Amnestiran NATO za bombardovanje Srbije

BEOGRAD – “Mašina za pranje savesti i zuba vlasti”, “limunada”, “alibi”, sve je to juče za opoziciju bila Deklaracija o osudi zločina nad pripadnicima srpskog naroda i građanima Srbije, koju je sinoć, pola godine posle one o Srebrenici, usvojio parlament. Uz vladajuću koaliciju, čiji je deo i te kako nezadovoljan “blagim tekstom”, glasove “za” dao je i LDP pa su deklaraciju podržala 133 poslanika, dok je ostatak opozicije napustio skupštinsku salu pre glasanja jer je bio protiv dokumenta koji “amnestira NATO zločine, ali i one u Sloveniji”.

Ceo dan se raspravljalo u polupraznoj sali parlamenta, a napad je počeo Dragan Marković Palma naglašavajući u ime kluba SPS/JS da “nisu oduševljeni tekstom jer su u njemu mnogo blagi termini za razliku od onih u deklaraciji o Srebrenici”, ali ovim građanima Srbije daju “utehu da neće zaboraviti šta su nam uradili”.

– I hrvatski i bosanski parlament treba da osude zločine nad Srbima jer u Hrvatskoj je 1991. bilo 500.000 Srba, a 2001. svega 200.000, pošto su ubijeni i proterani. U Sarajevu je danas veoma malo Srba, s Kosova je 200.000 proterano, a nas su bombardovali zbog genocida i etničkog čišćenja. U Blacu od 12.000 stanovnika 4.000 čine oni s Kosova, a garantujem da u Albaniji nema grada u kom je pet Albanaca proteranih s KiM. Ako se NATO izvinio Avganistanu, treba i Srbiji – rekao je Palma.

Palma je istakao da bi Vlada Srbije bila dovedena u pitanje da se na dnevnom redu parlamenta nije našla Deklaracija o osudi zločina nad srpskim narodom. On je pozvao Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu da u svojim parlamentima usvoje slične deklaracije o osudi zločina nad srpskim narodima, kao i NATO da se izvini Srbiji zbog stradanja srpskih civila tokom bombardovanja 1999.

Politički štetno
Slobodan Samardžić rekao je da je Demokratska stranka Srbije predlagala jednu deklaraciju o osudi svih žrtava na prostoru bivše Jugoslavije.

– Ovo je nehumano, nemoralno i politički štetno. Ako se pogleda i deklaracija o Srebrenici, postoje tri kategorije žrtava – najvišeg, srednjeg i najnižeg ranga. Pravite novu istoriju Srbije jer amnestirate NATO za agresiju,  i to zbog potrebe da Srbija postane njegova članica. Amnestirate i Sloveniju za ratne zločine, a tamo su ratovi započeti, kada je ubijeno 48 vojnika, čak i s leđa, iako su imali bele zastave – rekao je Samardžić i dodao da je “amnestija poklon dat Hilari Klinton za njene reči Briselu da su Srbi dobri, a sve zbog male stvari – prenošenja našeg zahteva za kandidaturu iz Saveta ministara u Komisiju, što nije kandidatura”.

Za naprednjaka Tomislava Nikolića deklaracija “ne znači ništa i samo služi za pranje zuba posle one o Srebrenici”.

– Ovakvom deklaracijom nikoga niste odvratili od pokušaja da vas ponovo bombarduje i krene u rat protiv nas. A koliko bi vas prošlo na poligrafu na pitanje da li jeste ili niste za ovu deklaraciju?! Stoprocentno biste glasali protiv da niste članovi ove koalicije i da ne treba da srčete med i mleko još godinu dana na vlasti – istakao je Nikolić, dok je Velimir Ilić iz Nove Srbije naglasio da je deklaracija “limunada”.

Neizbrojane žrtve
Radikali, naveo je Aleksandar Martinović, deklaraciju vide kao “političku veš-mašinu za pranje savesti poslanika koji su glasali da se u Srebrenici desilo što nije, a to je da je srpski narod kolektivno odgovoran za genocid nad muslimanima u Srebrenici”.

Martinović je dodao i da imaju informacije da je “Hilari prvo rekla Tadiću da nema ništa od EU dok Srbija ne uđe u NATO” pa je pitao vlast je li to istina.

Zoran Ostojić iz LDP-a naveo je da je “sasvim prirodno osuditi žrtve svog naroda”, te su zato i glasali “za”. On je naveo i da je trebalo doneti jednu rezoluciju o osudi svih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, uz isticanje Srebrenice, kao i da je “osuda zločina nad Srbima alibi za deklaraciju o Srebrenici”. Pitao je zašto ni 11 godina posle NATO bombardovanja ne znamo koliko je bilo žrtava.

– Zašto je to državna tajna? Svaka žrtva je popisana, zna se gde i u koliko sati je stradala. Da li bi to bacilo novo svetlo na okolnosti u kojima je nesrećna Milica izgubila život? – pitao je Ostojić.

