Neka se DS napokon odluči da li je za Evropu

U vladajućoj koaliciji najavljuju skoro usvajanje vojvođanskog statuta, iako predsednica Skupštine Srbije ne zna kada će to biti na dnevnom redu

Statut Vojvodine bi napokon trebalo da se nađe pred poslanicima republičkog parlamenta - za nekoliko nedelja, tvrde u vladajućoj koaliciji, dok njihovi manjinski partneri iz Vojvodine smatraju da glasanje o najvišem pokrajinskom pravnom aktu, kao i njegovo usvajanje, isključivo zavisi od Demokratske stranke.

Poslanica Lige socijaldmokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov rekla je za "Borbu" da su juče u Skupštini Srbije održane konsultacije poslaničkih grupa sa predsednicom parlamenta oko dnevnog reda jesenjeg zasedanja, ali i oko usaglašavanja određenih zakonskih dokumenata s Ustavom Srbije.

"Postavila sam pitanje kada će statut Vojvodine biti stavljen na glasanje i insistirala sam da se to što pre dogodi ali, nažalost, predsednica Skupštine (Slavica Đukić-Dejanović) nije imala informaciju kada će to da zakaže. Smatram da bi u ovom trenutku Izvršno veće Vojvodine i Skupština Vojvodine trebalo da počnu da vrše pritisak na Vladu Srbije da što pre reši pitanje pokrajinskog statuta kako bismo izašli iz vanustavnog stanja", naglašava Jerkov.

Ona ocenjuje da je skandalozna činjenica da Vojvodina još nema novi statut, a da se bliži godinu dana od usvajanja tog akta na pokrajinskom nivou. "Bez okolišanja ću reći da je za to kriv pokrajinski odbor Demokratske stranke. Neka se napokon odluče da li su za Evropu ili žele da popuste pritiscima stranaka koje misle da Vojvodini ne treba statut. Inače, te stranke koje odavno zagovaraju da Vojvodini ne treba novi statut sada se kao zalažu za pokrajinske izbore, upravo zbog toga što on nije donet. Pa zašto to nisu rekli pred izbore", argumentuje Aleksandra Jerkov.

Prema njenim rečima, nacrt zakona o nadležnostima se privodi kraju i nema potrebe za novim odugovlačenjem.

"Taj zakon bi trebalo da se izglasa u paketu sa statutom ali to, naravno, opet zavisi od spremnosti najviših partijskih funkcionera na kompromis. Kao član skupštinskog Odbora za evropske integracije, mogu da kažem da je neizglasavanje tog zakonskog paketa uvek prva tema na dnevnom redu kada god nam dođe neki evropski zvaničnik u posetu", tvrdi Jerkov.

Poslanik Saveza Vojvođanskih Mađara u Skupštini Srbije Balint Pastor kaže za "Borbu" da očekuje da će se statut Vojvodine u svom neizmenjenom obliku naći pred republičkim poslanicima za nekoliko nedelja.

"Od Demokratske stranke je uvek zavisilo da li će statut uopšte biti na glasanju a kamoli da li će biti usvojen, i tako je još od prvog januara ove godine. Ovog puta će se eventualno nedonošenje statuta i pratećeg zakona o nadležnostima naći u izveštaju Evropske komisije, stoga u partiji optimistično očekujemo da se napokon izađe iz vanustavnog stanja i potvrdi statut Vojvodine koji je već donet u pokrajinskoj skupštini", rekao je Pastor.

On je naglasio da SVM neće pristati na suštinske izmene statuta, ukoliko ih koalicioni partneri, ipak, predlože.

"Nema potrebe da se menja tekst statuta, jer je već prošao test kompatibilnosti sa Ustavom Srbije kada je usvojen na pokrajinskom nivou. Takođe, nema potrebe ni da se ovo pitanje dalje internacionalizuje jer, u suštini, statut se ne donosi samo zbog Evrope, već i zbog nas samih", navodi Pastor.

