Vojvođanski funkcioneri nisu mnogo bogati

Do nedelje, 31. januara, svi funkcioneri u Srbiji moraju Agenciji za borbu protiv korupcije dostaviti imovinsku kartu ukoliko ne žele da budu kažnjeni.

Gotovo svi članovi Vlade Srbije, predsednica Narodne skupštine i veći deo narodnih poslanika to su već učinili, a očekuje se da će upravo ovih dana uslediti prava “poplava” imovinskih obrazaca. Većina vojvođanskih funkcionera tvrdi da je već dostavila imovinsku kartu ili da će to učiniti u zakonskom roku, ali je malo njih spremno da ih, pre no što postanu dostupne javnosti, i obelodani. Ipak, deo je, ističući da „nema šta da krije i čega da se stidi”, stavio imovinsku kartu na uvid.

Tako je pokrajinski sekretar za nauku i šef poslaničke grupe DS-a u Skupštini Vojvodine profesor dr Dragoslav Petrović obelodanio da ima stan u Novom Sadu od 82 kvadrata, u suvlasništvu sa suprugom, kuću blizu Novog Sada od 60 kvadrata (nasledstvo od dede) i kuću takođe u blizini Novog Sada od 100 kvadrata (nasledstvo od oca). Ima “ladu samaru” iz 1988. godine a supruga vozi “suzuki” iz 2003. godine. Prima poslanički dodatak u Skupštini Vojvodine i redovno dobija profesorsku platu. Ima ušteđevinu u banci koja je “nešto više od 50.000 evra”.

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši ima stan u Novom Sadu od 51 kvadrata, a živi u porodičnoj kući u Bačkoj Topoli od 160 kvadrata. Vozi “pežo” iz 2003. godine. Supruga ima sedam jutara zemlje u Bajmoku. Prima platu u Skupštini Vojvodine i ima nešto ušteđevine, ali, kaže, „ništa značajno”. Poslanik DSS-a u Skupštini Vojvodine Borko Ilić ima stan od 23 kvadrata u Novom Sadu, nema automobil, nema ušteđevinu ali zato ima uplaćeno životno osiguranje. Tvrdi da su mu jedina primanja ona iz Skupštine Vojvodine, i to samo poslanički dodatak, jer nije stalno zaposlen u pokrajinskom parlamentu.

Potpredsednik Skupštine Vojvodine Siniša Lazić ima stan od 92 kvadrata u Novom Sadu koji je još uvek pod kreditom, vozi automobil “honda akord” star tri godine, nema ušteđevine. Prima platu u pokrajinskom parlamentu od oko 100.000 dinara mesečno. Potpredsednica Skupštine Vojvodine Maja Sedlarević ima stan od 35 kvadrata u Novom Sadu za koji otplaćuje stambeni kredit, takođe živi od skupštinske plate i nema ni automobil ni ušteđevinu.

Pokrajinski sekretar za privredu i poslanik u Skupštini Vojvodine Ištvan Pastor prijavio je polovinu vlasništva nad stanom u Subotici od 63 kvadrata, salaš nadomak Subotice s malo zemlje, pet konja i nešto malo ušteđevine. Poslanik u Skupštini Vojvodine i šef vojvođanskih demokrata Dušan Elezović ima stan u Novom Sadu od 90 kvadrata koji je kupio na kredit koji otplaćuje, automobil “fijat punto” iz 1997. koji je vlasništvo supruge. Živi od poslaničke plate u Skupštini Vojvodine, a kućni budžet mesečno uvećava i plata supruge koja je zaposlena u privatnoj firmi. Ušteđevine nemaju.

Potpredsednik Vlade Vojvodine Boris Barjaktarević ima stan u Novom Sadu od 71 kvadrata i za njega će plaćati kredit do 2036. godine, a ima i kuću u Crnoj Gori od 82 kvadrata. Vozi “opela astra” iz 1998. godine, živi od plate u Vladi Vojvodine i ima ušteđevinu od oko 20.000 evra. Potpredsednik Skupštine Vojvodine Igor Mirović ima stan u Novom Sadu od 110 kvadrata, plac od 890 kvadrata blizu Novog Sada i lokal od 54 kvadrata u Novom Sadu. Prodao je kuću u Tivtu 2006. godine i otplaćuje kredite. Prima platu u Zavodu za izgradnju grada u Novom Sadu od 70.000 mesečno, a dobija i naknadu u vojvođanskom parlamentu. Ima ušteđevinu od 89.000 evra.

