U klupe kao na front

GLASANJE o zakonu o javnom informisanju, koje će se najverovatnije "odigrati" u petak 31. jula, biće veliki test i za vladajuću koaliciju i za opoziciju. Ishod tog glasanja pokazaće da li su pukotine u vlasti nepremostive i kolika je stvarna moć srpske opozicije.

Deo vladajuće koalicije, koji stoji iza Zakona o informisanju, još nema sigurnu "političku formulu" za obezbeđivanje parlamentarne većine za prolaz tog propisa u Skupštini. Zbog toga, navodno, u vrhu vlasti, razmišljaju čak i o opciji povlačenja Zakona iz skupštinske procedure ili odlaganja glasanja.

Međutim, u G 17 plus kažu da to "ne dolazi u obzir". Kako je za "Novosti" potvrdio ministar kulture Nebojša Bradić, uveliko se vode razgovori s parlamentarnim strankama kako bi im se razjasnilo da pravi ciljevi Zakona nisu gušenje javne reči, već civilizovane medijske scene. Međutim, još nijedna partija koja se o Zakonu negativno izjasnila nije, bar javno, revidirala svoj stav i odlučila da mu, ipak, da podršku.

S druge strane, opozicija ubrzano grupiše snage i formira "front" na kome bi vladajuća koalicija mogla prvi put da bude poražena. Naime, ukoliko se ostvare tvrdnje lidera radikala, ”naprednjaka”, DSS i Nove Srbije, da će mobilisati svoje poslanike - Zakon neće proći.

Ove četiri stranke zajedno imaju 107 poslanika. Kada se na to dodaju tri poslanika JS, pet - PUPS i 12 - LDP, koji su se svi izjasnili da će u petak biti u klupama i da neće podržati Zakon, dolazi se do brojke od 127 poslanika. Dovoljno da Zakon dobije "crveno svetlo".

- Poslanici SRS biće u petak u Skupštini u punom sastavu. Izdata je "naredba" da se oni koji su na odmoru hitno vrate, a poslanici koji su planirali da putuju, to su odložili - kategorična je Vjerica Radeta, poslanik SRS.

Ista situacija je i u SNS. Lider ”naprednjaka” Tomislav Nikolić tvrdi da će se njihov 21 poslanik pojaviti u parlamentu.

Miloš Aligrudić, šef poslaničkog kluba DSS, takođe je u ponedeljak uputio poziv opoziciji da u punom sastavu dođe u Skupštinu i spreči izglasavanje Zakona.

Poslanik LDP Zoran Ostojić nije mogao da garantuje da će svih 12 njihovih poslanika biti u klupama, ali je potvrdio da je stranka utvrdila strategiju za dan glasanja:

- Ukoliko vladajuća većina uspe da obezbedi kvorum, što je veliko pitanje, mi ćemo glasati "protiv".

Definitivno su "prelomila" i petorica "pupsovaca". Njihov šef Jovan Krkobabić prepustio im je da odluku donesu "po sopstvenoj savesti":

- Ministar Bradić obećao je da će nam objasniti određene delove Zakona, ali se to nije desilo. Mi smo odlučili - dolazimo u punom sastavu i glasamo "protiv" - poručuje za "Novosti" Momo Čolaković, poslanik PUPS.

Na drugom tasu vage je 78 poslanika "Zajedno za Srbiju" i 24 "glasa" G 17. "Za" će, kako tvrde, glasati i Bajram Omeragić, poslanik SLPS, i Esad Džudžević, iz BDSS. Pod uslovom da svi gorenavedeni budu u sali, to su 104 glasa "za". Kako je za naš list rekao Balint Pastor, četiri poslanika SVM odlučiće na sam dan glasanja.

- SPS ostaje pri svom stavu: naši poslanici biće u sali ali neće glasati za Zakon - poručuje za "Novosti" portparol SPS Đorđe Milićević i dodaje da "ne veruje da neizglasavanje ovog propisa može da uzdrma Vladu".