Šefica poslanika ZES-a Nada Kolundžija navela je da “nije kolegijalno da se ova deklaracija tretira kao izgovor, licemerje ili alibi jer izražava stav, a ne sadrži ni presude, ni osude, ni atribute, niti nabraja stratišta”. Branko Ružić iz SPS-a istakao je da se deklaracija poziva na sve relevantne međunarodne dokumente, pa i na Konvenciju protiv genocoda, što je posebno naglasio.

Čomićeva ućutkana

Prepodnevni deo rasprave obeležila je i žestoka rasprava između SPO-a i predsedavajuće Gordane Čomić iz DS-a, koja poslanicima Vuka Draškovića nije dala pravo na repliku posle silnih napada radikala na SPO. Aleksandar Jugović tražio je i da se parlament izjasni da li je Čomićeva prekršila Poslovnik pa je zato posle podne palicu preuzeo Nikola Novaković iz G17 plus.

I Mađari hoće deklaraciju
SVM je podržala deklaraciju, a Balint Pastor je, govoreći o žrtvama devedesetih godina i tokom Drugog svetskog rata, zatražio da parlament usvoji i deklaraciju o osudi zločina nad Mađarima. Dodao je da bi i Mađarska trebalo da usvoji recipročan dokument.

J. JEVREMOVIĆ

29. septembar 2025.

18,10 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji "Közügyek" na TV Pannon

30. septembar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

15,30 - Beograd - Sastanak sa ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peterom Sijartom

16,00 - Beograd - Konferencija za medije sa Peterom Sijartom, ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske

2. oktobar 2025.

09,30 - Subotica - Sastanak sa Leventeom Mađarem, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske

10,00 - Subotica - Stručna konferencija o Programu privrednog razvoja Vojvodine

11,30 - Subotica - Svečano otvaranje ulice Starih Zanata

12,20 - Šupljak - Svečano otvaranje Ludastim d.o.o. projekta za poljoprivredni razvoj od istaknutog značaja

13,15 - Palić - Svečano otvaranje projekta za poljoprivredni razvoj od istaknutog značaja za Andex. d.o.o.

3. oktobar 2025.

11,30 - Beograd - Putovanje prvom železničkom linijom između Beograda i Subotice

4. oktobar 2025.

11,00 - Lakitelek (Mađarska) - Sastanak sa potpredsednikom Parlamenta Mađarske, Šandorom Ležakom

15,00 - Lakitelek (Mađarska) - Predavanje o položaju Mađara u Srbiji u Kući „Kölcsey”

6. oktobar 2025.

11,00 - Elemir - Centralna manifestacija povodom obeležavanja godišnjice pogubljenja mađarskih generala u Aradu 1849. godine (nacionalni dan žalosti)

7. oktobar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Bački Vinogradi - Blagosiljanje i svečana predaja katoličke crkve presvetog Srca Isusovog uz prisustvo državnog sekretara Mađarske za nacionalnu politiku, Lerinca Nače

12,00 - Senta - Otvaranje pete sezone Mentorskog programa Fondacije „Prosperitati”

8. oktobar 2025.

10,00 - Senta - Obrazovni sajam „Edu-Expo”

10. oktobar 2025.

09,30 - Juc-Herghelie, Rumunija - 17. kongres Demokratskog saveza Mađara u Rumuniji

14. oktobar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

15. oktobar 2025.

19,00 - Budimpešta - Prijem u parlamentu za članove Stalne konferencije Mađara (MÁÉRT)

16. oktobar 2025.

10,00 - Budimpešta - 23. sednica Stalne konferencije Mađara

17. oktobar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

16,00 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova Ogledne OŠ „Adi Endre“

16,25 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova u  Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor“

17,00 - Mali Iđoš - Tribina Saveza vojvođanskih Mađara

20. oktobar 2025.

10,30 - Kanjiža - Svečana sednica Skupštine opštine Kanjiža povodom Dana opštine

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

21. oktobar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,00 - Bačinci - Obilazak investicija kompanije Superior Foods doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

13,30 - Martonoš - Obilazak investicija kompanije Telek Paprika doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

23. oktobar 2025.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Odavanje počasti na mestu večnog počivališta dr Gabora Regenjija i Ištvana Pastora sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

17,30 - Subotica - Sastanak sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

 

27. oktobar 2025.

11,00 - Žabalj - Sveta misa u katoličkoj crkvi Snežne Gospe u znak sećanja na nevine žrtve iz 1944. i 1945. godine

12,00 - Čurug - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. Godine

13,30 - Čurug - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

29. oktobar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,30 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

30. oktobar 2025.