U karti i TV „Most”

Direktor “Srbijagasa” i poslanik u Skupštini Srbije Dušan Bajatović ima porodičnu kuću u Ravnom Selu od oko 200 kvadrata, kuću u Sremskoj Kamenici od oko 160 kvadrata, Televiziju “Most”, nekoliko hiljada hektara zemlje i nešto lovačkog oružja. Vozi džip “folksvagen tuareg”. Šef poslaničke grupe PUPS-a u Skupštini Srbije Momo Čolaković, inače Novosađanin, tvrdi da živi od davno zarađene penzije i poslaničke naknade. Ima stan u Novom Sadu od 64 kvadrata, plac na Fruškoj gori s voćnjacima i dve vinogradarske kućice. Vozi “zastavu 10” uzetu na lizing. Ima dve lovačke puške i revolver, ušteđevinu od 10.000 evra. Kućni budžet popunjava i supruga svojom penzijom. Šef poslaniničke grupe SVM-a u Skupštini Srbije Balint Pastor nema stan i živi kao podstanar. Vozi “fijat punto” iz 1999. godine. Prima poslaničku platu i paušal, ukupno 115.000 dinara mesečno i ima ušteđevinu od 7.000 evra. Preneo je upravljačka prava za malu konsultansku firmu u Subotici na drugu osobu.

LJ. MALEŠEVIĆ

1. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Čabom Latorcaijem, zamenikom ministra za javnu upravu i regionalni razvoj Mađarske

17,00 - Bečej - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

2. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

3. decembar 2025.

12,00 - Gornji Breg - Press konferencija u vezi postavljanja dvojezičnih – mađarsko-srpskih – znakova obaveštenja za vođenje saobraćaja

4. decembar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

15,30 - Subotica - Obilazak Gradske kuće, upoznavanje sa istorijom zgrade i pregled budućih ulaganja

16,25 - Subotica - Obilazak završenih radova na objektu Gradske biblioteke

17,00 - Subotica - Javna tribina Saveza vojvođanskih Mađara

5. decembar 2025.

16,00 - Feketić - Sećanje na Ištvana Šarkezija

8. decembar 2025.

10,00 - Bačka Topola - Sastanak sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

10,40 - Bačka Topola - Svečano otvaranje novog logističkog centar preduzeća „A24 Assistance” d.o.o. sa Leventeom Mađarom

11,40 - Krivaja - Svečano otvaranje novih razvojnih kapaciteta Vinarije Brindza sa Leventeom Mađarom

13,00 - Subotica - Press konferencija sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

13,30 - Subotica - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

9. decembar 2025.

17, 00 - Sombor - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

10. decembar 2025.

18,00 - Subotica - Mesni odbor SVM-a Subotica - Bajnat-Prozivka, dečji program i uručenje božićnih paketića

11. decembar 2025.

11,25 - Novi Sad - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,30 - Novi Sad - Svečano otvaranje Muzeja štampe i štamparstva dnevnog lista „Mađar so“ sa Lerincem Načom

12,00 - Novi Sad - Obeležavanje 81. rođendana dnevnog lista „Mađar so“ (Magyar Szó)

12. decembar 2025.

13,30 - Subotica - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

16,30 - Gunaroš - Predaja renoviranog ogranka Biblioteke „Eržebet Juhas“ u Bačkoj Topoli

17,10 - Gunaroš - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

16. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,30 - Senta - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,00 - Senta - Obeležavanje 20. rođendana Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara

17. decembar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. decembar 2025.

09,00 - Subotica - Snimanje intervjua za emisiju „Magyar Hangok“ mađarskom nacionalnom radiju Hír FM (na mađarskom jeziku; emitovanje u subotu u 8 časova)

20. decembar 2025.

11,00 - Segedin - Učešće na najvećem skupu Digitalnih građanskih krugova u 2025.-oj godini

22. decembar 2025.

11,00 - Sajan - Svečano uručenje poklona za decu u organizaciji Saveza „Rakoci“ i NSMNM

14,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Mađar So“ (objaviće se u prazničnom izdanju, 24.-og decembra)

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

23. decembar 2025.

08,15 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

11,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

12,50 - Beograd - Dan za glasanje (IV sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

29. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

12,00 - Subotica - Intervju za Mađarsku nacionalnu agenciju MTI

17,00 - Bačka Topola - Forum predsednika mesnih, opštinskih, okružnih odbora i drugih funkcionera SVM-a

30. decembar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. januar 2026.

13,00 - Budimpešta - Kongres Fidesa

13. januar 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Subotica - Snimanje intervjua za program emisije M1 „Karpatski basen” (na programu 18. januara)

14. januar 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (VI vanredna sednica)

14,00 - Beograd - Intervju za dnevni list "Magyar Nemzet"

16. januar 2026.

