2 év
Tegnap volt a Cvetković-kormány második születésnapja. Az elmúlt napokban a sajtóban elemzések, vélemények, interjúk jelentek meg a kormány első félidőben nyújtott teljesítményéről. Ezek legtöbbje számokat is tartalmazott, amelyekkel egyesek a hatékonyságot, mások az eredménytelenséget szerették volna bizonyítani.
Megjelent, hogy a parlament 470 kormány által beterjesztett törvényt fogadott el, hogy a kabinet 287 ülést tartott, de az is, hogy 2008. július 7-én 78 dinár körül volt az euró, most meg közel 105. Meg az is, hogy akkor 420 euró volt az átlagfizetés, most meg 330.
A közölt adatok mind megfelelnek a valóságnak. Csak az adott médium szerkesztés-politikájától függ, hogy melyiket közli.
A mi feladatunk kezdettől fogva változatlan. Rá kell vennünk a kormányt vagy ha úgy tetszik, a parlamenti többséghez tartozó pártokat a vajdasági magyarság prioritásainak tiszteletben tartására. A fellengzősen hangzó mondat egyszerűbben is megfogalmazható: legyen a kormánynak fontos az, ami nekünk az.
Sikerrel jártunk-e? Csak néhány eredmény a legfontosabbak közül: 7 évnyi várakozást, követelőzést, tárgyalást követően elfogadásra került a nemzeti tanácsokról szóló törvény. Adott a több mint 60 hatáskör, lehetővé vált a közvetlen úton történő választás. A minisztérium lebonyolította a választásokat. 13 hónapnyi huzavonát követően a parlament elfogadta a tartományi statútumot és a hatásköri törvényt. Elfogadásra került, majd ránk nézve kedvezően változott a regionális fejlesztésről szóló törvény, ugyanis Magyarkanizsa, Zenta és Ada az észak-bácskai fejlesztési térséghez tartozik majd. A gazdasági kamarákról szóló törvény elfogadásával meg elértük, hogy a 3 tiszamenti bácskai község területén alapított cégek újra a szabadkai gazdasági kamarához tartozzanak, ne a nagykikindaihoz. Több oktatásra, művelődésre vonatkozó törvényjavaslat vált magyar szempontból elfogadhatóvá a módosítási indítványaink megszavazását követően. A mezőgazdasági miniszterrel közel fél éven át folytatott tárgyalások eredményeként a Burley típusú dohányt termelő gazdák megkapták a prémiumot.
De mulasztások, elmaradt eredmények, rossz vagy egyenesen alkotmányellenes döntések is köthetők a Cvetković-kormány működéséhez, amelyeket nem tudtunk támogatni. Ilyen volt pl. az Orosz Föderációval kötött energetikai megállapodás, amellyel elajándékozták a NIS-t. Vagy a Vajdaságot ellehetetleníteni próbáló 2010-es költségvetés. A bíróságok és ügyészségek székhelyéről szóló törvény, amellyel 138-ról 34-re csökkentették az önálló elsőfokú bíróságok számát, megszüntetve többek között a közel 150 éve folyamatosan működő magyarkanizsait, zentait, adait, topolyait, temerinit, óbecseit... Továbbra sincs vagyon-visszaszármaztatásról szóló törvény, önkormányzati és tartományi vagyon, minimálisak az önálló bevételi források. Szeretnénk ha közelebb lennénk az EU-hoz és végre érvek mentén lehetne beszélni a NATO-ról. Csak részlegesen sikerült megváltoztattatni a természetellenes körzethatárokat. Az egyedüli külkereskedelmi többletet felmutatni képes gazdasági ágat, a mezőgazdaságot továbbra se kezeli a kormány stratégiai ágazatként. Júlis 8-án még mindig nem ismert a búza ára... Nem lehet tudni hogyan szeretne a kormány segíteni az árvíz –és belvízsújtotta településeken....
Mindennek ellenére az mondható el ma is, ami 2 évvel ezelőtt. Ez a kormány a jelenlegi helyzetben és a felhozatalt figyelembe véve a lehető legjobb. De folyamatosan emlékeztetni kell az ígéretekre és a koalíciós szerződésben meghatározott közös vállalásokra. A szerbiai politizálási stílus összes eszközét bevetve. Megbízható, de önálló, saját szavazóinak érdekeit első helyen kezelő partnerként ezt fogjuk tenni a következő időszakban (talán 2 évben) is.