10,00 - Nosa - Polaganje venaca na spomen-ploču Ištvanu Pastoru i komemoracija

11,30 - Subotica - Sastanak sa Segedinsko-Čanadskim biskupom Laslom Kiš-Rigom

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom druge godišnjice od smrti Ištvana Pastora

16,00 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

31. oktobar 2025.

11,00 - Pančevo - Svečano otkrivanje biste Moru Jokaiju

15,00 - Novi Sad - Svečani prijem brucoša u Studentskom domu „Evropa”

2. novembar 2025.

15,00 - Subotica - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. godine

3. novembar 2025.

12,00 - Šupljak - Svečano otkrivanje biste Dežeu Kostolanjiu

4. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

17,00 - Kelebija - Proslava desetogodišnjice službe seoskog poverenika

5. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Otvaranje konferencije projekta "SharingValues"

7. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Konferencija Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

12. novembar 2025.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

15. novembar 2025.

11,00 - Hajdukovo - Proslava 10-og rođendana Foruma penzionera SVM-a

18. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19. novembar 2025.

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

20. novembar 2025.

13,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”

21. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Magyar Szó“

24. novembar 2025.

16,00 - Novi Sad - Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju studenata prava i visokog obrazovanja koje dodeljuje Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine

25. novembar 2025.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

26. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Laslom Palkovičem, poverenikom u vladi Mađarske za veštačku inteligenciju

11,00 - Subotica - Sastanak o izradi strategije veštačke inteligencije naše zajednice u Vojvodini u okviru stručne konferencije

15,00 - Stara Moravica - Pomen povodom godišnjice upokojenja Ferenca Čubele i Antala Kiša

27. novembar 2025.

11,00 - Subotica - Odavanje počasti na mestu večnog počivališta Ištvana Pastora

11,30 - Subotica - Uručenje Nagrada „Pásztor István” Viktoru Orbanu, predsedniku Vlade Mađarske i Aleksandru Vučiću, predsedniku Republike Srbije

28. novembar 2025.

09,00 - Subotica - Sastanak sa Katarinom Pranić i njenom ćerkom, koje su dobile podršku od Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,00 - Subotica - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

1. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Čabom Latorcaijem, zamenikom ministra za javnu upravu i regionalni razvoj Mađarske

17,00 - Bečej - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

2. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

3. decembar 2025.

12,00 - Gornji Breg - Press konferencija u vezi postavljanja dvojezičnih – mađarsko-srpskih – znakova obaveštenja za vođenje saobraćaja

4. decembar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

15,30 - Subotica - Obilazak Gradske kuće, upoznavanje sa istorijom zgrade i pregled budućih ulaganja

16,25 - Subotica - Obilazak završenih radova na objektu Gradske biblioteke

17,00 - Subotica - Javna tribina Saveza vojvođanskih Mađara

5. decembar 2025.

16,00 - Feketić - Sećanje na Ištvana Šarkezija

8. decembar 2025.

10,00 - Bačka Topola - Sastanak sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

10,40 - Bačka Topola - Svečano otvaranje novog logističkog centar preduzeća „A24 Assistance” d.o.o. sa Leventeom Mađarom

11,40 - Krivaja - Svečano otvaranje novih razvojnih kapaciteta Vinarije Brindza sa Leventeom Mađarom

13,00 - Subotica - Press konferencija sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

13,30 - Subotica - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

9. decembar 2025.

17, 00 - Sombor - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

10. decembar 2025.

18,00 - Subotica - Mesni odbor SVM-a Subotica - Bajnat-Prozivka, dečji program i uručenje božićnih paketića

11. decembar 2025.

11,25 - Novi Sad - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,30 - Novi Sad - Svečano otvaranje Muzeja štampe i štamparstva dnevnog lista „Mađar so“ sa Lerincem Načom

12,00 - Novi Sad - Obeležavanje 81. rođendana dnevnog lista „Mađar so“ (Magyar Szó)

12. decembar 2025.

13,30 - Subotica - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

16,30 - Gunaroš - Predaja renoviranog ogranka Biblioteke „Eržebet Juhas“ u Bačkoj Topoli

17,10 - Gunaroš - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

16. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,30 - Senta - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,00 - Senta - Obeležavanje 20. rođendana Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara

17. decembar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. decembar 2025.

09,00 - Subotica - Snimanje intervjua za emisiju „Magyar Hangok“ mađarskom nacionalnom radiju Hír FM (na mađarskom jeziku; emitovanje u subotu u 8 časova)

20. decembar 2025.

11,00 - Segedin - Učešće na najvećem skupu Digitalnih građanskih krugova u 2025.-oj godini

22. decembar 2025.

11,00 - Sajan - Svečano uručenje poklona za decu u organizaciji Saveza „Rakoci“ i NSMNM

14,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Mađar So“ (objaviće se u prazničnom izdanju, 24.-og decembra)

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

23. decembar 2025.

08,15 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

11,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

12,50 - Beograd - Dan za glasanje (IV sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

30. decembar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)