Vojvodini novac u junu

Uprkos najavama vojvođanskih stranaka neće biti amandmana na rebalans budžeta kojim bi Vojvodina odmah dobila sedam odsto budžetskog novca
   
Usvajanje rebalansa republičkog budžeta o kome ovih dana raspravljaju poslanici Skupštine Srbije i dalje je neizvesno uprkos tome što je u petak uveče saopšteno da su predstavnici Saveza vojvođanskih Mađara i Lige socijaldemokrata Vojvodine postigli sporazum sa premijerom Mirkom Cvetkovićem. Naime, ministar finansija Diana Dragutinović juče je u parlamentu rekla da amandmana na rebalans budžeta kojim bi Vojvodina dobila sedam odsto budžetskih sredstava, na čemu su insistirali u SVM-u i LSV-u, ipak neće biti.

„Sve ostaje u okviru globalnih cifara koje su definisane rebalansom budžeta, znači isti prihodi, isti rashodi, isti deficit, ali će se veoma hitno posle toga, pretpostavljam do kraja maja, doneti zakon o prenosu nadležnosti Vojvodini da bi pokrajina dobila taj novac. Takođe, treba da se uradi i rebalans vojvođanskog budžeta”, rekla je ministarka. Ona je objasnila će Vojvodina pomenutih sedam odsto iz budžeta, u tom slučaju, dobiti od 1. juna, kao i da je nebitno da li će se to desiti od 1. maja ili od 1. juna, „kada dobijaju isti kolač”.

Na pitanje novinara da li su se vojvođanske stranke saglasile sa tim ministarka je odgovorila da je održan jedan sastanak i da smatra da će budžet dobiti podršku. Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor tvrdi, međutim, da takve podrške neće biti ukoliko se ne ispoštuje dogovor sa premijerom koji podrazumeva dodatnih 6,5 milijardi za Vojvodinu, koje bi bile obezbeđene amandmanom na tekst rebalansa budžeta.

„Ministarka finansija očigledno nije upućena u naš dogovor sa predsednikom vlade. Ja sam je na sednici Odbora za finansije pitao dokle se stiglo sa tim amandmanom koji po proceduri više ne može da podnese vlada, već samo skupštinski odbor, i od nje sam dobio odgovor koji je kasnije ponovila i novinarima, a koji je potpuno nezadovoljavajući. Između ostalog i zbog toga što je ovih sedam odsto koje smo tražili ustavna obaveza i nema nikakve veze sa zakonom o prenosu nadležnosti”, kaže Balint. On naglašava da poslanici te stranke neće u parlamentu podržati nijedno drugo rešenje sem onog što je dogovoreno sa Cvetkovićem.

Još nije razrešena ni dilema da li Vojvodini pripada sedam odsto od prihoda ili od rashoda budžeta. Ustav u stavu 4. član 184 kaže samo da „budžet AP Vojvodine iznosi najmanje sedam odsto u odnosu na budžet Republike Srbije, s tim što se tri odsto od ovih sedam koristi za finansiranje kapitalnih rashoda”, a ministarka finansija juče je ponovila da misli da se taj procenat računa iz prihoda „zato što su transferi koji iz republičkog budžeta idu u vojvođanski budžet praktično prihodi od republičkog budžeta”.
Mirčić: Novac za skupštinsku salu

Potpredsednik SRS-a i predsednik južnobačkog odbora te stranke Milorad Mirčić izjavio je juče, kako prenosi Tanjug, da je začuđujuće to što se pri rebalansu republičkog budžeta traži dodatni iznos za Vojvodinu jer će, prema njegovom mišljenju, najveća investicija u pokrajini ove godine biti rekonstrukcija sale pokrajinske skupštine.

On je na konferenciji za novinare ocenio da traženje tog novca „liči na unutarkoalicionu trgovinu”, u kojoj koalicioni saveznici DS-a u ime te stranke traže toliko novca „kako bi se uspešno obavila rekonstrukcija skupštinske sale, kao najveći ovogodišnji investicioni poduhvat u Vojvodini”.

M. Č. – G. N.

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

15. april 2025.

10,00 - Beograd - Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Na dnevnom redu: Izbor Vlade

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

16. april 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

16,30 - Beograd - Dan za glasanje (Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Izbor Vlade)

22. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

28. april 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”           

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

30. april 2025.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,30 - Subotica - Sastanak sa Igorom Velimirovićem, Načelnikom PU Subotica

10. maj 2025.

