„Nyújts feléje védő kart”

Előrebocsátom, nem szeretem az olyan írásokat, beszédeket, amelyek lépten-nyomon fennkölt idézetekhez nyúlnak, indokolatlanul, hatásvadász célokra használva patetikus verssorokat, mondatokat. Úgy gondolom, az olyan művek, mint amilyen a Himnusz, a Nemzeti dal vagy a Szózat mondanivalója, a lelkekre kifejtett hatása pontosan azért olyan mélyreható, mert csakis ritka, kiemelten fontos alkalmakkor nyúlunk hozzájuk. Úgy érzem, ezúttal erről van szó.

Vajdaságban hatalmas érdeklődés mutatkozik meg a könnyített eljárással megszerezhető magyar állampolgárság iránt, ma már legkorábban májusra kaphatnak időpontot a diplomáciai külképviseleteken azok, akik szeretnék átadni igénylésüket. Az, hogy ki miért igényli a magyar állampolgárságot, változó. Nyilvánvalóan sokan vannak, akik elsősorban érzelmi okokból teszik ezt, van egy réteg, akiket sokkal gyakorlatiasabb indíttatás vezérel, ők életüket Magyarországon képzelik el, vagy pedig a magyar útlevéllel az Európai Unió országait vették célba, úgy érzik ott könnyebben tudnak érvényesülni. Persze, vannak az exhibicionisták, a magamutogatók is, akiknek saját bevallásuk szerint azért kell magyar útlevél, hogy azt az ingzsebbe tegyék, aztán végigsétáljanak multikulturális településük többnemzetiségű vevőkkel és eladókkal teli piacán.

E felsorolás persze a teljesség igénye nélkül íródott, mindenesetre van az érdekelteknek még egy kategóriája, azok, akik nem magyarok. Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti képviselője hívta fel a figyelmet a tényre, hogy minden olyan vajdasági polgár igényelheti a magyar állampolgárságot, aki – a magyarokhoz hasonlóan – igazolni tudja, hogy felmenői közül valaki magyar állampolgár volt, emellett pedig beszéli a magyar nyelvet. Tapasztalatból tudhatjuk, a két kritériumból az elsőnek minden bizonnyal nagyon sokan eleget tesznek, a második, vagyis a nyelvtudás már nagyobb gondot jelent.

Az időnként elszaporodó kisebbségellenes kilengésekből tudjuk, gond van Vajdaságban az együttéléssel. Azóta került a köztudatba és vált szinte már közhellyé a tolerancia mint kifejezés. Azonban, egész egyszerűen senkit sem lehet rákényszeríteni, hogy megtanuljon egy nyelvet, csak azért mert a szomszédnak ez az anyanyelve. Pedig sokan sokszor elmondták: a kisebbségiek elleni támadások sok esetben a nyelvi különbözőségekből erednek. Lehet különféle statisztikai adatokkal előjönni, százalékban kifejezni az elcsattant pofonok kisebb vagy esetenként nagyobb számát, a tény tény marad: a békésnek, toleránsnak meg még ki tudja minek feltüntetett együttélés valójában egymás mellett élés, érdemi változásokra e téren nem került sor.

Az egyetlen dolog, ami előrelépést biztosíthat, az érdek. Elsősorban a gazdasági érdek. Mert aki böngészi az álláshirdetéseket, vagy bemegy egy-egy szabadkai boltba, bankba vagy más üzletbe, tapasztalhatja, hogy a munkaadók egyre gyakrabban követelik meg a magyar nyelv ismeretét, ebből kifolyólag pedig az eladók egyre gyakrabban szólnak vissza magyarul. És ez nem azért van, mert a vállalkozók szervezetében túlteng a toleranciáért felelős hormon, üzleti megfontolás vezérli őket. A határ túloldaláról érkező vevők miatt kell magyarul tudni, mert jelentős vásárlóerőt jelentenek, az üzlet pedig üzlet.

Hasonló a helyzet a kettős állampolgársággal is. Azok a jelenleg magyarul nem tudó, de egykoron magyar állampolgárságú felmenőkkel rendelkező szomszédaink, akik szeretnének olyan útlevélhez jutni, amellyel szabadon utazgathatnak, dolgozhatnak Európa-szerte, nyelviskolákba iratkoznak, magyarul fognak tanulni. És nem csak „Tudom madjarom” szinten kell nekik a nyelvet ismerni, a konzulátusi fogadóórán rendesen kell beszélniük a nyelvet, amit számos, ambíciótól fűtött fiatal meg is fog tenni, egész egyszerűen azért, mert az érdeke ezt diktálja.