On smatra da nije realno da dođe do raspuštanja pokrajinske skupštine zbog nedonošenja najvišeg pokrajinskog pravnog akta. "Ne znam odakle ta priča u javnosti. Pokrajinska skupština je odradila svoj deo posla i poslala predlog statuta republičkom parlamentu, zašto bi ona bila raspuštena? A 14. oktobra će se navršiti čak godinu dana od kako je u pokrajinskom domu usvojen nacrt statuta", podseća Pastor.

Egereši: I Statut Vojvodine u izveštaju Evropske komisije

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši izjavio je da će činjenica da pokrajinski statut još nije stavljen na dnevni red Skupštine Srbije biti razmatrana kao deo izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija sredinom oktobra. Egereši je rekao da je još u aprilu EK ustanovila da nepoštovanje ustavnih rokova u tom pogledu ukazuje na izostanak političkog konsenzusa o pravcima strateškog razvoja Srbije. On je izrazio nadu da će proces prenosa nadležnosti Vojvodini uskoro biti okončan, kao i da će predlog statuta dobiti saglasnost Skupštine Srbije. "Ja sam uveren u to da je Vojvodina šansa Srbije u pogledu evropskih perspektiva i da joj zato treba omogućiti nesmetani ekonomski razvoj unutar državno-pravnog sistema Srbije", rekao je Egereši. Prema njegovim rečima, na primeru Predloga statuta Vojvodine najbolje se demonstriraju i institucionalni kapaciteti u poštovanju načela pravne države, što je, takođe, jedan od uslova na putu ka EU. Egereši je dodao da je cilj pokrajinske administracije jačanje položaja Vojvodine unutar Srbije. On smatra da je cilj vojvođanskih vlasti i očuvanje i negovanje identiteta svih nacionalnih zajednica koje žive u Vojvodini, kao i jačanje međunarodne regionalne saradnje sa evropskim regionima. "Sa svim svojim specifičnostima, Vojvodina je šansa Srbije na putu ka Evropi i tu šansu treba iskoristiti", rekao je Egereši.

DSS: Pajtić da podnese ostavku i da se raspišu izbori

Demokratska stranka Srbije smatra da bi, zbog toga što još nije donet pokrajinski statut, predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić trebalo da podnese ostavku i da se odmah raspišu vanredni pokrajinski izbori, izjavio je portparol Pokrajinskog odbora DSS-a Milenko Jovanov. Pokrajinska vlast, s Pajtićem na čelu, najodgovornija je što Vojvodina još nema svoj osnovni akt, jer su njeni predstavnici "napravili predlog statuta suprotan Ustavu Srbije", rekao je on. Pokrajinski izbori treba da pokažu i šta građani misle o "Pajtićevom neustavnom predlogu statuta pokrajine, najavama internacionalizacije takozvanog vojvođanskog pitanja i referendumu koji neki najavljuju u Vojvodini protiv Srbije", zaključio je Jovanov.

Lajčak u Vojvodini

U poseti Vojvodini danas će boraviti ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak, koji će se sastati sa najvišim funkcionerima pokrajinske vlasti i posetiti Opštinu Bački Petrovac, u kojoj živi veliki broj Slovaka. Lajčak će, takođe, sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem, ministrom za ljudska i manjinska prava Svetozarom Čiplićem i ministrom prosvete Žarkom Obradovićem prisustvovati svečanosti povodom obeležavanja 90 godina gimnazije "Jan Kolar" u Bačkom Petrovcu.

IVAN KRIŠKA

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

15. april 2025.

10,00 - Beograd - Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Na dnevnom redu: Izbor Vlade

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

16. april 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

16,30 - Beograd - Dan za glasanje (Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Izbor Vlade)

22. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

28. april 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”           

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

30. april 2025.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,30 - Subotica - Sastanak sa Igorom Velimirovićem, Načelnikom PU Subotica

10. maj 2025.

10,00 - Doroslovo - II vojvođanska medijska konferencija

12. maj 2025.

10,00 - Sentandreja (Mađarska) - Pozdravni govor na susretu udruženja građana Karpatskog basena „Civil Kavalkád“

14. maj 2025.

