Nemoguća Kurtijeva paralela između ZSO i udruženja opština manjina u Srbiji

U zahtevima da se između Kosova i Srbije uspostavi reciprocitet u pravima manjina, premijer Kosova Aljbin Kurti koji već duže vreme pokušava da na briselski pregovarački sto - isti onaj za kojim je dogovorena Zajednica srpskih opština - umetne i pitanje položaja Albanaca u tri opštine na jugu centralne Srbije, sada je otišao korak dalje.

Potegnuo je pitanje zašto Srbija ne omogući i Mađarima, Bošnjacima, Bugarima.., da formiraju jednonacionalna udruženja opština. Takvo poređenje, prema oceni sagovornika Kosovo onlajna neprimereno je po više osnova.

Kurti je napravio i tabelu u kojoj se vidi koliko opština u Srbiji predvode gradonačelnici nesrpske nacionalnosti. Kaže u 11.

"Zašto im Srbija ne omogući da formiraju jednonacionalna udruženja opština, a na Kosovu tako nešto traži?", upitao je Kurti.

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov kaže za Kosovo onlajn da je poređenje koje je napravio Aljbin Kurti neprimereno.

“Po istom sistemu Kurti bi mogao da kaže zašto Francuska ne napravi zajednicu muslimanskih opština u kojima muslimani žive kao većina ili da to pitanje uputi Nemačkoj. Ovde je reč o Kosovu a ne o Srbiji. Kosovo tek treba da se ustanovi kao država jer nije međunarodno priznato, a ima obaveze koje je preuzelo u skladu sa tim i koje im je međunarodna zajednica nametnula. ZSO je obaveza koja je preuzeta Briselskim sporazumom i to u dva navrata 2013. i 2015. godine“, kaže Popov.

On dodaje da nije tema preuređenje Srbije kao zemlje.

„Srbija ima svoj Ustav i svoj sistem, a Kosovo je po Ahtisarijevom planu pravilo Ustav i tu su napavljene opštine sa srpskom većinom. Pri čemu, Ahtisarijev plan se nije odnosio na Srbiju nego na Kosovo. Po tom osnovu su napravljene opštine sa srpskom većinom i napravljen je izuzetak“, objašnjava naš sagovornik.

Što se tiče Srbije, Popov kaže da po prirodi stvari postoje dve opštine u kojima su Albanci većina – Bujanovac i Preševo, dok su u Medveđi u većini samo na papiru jer su mnogi odatle otišli i dolaze samo na glasanje.

“Te opštine deluju po sistemu kao i na severu gde su Mađari u većini u Senti ili Kanjiži, a Bošnjaci u Sandžaku, funkcionišu u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi i drugim zakonima. Tako da se na njih jednako odnose zakoni koji važe. Tu je nemoguće praviti poređenja između Kosova i Srbije”, zaključuje Popov.   

Da položaj Srba na KiM nikako ne može da se dovodi u bilo kakav odnos sa pripadnicima nacionalnih manjina na drugim područjima Republike Srbije, smatra Balint Pastor, šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Srbije. Napominje da kada kaže da ovde nema mesta poređenju, ne misli samo na Mađare već generalno na sve nacionalne manjine u Srbiji.

„Mi kao SVM imamo legitimne političke predstavnike u Srbiji, u parlamentu smo od 1990. godine i ne treba nam Kurti ili bilo ko drugi da nam objašnjava šta mi treba da tražimo. Imali smo zahteve, puno toga je urađeno, i mi na taj način, unutar institucija pokušavamo da se borimo za položaj nacionalnih manjina pa i mađarske. Mislim da je dosta toga urađeno u prethodnim godinama“, kaže Pastor za Kosovo onlajn.

I on podseća da je Zajednica srpskih opština na Kosovu obaveza koja je predviđena Briselskim sporazumom i da postoji deset godina.

„Apsolutno nije utemeljeno da se pravi bilo kakva komparacija, već jednostavno treba primeniti ono što je potpisano i prihvaćeno pre deset godina. To je svakako prvi korak da bi razgovori između Beograda i Prištine mogli da dovedu do nekog rezultata i da dođe do pomaka. To je obaveza Aljbina Kurtija koju on mora da ispuni“, kaže Pastor.

Na možda i ključan razlog zbog čega ZSO nije uporediva sa načinom na koje su organizovane manjine u Srbiji ukazao je pomoćnik ministra za evropske integracije u Vladi Srbije Miroslav Gačević. On je istakao da je ideja o stvaranju Zajednice srpskih opština bila rezultat kontinuiranih zastrašivanja i napada na Srbe i njihovu imovinu.

