Poslanici slabi kontrolori vlade

Slavica Đukić-Dejanović kaže da vlada očito nije razumela da mora da bude u punom sastavu pred poslanicima da bi odgovarala na pitanja

Poslanici srpskog parlamenta za sada imaju prilično loša iskustva sa novouspostavljenom mogućnošću da „propituju” premijera i ministre. Jednom su se premijer i ministri oglušili o ovu obavezu, naljutivši i vlast i opoziciju, drugi put su došli, ali su opozicionari, nezadovoljni organizacijom, otišli. Pravila u vezi sa postavljanjem poslaničkih pitanja određena su novim poslovnikom o radu koji je, bez učešća opozicije, usvojen u noći između 17. i 18 februara.

Slavica Đukić-Dejanović, predsednik parlamenta, objašnjava za „Politiku” da vlada „očito nije razumela da mora da bude u punom sastavu pred poslanicima da bi odgovarala na pitanja”. Ona je, kaže, razgovarala o tome sa premijerom i ministrima i nada se da će oni ubuduće dolaziti, „kontrolna funkcija skupštine jeste nešto u šta se svi zaklinjemo, videćemo na delu da li smo svi za to”.
Nada Kolundžija, šef poslaničke grupe ZES-a, kaže da će vladajuća koalicija istrajavati u tome da vlada dolazi u punom sastavu ili bar većina ministara. Ona ističe da treba graditi parlamentarizam i dodaje da vladajuća koalicija neće odustati od redovnog „propitivanja” ministara, a „videćemo kako će se opozicija ponašati”.

Balint Pastor (SVM), iako je deo vladajuće koalicije, nije zadovoljan vladinim ponašanjem prema parlamentu. „Vlada mora da popravi ophođenje prema skupštini, inače je postavljanje pitanja obesmišljeno”, kaže on. Balint Pastor podseća da vlada njemu još nije odgovorila na pitanja koja je postavio i najavljuje da će, opet, od predsednika parlamenta tražiti da interveniše.

Tomislav Nikolić, lider naprednjaka, kaže da je dan za poslanička pitanja dobra ideja, ali „svaka dobra ideja se može upropastiti lošom realizacijom, a ova je loše realizovana”. Njegova poslanička grupa će, kako najavljuje, zatražiti zakazivanje dana za poslanička pitanja o aranžmanu sa MMF-om, a „videćemo hoće li vlada doći da odgovara na pitanja ili da se hvali svojim zamišljenim projektima”.

Gordana Pop-Lazić, zamenik šefa poslaničke grupe SRS-a, sumnja da će vlast popraviti odnos prema institutu poslaničkih pitanja. Ona misli da će vladajuća koalicija „i dalje gledati da spaja zahteve opozicije u jedan dan da bi nam skratili vreme za pitanja, ali mi nećemo odustajati, već smo spremili novi zahtev”. I Rade Obradović, zamenik šefa poslaničke grupe DSS-a, ne veruje da će vlast promeniti odnos prema poslaničkim pitanjima, koja su „pretvorili u farsu, ali ne odustajemo”.

Institut postavljanja poslaničkih pitanja postojao je u svim poslovnicima od konstituisanja prvog višestranačkog saziva parlamenta. Čak su utvrđena i pravila po kojima su članovi vlade jednom mesečno morali doći u parlament da odgovaraju poslanicima, ali nijedna takva sednica nije održana sve do 2007. godine: Te godine je tadašnji predsednik parlamenta Oliver Dulić upriličio jednu, na kojoj je sve „prštalo” od pitanja i varnica između poslanika i prisutnih ministara. Sednici nije prisustvovao tadašnji premijer Vojislav Koštunica, a Dulić sledeću više nikada nikada nije zakazao.

M. ČEKEREVAC

15. mart 2025.

15,00 - Stara Moravica - Centralna proslava mađarskog nacionalnog praznika u organizaciji Saveza vojvođanskih Mađara

17,00 - Subotica - Sastanak  sa  parlamentarnim  državnim  sekretarom  za  strateška  pitanja  u  Uredu  predsednika  Vlade  Mađarske,  dr Miklošem Panjijem

18,00 - Subotica - Centralna proslava mađarskog nacionalnog praznika u organizaciji Saveza vojvođanskih Mađara

17. mart 2025.

18,00 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

18. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. mart 2025.

10,00 - Beograd - Narodna skupština – nastavak glasanja (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

16,15 - Šupljak - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

20. mart 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

21. mart 2025.

12,00 - Budimpešta - Gostovanje u podkast emisiji poslanika Fidesa u Parlamentu Mađarske i zamenika ministra za evropske poslove, Pala Žigmonda Barne

22. mart 2025.

17,00 - Bezdan - Svečana predaja obnovljene zgrade pozorišta

24. mart 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. mart 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

26. mart 2025.

11,45 - Budimpešta - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

27. mart 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa zamenikom šefa misije Ambasade Mađarske u Beogradu, Gaborom Palinkašem

17,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM-a u Subotici

1. april 2025.

17,30 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Vlade Mađarske Žoltom Šemjenom

2. april 2025.

09,00 - Beograd - Razgovor sa predsednikom Republike Srbije, Aleksandrom Vučićem

17,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli stipendija za studente medicine, stomatologije i ekonomije u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

3. april 2025.

10,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika” 

14,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske u Subotici - svečano uručenje državnih odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

15. april 2025.

10,00 - Beograd - Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Na dnevnom redu: Izbor Vlade

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

16. april 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

16,30 - Beograd - Dan za glasanje (Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Izbor Vlade)

22. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

28. april 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”           

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

30. april 2025.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,30 - Subotica - Sastanak sa Igorom Velimirovićem, Načelnikom PU Subotica

10. maj 2025.

10,00 - Doroslovo - II vojvođanska medijska konferencija

12. maj 2025.

10,00 - Sentandreja (Mađarska) - Pozdravni govor na susretu udruženja građana Karpatskog basena „Civil Kavalkád“

14. maj 2025.

19,00 - Čantavir - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

15. maj 2025.

18,00 - Senta - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

20. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19,00 - Kanjiža - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

21. maj 2025.

17,00 - Temerin - Obilazak zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerin pre renoviranja

18,00 - Temerin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

22. maj 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

24. maj 2025.

09,30 - Palić - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

10,00 - Palić - Palićke Olimpijske igre i Memorijalni dani „Lajoš Vermeš” – polaganje venaca kod spomenika Lajoša Vermeša

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje Vojvođanskog galopa

16,30 - Subotica - Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa i uručenje nagrada

26. maj 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Antonijom De Blasiom, predsednikom Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

27. maj 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

28. maj 2025.

10,00 - Palić - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima ustanovama i udruženjima po konkursu NSMNM

29. maj 2025.

09,00 - Budimpešta - Učešće na četvrtoj CPAC Hungary - međunarodnoj Konferenciji konzervativne političke akcije

30. maj 2025.

16,00 - Novi Sad - Obeležavanje 10. godine od osnivanja Studentskog doma „Evropa”

3. jun 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM u Subotici

4. jun 2025.

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

5. jun 2025.

09,00 - Budimpešta - Plenarna sednica Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena

14. jun 2025.

13,30 - Novi Itabej - 61. Folklorni festival „Gyöngyösbokréta”, svečano otvaranje

17. jun 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)