Šef poslaničke grupeG 17 Suzana Grubješić kaže za "Novosti" da će sva "kombinatorika opozicije u petak pasti u vodu":

- Zakon će imati potrebnu većinu. Opozicija ima pravo da se mobiliše i bori za svoje stavove, ali u borbi oko ovog zakona doživeće poraz - kaže Grubješićeva, ne želeći da komentariše kakva će biti politička strategija G 17 ukoliko Zakon, ipak, ne prođe.

NIKAD SE NIJE DOGODILO...
Za poslanike SPO, kako kaže njihov šef Aleksandar Jugović, Zakon je nakon amandmanskih izmena prihvatljiv:
- Još se nijednom nije desilo da Zakon prođe Vladu a da ne bude izglasan u Skupštini. Mislim da će tako biti i ovog puta - poručuje Jugović.

I SA ZAVOJIMA NA GLASANjE
Dolazim u petak iako mi je glava u zavojima - kaže za "Novosti" Borislav Pelević, poslanik SNS. - Upravo sam došao iz Moskve, gde sam imao treću tešku operaciju na oku. Ako ja u ovakvom stanju dolazim, nemojte sumnjati da će to učiniti i sve moje stranačke kolege.

D. MILINKOVIĆ

17. mart 2025.

18,00 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

18. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. mart 2025.

10,00 - Beograd - Narodna skupština – nastavak glasanja (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

16,15 - Šupljak - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

20. mart 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

21. mart 2025.

12,00 - Budimpešta - Gostovanje u podkast emisiji poslanika Fidesa u Parlamentu Mađarske i zamenika ministra za evropske poslove, Pala Žigmonda Barne

22. mart 2025.

17,00 - Bezdan - Svečana predaja obnovljene zgrade pozorišta

24. mart 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. mart 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

26. mart 2025.

11,45 - Budimpešta - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

27. mart 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa zamenikom šefa misije Ambasade Mađarske u Beogradu, Gaborom Palinkašem

17,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM-a u Subotici

1. april 2025.

17,30 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Vlade Mađarske Žoltom Šemjenom

2. april 2025.

09,00 - Beograd - Razgovor sa predsednikom Republike Srbije, Aleksandrom Vučićem

17,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli stipendija za studente medicine, stomatologije i ekonomije u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

3. april 2025.

10,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika” 

14,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske u Subotici - svečano uručenje državnih odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

15. april 2025.

10,00 - Beograd - Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Na dnevnom redu: Izbor Vlade

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

16. april 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

16,30 - Beograd - Dan za glasanje (Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Izbor Vlade)

22. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

28. april 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”           

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

30. april 2025.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,30 - Subotica - Sastanak sa Igorom Velimirovićem, Načelnikom PU Subotica

10. maj 2025.

10,00 - Doroslovo - II vojvođanska medijska konferencija

12. maj 2025.

10,00 - Sentandreja (Mađarska) - Pozdravni govor na susretu udruženja građana Karpatskog basena „Civil Kavalkád“

14. maj 2025.

19,00 - Čantavir - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

15. maj 2025.

18,00 - Senta - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

20. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19,00 - Kanjiža - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

21. maj 2025.

17,00 - Temerin - Obilazak zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerin pre renoviranja

18,00 - Temerin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

22. maj 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

24. maj 2025.

09,30 - Palić - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

10,00 - Palić - Palićke Olimpijske igre i Memorijalni dani „Lajoš Vermeš” – polaganje venaca kod spomenika Lajoša Vermeša

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje Vojvođanskog galopa

16,30 - Subotica - Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa i uručenje nagrada

26. maj 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Antonijom De Blasiom, predsednikom Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

27. maj 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

28. maj 2025.

10,00 - Palić - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima ustanovama i udruženjima po konkursu NSMNM

29. maj 2025.

09,00 - Budimpešta - Učešće na četvrtoj CPAC Hungary - međunarodnoj Konferenciji konzervativne političke akcije

30. maj 2025.

16,00 - Novi Sad - Obeležavanje 10. godine od osnivanja Studentskog doma „Evropa”

3. jun 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM u Subotici

4. jun 2025.

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

5. jun 2025.

09,00 - Budimpešta - Plenarna sednica Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena

17. jun 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)