17,00 - Kanjiža - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

19. januar 2026.

13,00 - Subotica - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

20. januar 2026.

18,00 - Nosa - Učešće u diskusiji gde se predstavlja životna priča Elvire Janoši, bivše ultramaratonke

21. januar 2026.

10,00 - Subotica - Sastanak sa rukovodstvom Biskupijske klasične gimnazije „Paulinum”

12,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, poverenikom predsednika Vlade Mađarske, Viktora Orbana

18,00 - Subotica - Koncert Zoltana Mage u Sinagogi

22. januar 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

18,00 - Bačka Topola - Projekcija filma „Mađarsko venčanje“

23. januar 2026.

11,00 - Dunajska Streda (Slovačka) - Učešće na konferenciji „Kolektivna krivica koja živi sa nama“, posvećenoj primeni Benešovih dekreta

16,00 - Senta - Centralna vojvođanska svečanost obeležavanja Dana mađarske kulture

24. januar 2026.

19,00 - Torda - Svečano otvaranje XXIV Dana kulture u Tordi

2. februar 2026.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

4. februar 2026.

16,00 - Zrenjanin - Sastanak sa rimokatoličkim biskupom, mons. Mirkom Štefkovićem

17,00 - Zrenjanin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

6. februar 2026.

16,30 - Novi Kneževac - Obilazak radova na zgradi Gimnazije i stručne škole „Dositelj Obradović”

17,15 - Banatsko Aranđelovo - Poseta porodice, obilazak projekta korisnika sredstava za kupovinu porodične kuće Fondacije Prosperitati

18,00 - Novi Kneževac - Proslava povodom 19. godina od osnivanja Opštinske organizacije SVM

10. februar 2026.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

09,00 - Subotica - Intervju za dnevni list „Glas Srpske“ iz Republike Srpske

11. februar 2026.

12,00 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

14,00 - Sombor - Svečana primopredaja obnovljenih orgulja u Crkvi Svetog Stefana kralja

17,00 - Palić - Svečano zatvaranje pete sezone Vojvođanskog mentorskog programa Fondacije „Prosperitati” i uručenje nagrada

12. februar 2026.

11,30 - Subotica - Sastanak sa Edvardom Fergusonom, ambasadorom Ujedinjenog Kraljevstva u Beogradu

13. februar 2026.

17,30 - Budimpešta - Održavanje predavanja na manifestaciji omladinske krovne organizacije „Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület” (Udruženje za mađarsku omladinu bez granica)

14. februar 2026.

11,00 - Budimpešta - Godišnji pregled minule godine - održava predsednik Vlade Mađarske Viktor Orban

19. februar 2026.

11,30 - Subotica - Sastanak sa Radecki Jeneom, predsednikom Privredne komore županije Fejer i delegacijom preduzetnika iz Mađarske

16,00 - Novi Sad - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli „Várady”- stipendija, zatim stipendija studenata medicine, stomatologije i ekonomije

20. februar 2026.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Klem Jožefom i Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine

14,00 - Subotica - Sastanak sa Čongorom Čakijem, predsednikom Saveza „Rakoci”

17,00 - Senta - Svečano otvaranje obnovljene zgrade sedišta Kulturalne fondacije most

19,00 - Kula - Proslava povodom 30. godina od osnivanja mesne organizacije SVM-a

21. februar 2026.

18,00 - Bečej - Projekcija filma „Ostani čovek - priča o Akošu“

23. februar 2026.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

24. februar 2026.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Senta - Svečanost povodom 30. godišnjice obuke za hortikulturno inženjerstvo Univerziteta poljoprivrednih i prirodnih nauka (MATE)

25. februar 2026.

11,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čantavir

11,30 - Subotica - Snimak intervjua za program emisije M1 „Karpatski basen” 

12,00 - Subotica - Sastanak sa Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine

26. februar 2026.

10,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici

11,00 - Subotica - Sastanak sa regionalnim rukovodiocima SVM-a

11,30 - Subotica - Snimanje gostovanja u emisiji „Politbiro” na RTV (na programu sutra, 27. februara 2026. u 17,20 časova)

27. februar 2026.

18,00 - Kanjiža - Učešće na manifestaciji „Rečna građanska patrola“ i koncert orkestra “Kormoran”

2. mart 2026.

06,40 - Subotica - Intervju za Radio „Košut“ (Kossuth Rádió) iz Mađarske (uživo)