"Naravno da takvih udruženja nema, jednostavno, jer sve naše manjine nisu stvarno ugrožene, a njihova prava su u potpunosti zaštićena u postojećem zakonskom okviru", naveo je Gačević.

Upitan da prokomentariše Kurtijevu izjavu da u Srbiji postoji 11 predsednika opština koji nisu srpske nacionalnosti a nemaju posebne zajednice, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je to nazvao budalaštinom i bezobrazlukom.

"On bi hteo da poistoveti pravno politički državno-pravni status Srbije i onoga što on naziva Republika Kosovo. Ali, mi upravo imamo razgovore zato što nije isto. Nemaš ti šta da razgovaraš o centralnoj Srbiji. Imamo jednu temu i ona je jedina na stolu. Šta da radite kada neko misli da ima pravo da bude bahat, jer misli da ima velike zaštitnike", naglasio je Vučić.

2. oktobar 2025.

09,30 - Subotica - Sastanak sa Leventeom Mađarem, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske

10,00 - Subotica - Stručna konferencija o Programu privrednog razvoja Vojvodine

11,30 - Subotica - Svečano otvaranje ulice Starih Zanata

12,20 - Šupljak - Svečano otvaranje Ludastim d.o.o. projekta za poljoprivredni razvoj od istaknutog značaja

13,15 - Palić - Svečano otvaranje projekta za poljoprivredni razvoj od istaknutog značaja za Andex. d.o.o.

3. oktobar 2025.

11,30 - Beograd - Putovanje prvom železničkom linijom između Beograda i Subotice

4. oktobar 2025.

11,00 - Lakitelek (Mađarska) - Sastanak sa potpredsednikom Parlamenta Mađarske, Šandorom Ležakom

15,00 - Lakitelek (Mađarska) - Predavanje o položaju Mađara u Srbiji u Kući „Kölcsey”

6. oktobar 2025.

11,00 - Elemir - Centralna manifestacija povodom obeležavanja godišnjice pogubljenja mađarskih generala u Aradu 1849. godine (nacionalni dan žalosti)

7. oktobar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Bački Vinogradi - Blagosiljanje i svečana predaja katoličke crkve presvetog Srca Isusovog uz prisustvo državnog sekretara Mađarske za nacionalnu politiku, Lerinca Nače

12,00 - Senta - Otvaranje pete sezone Mentorskog programa Fondacije „Prosperitati”

8. oktobar 2025.

10,00 - Senta - Obrazovni sajam „Edu-Expo”

10. oktobar 2025.

09,30 - Juc-Herghelie, Rumunija - 17. kongres Demokratskog saveza Mađara u Rumuniji

14. oktobar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

15. oktobar 2025.

19,00 - Budimpešta - Prijem u parlamentu za članove Stalne konferencije Mađara (MÁÉRT)

16. oktobar 2025.

10,00 - Budimpešta - 23. sednica Stalne konferencije Mađara

17. oktobar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

16,00 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova Ogledne OŠ „Adi Endre“

16,25 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova u  Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor“

17,00 - Mali Iđoš - Tribina Saveza vojvođanskih Mađara

20. oktobar 2025.

10,30 - Kanjiža - Svečana sednica Skupštine opštine Kanjiža povodom Dana opštine

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

21. oktobar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,00 - Bačinci - Obilazak investicija kompanije Superior Foods doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

13,30 - Martonoš - Obilazak investicija kompanije Telek Paprika doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

23. oktobar 2025.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Odavanje počasti na mestu večnog počivališta dr Gabora Regenjija i Ištvana Pastora sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

17,30 - Subotica - Sastanak sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

 

27. oktobar 2025.

11,00 - Žabalj - Sveta misa u katoličkoj crkvi Snežne Gospe u znak sećanja na nevine žrtve iz 1944. i 1945. godine

12,00 - Čurug - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. Godine

13,30 - Čurug - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

29. oktobar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,30 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

30. oktobar 2025.

10,00 - Nosa - Polaganje venaca na spomen-ploču Ištvanu Pastoru i komemoracija

11,30 - Subotica - Sastanak sa Segedinsko-Čanadskim biskupom Laslom Kiš-Rigom

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom druge godišnjice od smrti Ištvana Pastora

16,00 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

31. oktobar 2025.

11,00 - Pančevo - Svečano otkrivanje biste Moru Jokaiju

15,00 - Novi Sad - Svečani prijem brucoša u Studentskom domu „Evropa”

2. novembar 2025.

15,00 - Subotica - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. godine

3. novembar 2025.

