Korigovani Predlog statuta podeljen poslanicima

Rasprava o statutu i zakonu o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine najverovatnije 19. novembra

Izmenjen tekst Predloga statuta Vojvodine juče po podne podeljen je i poslanicima Skupštine Srbije. U vladajućoj koaliciji zadovoljni su korekcijama. Većina njih je, uključujući i LSV, najavila da će glasati za usvajanje statuta, a, prema nezvaničnim informacijama, podržaće ga i socijalisti, mada su i juče izbegli decidirano izjašnjavanje. Statut će imati i podršku opozicionog LDP-a, ostali opozicionari će glasati protiv. Prema nezvaničnim informacijama, Skupština Srbije trebalo bi da raspravlja o statutu i zakonu u četvrtak, 19. novembra.

U izmenjenom tekstu u spornom članu 10, zbog kojeg je Predlog statuta povučen iz procedure, naslov člana ostao je nepromenjen i on glasi: „Glavni grad AP Vojvodine”. Prvi stav u kojem je navedeno da je „grad Novi Sad glavni, administrativni centar AP Vojvodine”, takođe je nepromenjen. Stav četiri, koji je bio kontradiktoran prvom stavu, korigovan je i sada u njemu piše: „Položaj grada Novog Sada, kao glavnog, administrativnog centra AP Vojvodine uređuje se pokrajinskom skupštinskom odlukom, u skladu sa zakonom”. U prvobitnom tekstu stava četiri nedostajala je reč „administrativnog”.

Liga socijaldemokrata Vojvodine insistirala je da naslov iznad člana 10 ne sme biti promenjen, a socijalisti su insistirali da u svim stavovima člana 10 piše „glavni administrativni centar”. Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS-a, tvrdio je dan ranije da ovog poslednjeg stava uopšte neće biti u korigovanom tekstu a juče je, pre nego što je Predlog statuta podeljen, rekao da ne može da govori o korekcijama dok ih ne vidi. Kasnije je otišao iz parlamenta, a novinarima je na telefonske pozive odgovarao da će im izneti stav SPS-a kasnije „za pola sata”, „za dva sata”... Prema nezvaničnim informacijama socijalisti će ipak podržati ovako korigovani tekst statuta.

Nada Kolundžija (DS), šef poslaničkog kluba ZES-a, rekla je novinarima da je važno da je poslanicima prosleđen Predlog statuta i Predlog zakona o prenosu nadležnosti, a to znači da će sednica na kojoj će se raspravljati o ova dva vrlo važna dokumenta biti zakazana vrlo brzo. „Za nas je bitno da su svi elementi autonomije usaglašeni sa Ustavom, a to je ono na čemu smo od početka insistirali. Što se tiče polemike oko glavnog grada, nigde Ustav nije ograničio mogućnost da se administrativno sedište AP zove glavni grad AP, u tom smislu za nas ne postoji nikakav spor”, kaže Kolundžija.

Aleksandra Jerkov, (LSV), ističe da je za LSV bilo važno da iznad člana 10 statuta bude naslov „Glavni grad APV”. „Taj uslov je ispunjen i usklađen sa Predlogom zakona o prenosu nadležnosti i LSV će podržati statut”, dodala je Aleksandra Jerkov.

Balint Pastor (SVM) rekao je novinarima da će njegova stranka, najverovatnije, glasati za Predlog statuta i za zakon, jer prema njihovim informacijama nijedna nadležnost nije izbrisana. Pastor nije želeo da komentariše to što Šandor Egereši nije hteo da potpiše korigovani tekst statuta.

Aleksandar Martinović, zamenik šefa poslaničke grupe SRS-a, kaže da „čitava stvar oko statuta podseća na usvajanje statuta jedne zemljoradniče zadruge, a ne na akt koji treba da bude donet u skladu sa Ustavom”. Radikali neće glasati „za”.

M. ČEKEREVAC

17. mart 2025.

18,00 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

18. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. mart 2025.

10,00 - Beograd - Narodna skupština – nastavak glasanja (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

16,15 - Šupljak - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

20. mart 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

21. mart 2025.

12,00 - Budimpešta - Gostovanje u podkast emisiji poslanika Fidesa u Parlamentu Mađarske i zamenika ministra za evropske poslove, Pala Žigmonda Barne

22. mart 2025.

17,00 - Bezdan - Svečana predaja obnovljene zgrade pozorišta

24. mart 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. mart 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

26. mart 2025.

11,45 - Budimpešta - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

27. mart 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa zamenikom šefa misije Ambasade Mađarske u Beogradu, Gaborom Palinkašem

17,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM-a u Subotici

1. april 2025.

17,30 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Vlade Mađarske Žoltom Šemjenom

2. april 2025.

09,00 - Beograd - Razgovor sa predsednikom Republike Srbije, Aleksandrom Vučićem

17,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli stipendija za studente medicine, stomatologije i ekonomije u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

3. april 2025.

10,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika” 

14,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske u Subotici - svečano uručenje državnih odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

15. april 2025.

10,00 - Beograd - Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Na dnevnom redu: Izbor Vlade

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

16. april 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

16,30 - Beograd - Dan za glasanje (Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Izbor Vlade)

22. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

28. april 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”           

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

30. april 2025.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,30 - Subotica - Sastanak sa Igorom Velimirovićem, Načelnikom PU Subotica

10. maj 2025.

10,00 - Doroslovo - II vojvođanska medijska konferencija

12. maj 2025.

10,00 - Sentandreja (Mađarska) - Pozdravni govor na susretu udruženja građana Karpatskog basena „Civil Kavalkád“

14. maj 2025.

19,00 - Čantavir - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

15. maj 2025.

18,00 - Senta - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

20. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19,00 - Kanjiža - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

21. maj 2025.

17,00 - Temerin - Obilazak zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerin pre renoviranja

18,00 - Temerin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

22. maj 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

24. maj 2025.

09,30 - Palić - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

10,00 - Palić - Palićke Olimpijske igre i Memorijalni dani „Lajoš Vermeš” – polaganje venaca kod spomenika Lajoša Vermeša

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje Vojvođanskog galopa

16,30 - Subotica - Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa i uručenje nagrada

26. maj 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Antonijom De Blasiom, predsednikom Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

27. maj 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

28. maj 2025.

10,00 - Palić - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima ustanovama i udruženjima po konkursu NSMNM

29. maj 2025.

09,00 - Budimpešta - Učešće na četvrtoj CPAC Hungary - međunarodnoj Konferenciji konzervativne političke akcije

30. maj 2025.

16,00 - Novi Sad - Obeležavanje 10. godine od osnivanja Studentskog doma „Evropa”

3. jun 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM u Subotici

4. jun 2025.

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

5. jun 2025.

09,00 - Budimpešta - Plenarna sednica Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena

17. jun 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)