási törvény meghozatalának folyamatában”. Szerinte a követeléseink „túlzóak voltak”, a restitúció esetében pedig „teljesen logikus, hogy a megszálló erők tagjainak örököseit kizárják a kárpótlásból”. Így az AB korábbi elnöke.
Mindennél viszont sokkal fontosabb az, hogy a VMSZ és a Demokrata Párt (Szerbia?) elnökeinek hétfői találkozóját követően, körvonalazódik a megoldás a vagyonvisszaszármaztatási/rehabilitálásról szóló törvényre vonatkozóan. Szerdán délután Varga Lacival Slobodan Homen államtitkárral tárgyaltunk. Lehet, hogy majd ennek a beszélgetésnek a részleteit is megírom egyszer, de biztosan nem mostanában. Egyelőre legyen elég annyi, hogy közel 5 éves képviselői munkám egyik legnagyobb élménye volt.
Nem szeretném elkiabálni, de most úgy néz ki, hogy november derekára megoldódik az ügy. A megoldás olyan lesz, amelyben egy fél deka elvtelen kompromisszum sem lesz. Azok kerülnek majd ki a restitúció folyamatából, akik valóban követtek el háborús bűnöket. A kollektív bűnösség elve alapján elítélteket pedig nagyon leegyszerűsített eljárásban fogják rehabilitálni. Homen az első szerbiai tisztségviselő, aki (egyébként éppen a blogbejegyzés elején említett B92-műsorban) nyilvánosan kimondta: a II. VH végén teljes falvakat - beleértve a gyerekeket és a nőket is - nyílvánították háborús bűnössé.
Ez a hét az interjúk hete volt. A jövő hét remélem a végérvényes megoldás hete lesz. Mindazt amiről megállapodtunk, a Kormány törvényjavaslatában is szeretnénk látni.