12,00 - Šupljak - Svečano otkrivanje biste Dežeu Kostolanjiu

4. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

17,00 - Kelebija - Proslava desetogodišnjice službe seoskog poverenika

5. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Otvaranje konferencije projekta "SharingValues"

7. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Konferencija Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

12. novembar 2025.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

15. novembar 2025.

11,00 - Hajdukovo - Proslava 10-og rođendana Foruma penzionera SVM-a

18. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19. novembar 2025.

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

20. novembar 2025.

13,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”

21. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Magyar Szó“

24. novembar 2025.

16,00 - Novi Sad - Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju studenata prava i visokog obrazovanja koje dodeljuje Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine

25. novembar 2025.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

26. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Laslom Palkovičem, poverenikom u vladi Mađarske za veštačku inteligenciju

11,00 - Subotica - Sastanak o izradi strategije veštačke inteligencije naše zajednice u Vojvodini u okviru stručne konferencije

15,00 - Stara Moravica - Pomen povodom godišnjice upokojenja Ferenca Čubele i Antala Kiša

27. novembar 2025.

11,00 - Subotica - Odavanje počasti na mestu večnog počivališta Ištvana Pastora

11,30 - Subotica - Uručenje Nagrada „Pásztor István” Viktoru Orbanu, predsedniku Vlade Mađarske i Aleksandru Vučiću, predsedniku Republike Srbije

28. novembar 2025.

09,00 - Subotica - Sastanak sa Katarinom Pranić i njenom ćerkom, koje su dobile podršku od Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,00 - Subotica - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

1. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Čabom Latorcaijem, zamenikom ministra za javnu upravu i regionalni razvoj Mađarske

17,00 - Bečej - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

2. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

3. decembar 2025.

12,00 - Gornji Breg - Press konferencija u vezi postavljanja dvojezičnih – mađarsko-srpskih – znakova obaveštenja za vođenje saobraćaja

4. decembar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

15,30 - Subotica - Obilazak Gradske kuće, upoznavanje sa istorijom zgrade i pregled budućih ulaganja

16,25 - Subotica - Obilazak završenih radova na objektu Gradske biblioteke

17,00 - Subotica - Javna tribina Saveza vojvođanskih Mađara

5. decembar 2025.

16,00 - Feketić - Sećanje na Ištvana Šarkezija

8. decembar 2025.

10,00 - Bačka Topola - Sastanak sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

10,40 - Bačka Topola - Svečano otvaranje novog logističkog centar preduzeća „A24 Assistance” d.o.o. sa Leventeom Mađarom

11,40 - Krivaja - Svečano otvaranje novih razvojnih kapaciteta Vinarije Brindza sa Leventeom Mađarom

13,00 - Subotica - Press konferencija sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

13,30 - Subotica - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

9. decembar 2025.

17, 00 - Sombor - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

10. decembar 2025.

18,00 - Subotica - Mesni odbor SVM-a Subotica - Bajnat-Prozivka, dečji program i uručenje božićnih paketića

11. decembar 2025.

11,25 - Novi Sad - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,30 - Novi Sad - Svečano otvaranje Muzeja štampe i štamparstva dnevnog lista „Mađar so“ sa Lerincem Načom

12,00 - Novi Sad - Obeležavanje 81. rođendana dnevnog lista „Mađar so“ (Magyar Szó)

12. decembar 2025.

13,30 - Subotica - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

16,30 - Gunaroš - Predaja renoviranog ogranka Biblioteke „Eržebet Juhas“ u Bačkoj Topoli

17,10 - Gunaroš - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

16. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,30 - Senta - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,00 - Senta - Obeležavanje 20. rođendana Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara

17. decembar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. decembar 2025.

09,00 - Subotica - Snimanje intervjua za emisiju „Magyar Hangok“ mađarskom nacionalnom radiju Hír FM (na mađarskom jeziku; emitovanje u subotu u 8 časova)

20. decembar 2025.

11,00 - Segedin - Učešće na najvećem skupu Digitalnih građanskih krugova u 2025.-oj godini

22. decembar 2025.

11,00 - Sajan - Svečano uručenje poklona za decu u organizaciji Saveza „Rakoci“ i NSMNM

14,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Mađar So“ (objaviće se u prazničnom izdanju, 24.-og decembra)

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

23. decembar 2025.

08,15 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

11,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

12,50 - Beograd - Dan za glasanje (IV sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

29. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

12,00 - Subotica - Intervju za Mađarsku nacionalnu agenciju MTI

17,00 - Bačka Topola - Forum predsednika mesnih, opštinskih, okružnih odbora i drugih funkcionera SVM-a

30. decembar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)