19,00 - Čantavir - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

15. maj 2025.

18,00 - Senta - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

20. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19,00 - Kanjiža - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

21. maj 2025.

17,00 - Temerin - Obilazak zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerin pre renoviranja

18,00 - Temerin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

22. maj 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

24. maj 2025.

09,30 - Palić - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

10,00 - Palić - Palićke Olimpijske igre i Memorijalni dani „Lajoš Vermeš” – polaganje venaca kod spomenika Lajoša Vermeša

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje Vojvođanskog galopa

16,30 - Subotica - Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa i uručenje nagrada

26. maj 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Antonijom De Blasiom, predsednikom Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

27. maj 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

28. maj 2025.

10,00 - Palić - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima ustanovama i udruženjima po konkursu NSMNM

29. maj 2025.

09,00 - Budimpešta - Učešće na četvrtoj CPAC Hungary - međunarodnoj Konferenciji konzervativne političke akcije

30. maj 2025.

16,00 - Novi Sad - Obeležavanje 10. godine od osnivanja Studentskog doma „Evropa”

3. jun 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM u Subotici

4. jun 2025.

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

5. jun 2025.

09,00 - Budimpešta - Plenarna sednica Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena

17. jun 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,00 - Subotica - Sastanak sa autorima knjige povodom 30 godina od osnivanja SVM-a

23. jun 2025.

09,45 - Subotica - Snimanje emisije „Híradó Plusz” na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu nakon vesti u 17,30 i 20,00 časova)

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. jun 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

26. jun 2025.

12,00 - Subotica - Sastanak sa koordinatorima izrade nove verzije Strategije SVM-a za regionalni i ekonomski razvoj vojvođanskih mađarskih zajednica

27. jun 2025.

09,00 - Novi Sad - Učešće na Forumu evropskih manjinskih regiona u organizaciji FUEN-a i SVM-a

10,15 - Novi Sad - Sastanak sa poslanikom Demokratskog saveza Mađara u Rumuniji u Evropskom parlamentu, predsednikom FUEN-a, Lorantom Vince

30. jun 2025.

09,00 - Bačka Topola - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

09,30 - Bačka Topola - Svečana predaja, projekat od posebnog značaja u oblasti privrede, EM Kommerce d.o.o. 

12,00 - Beograd - Svečana predaja, projekat od posebnog značaja velikog obima u oblasti privrede, DLC d.o.o.

12,40 - 13,00 - Beograd - Izjave za predstavnike medija

13,20 - Beograd - Polaganje venaca kod spomen ploče Janošu Hunjadiju (Sibinjanin Janko) na Kalemegdanu

1. jul 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

2. jul 2025.

11,00 - Subotica - Intervju za emisiju „Magyar Hangok“ mađarskom nacionalnom radiju Hír FM - snimanje (na mađarskom jeziku, emitovaće se u subotu, 12.07.2025.)

3. jul 2025.

10,00 - Mali Iđoš - Svečano otvaranje XXII Vojvođanskog otvorenog univerziteta omladinske organizacije „VIFÓ“ i panel diskusija

4. jul 2025.

11,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

11,30 - Subotica - Konferencija za novinare Fondacije „Pásztor István”

19,00 - Kanjiža - Kanjiža Fest – Razgovor sa Lajošem Foro na temu „Iza javnog života“

5. jul 2025.

15,30 - Šatoraljaujhej (Mađarska) - Otvoreni univerzitet „Rakoci“, Sloboda, Zajednica, Akcija – kamp za mlade zainteresovanih za javni život, učešće u razgovoru „Program nacionalne obnove, Jačanje nacionalne zastupljenosti u regionu Karpatskog basena

11. jul 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Parlamenta Mađarske, Šandorom Ležakom

17,00 - Palić - Letnji festival „Nyárhangoló”, učešće sa potpredsednikom Parlamenta Mađarske, Šandorom Ležakom na panel diskusiji „Gde su dospele mađarske zajednice u državama regiona Karpatskog basena nakon promene sistema?”