10,00 - Doroslovo - II vojvođanska medijska konferencija

12. maj 2025.

10,00 - Sentandreja (Mađarska) - Pozdravni govor na susretu udruženja građana Karpatskog basena „Civil Kavalkád“

14. maj 2025.

19,00 - Čantavir - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

15. maj 2025.

18,00 - Senta - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

20. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19,00 - Kanjiža - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

21. maj 2025.

17,00 - Temerin - Obilazak zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerin pre renoviranja

18,00 - Temerin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

22. maj 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

24. maj 2025.

09,30 - Palić - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

10,00 - Palić - Palićke Olimpijske igre i Memorijalni dani „Lajoš Vermeš” – polaganje venaca kod spomenika Lajoša Vermeša

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje Vojvođanskog galopa

16,30 - Subotica - Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa i uručenje nagrada

26. maj 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Antonijom De Blasiom, predsednikom Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

27. maj 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

28. maj 2025.

10,00 - Palić - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima ustanovama i udruženjima po konkursu NSMNM

29. maj 2025.

09,00 - Budimpešta - Učešće na četvrtoj CPAC Hungary - međunarodnoj Konferenciji konzervativne političke akcije

30. maj 2025.

16,00 - Novi Sad - Obeležavanje 10. godine od osnivanja Studentskog doma „Evropa”

3. jun 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM u Subotici

4. jun 2025.

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

5. jun 2025.

09,00 - Budimpešta - Plenarna sednica Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena

17. jun 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,00 - Subotica - Sastanak sa autorima knjige povodom 30 godina od osnivanja SVM-a

23. jun 2025.

09,45 - Subotica - Snimanje emisije „Híradó Plusz” na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu nakon vesti u 17,30 i 20,00 časova)

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. jun 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

26. jun 2025.

12,00 - Subotica - Sastanak sa koordinatorima izrade nove verzije Strategije SVM-a za regionalni i ekonomski razvoj vojvođanskih mađarskih zajednica

27. jun 2025.

09,00 - Novi Sad - Učešće na Forumu evropskih manjinskih regiona u organizaciji FUEN-a i SVM-a

10,15 - Novi Sad - Sastanak sa poslanikom Demokratskog saveza Mađara u Rumuniji u Evropskom parlamentu, predsednikom FUEN-a, Lorantom Vince

30. jun 2025.

09,00 - Bačka Topola - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

09,30 - Bačka Topola - Svečana predaja, projekat od posebnog značaja u oblasti privrede, EM Kommerce d.o.o. 

12,00 - Beograd - Svečana predaja, projekat od posebnog značaja velikog obima u oblasti privrede, DLC d.o.o.

12,40 - 13,00 - Beograd - Izjave za predstavnike medija

13,20 - Beograd - Polaganje venaca kod spomen ploče Janošu Hunjadiju (Sibinjanin Janko) na Kalemegdanu

1. jul 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

2. jul 2025.

11,00 - Subotica - Intervju za emisiju „Magyar Hangok“ mađarskom nacionalnom radiju Hír FM - snimanje (na mađarskom jeziku, emitovaće se u subotu, 12.07.2025.)

3. jul 2025.

10,00 - Mali Iđoš - Svečano otvaranje XXII Vojvođanskog otvorenog univerziteta omladinske organizacije „VIFÓ“ i panel diskusija

4. jul 2025.

11,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

11,30 - Subotica - Konferencija za novinare Fondacije „Pásztor István”

19,00 - Kanjiža - Kanjiža Fest – Razgovor sa Lajošem Foro na temu „Iza javnog života“

5. jul 2025.

15,30 - Šatoraljaujhej (Mađarska) - Otvoreni univerzitet „Rakoci“, Sloboda, Zajednica, Akcija – kamp za mlade zainteresovanih za javni život, učešće u razgovoru „Program nacionalne obnove, Jačanje nacionalne zastupljenosti u regionu Karpatskog basena

11. jul 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Parlamenta Mađarske, Šandorom Ležakom

17,00 - Palić - Letnji festival „Nyárhangoló”, učešće sa potpredsednikom Parlamenta Mađarske, Šandorom Ležakom na panel diskusiji „Gde su dospele mađarske zajednice u državama regiona Karpatskog basena nakon promene sistema?”