Itt jutunk el a címben foglalt idézethez. Orbán Viktor kormánya talán nem is volt tudatában annak, hogy a kettős állampolgárság lehetővé tételével a Himnuszban foglalt védő kar nyújtását ülteti át a 21. századi gyakorlatba. Mert tény, az itt élő nem magyar nemzetiségű polgárok önös érdekből tanulnak meg ugyan magyarul, de ennek eredményeképpen meg fognak bennünket érteni, nem néznek ránk ferde szemmel, ha társaságukban magyarul szólunk, ezáltal pedig könnyebbé válik a barátkozás, szórakozás, közös kávézás is, ergo csökken az emiatt kitört verekedések száma.

Így, e lépésével az anyaország kormánya egy elcsépelt frázist tölt meg tartalommal: a vajdasági magyarság szülőföldjén történő boldogulását segíti.

BAJTAI KORNÉL

2025. április 10.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. április 15.

10,00 - Belgrád - A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - Napirenden: a Kormány megválasztása

13,00 - Belgrád - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban 18,00 órakor)

2025. április 16.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

16,30 - Belgrád - Szavazás (A Parlament második alkalmi ülése a XIV. ciklusban - a Kormány megválasztása)

2025. április 22.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2025. április 28.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

12,00 - Szabadka - Interjú a Dnevnik napilapnak  

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. április 30.

10,00 - Újvidék - Vendégszereplés az Újvidéki Rádió PoliTér c. műsorában (élő)

2025. május 6.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,30 - Szabadka - Találkozó Igor Velimirovićtyel, a Szabadkai Rendőrfőkapitányság Főparancsnokával

2025. május 10.

10,00 - Doroszló - II. Délvidéki Médiatalálkozó (konferencia)

2025. május 12.

10,00 - Szentendre (Magyarország) - Üdvözlő beszéd a Civil Kavalkádon (kárpát-medencei civil egyesületek találkozója)

2025. május 14.

19,00 - Csantavér -  A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 15.

18,00 - Zenta - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 20.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

19,00 - Magyarkanizsa -  A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 21.

17,00 - Temerin - A Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete felújítás előtt álló épületének megtekintése

18,00 - Temerin - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2025. május 22.

17,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

2025. május 24.

09,30 - Palics - Találkozó Németh Szilárddal, a Fidesz alelnökével, kormánybiztossal, országgyűlési képviselővel, a Magyar Birkózó Szövetség elnökével

10,00 - Palics - A Palicsi Olimpiai Játékok és Vermes Lajos-emléknapok második napja - Vermes Lajos szobrának koszorúzása

12,00 - Szabadka – A Vajdasági Vágta ünnepélyes megnyitója

16,30 - Szabadka - Pásztor István emlékfutam

18,30 - Szabadka - A Vajdasági Vágta döntője és díjátadó

2025. május 26.

11,00 - Szabadka - Találkozó De Blasio Anonioval, az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületének elnökével

2025. május 27.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. május 28.

10,00 - Palics - Ünnepélyes szerződéskötés az MNT pályázatainak nyertes egyesületeivel és intézményeivel

2025. május 29.

09,00 - Budapest - Részvétel a negyedik CPAC Hungary - nemzetközi Konzervatív Politikai Akció Konferencián

2025. május 30.

16,00 - Újvidék - Az Európa Kollégium 10 éves jubileumi ünnepsége

2025. június 3.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

16,00 - Szabadka - A VMSZ Szabadkai Városi Szervezete Tanácsának ülése

2025. június 4.

16,00 - Királyhalom - Ünnepség a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

2025. június 5.

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) plenáris ülése

2025. június 17.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

12,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ 30. évfordulója alkalmából készülő könyv szerzőivel

2025. június 23.

09,45 - Szabadka - A Pannon TV Híradó Plusz c. műsorának felvétele (adásban a 17,30 és 20,00 órai híradók után)

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2025. június 25.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2025. június 26.

12,00 - Szabadka - Egyeztetés a VMSZ Vajdasági Magyar Közösségek Terület- és Gazdaságfejlesztési Stratégiája új változatának kidolgozását koordináló csapattal

2025. június 27.

09,00 - Újvidék - Részvétel a FUEN és a VMSZ által szervezett Európai Kisebbségi Régiók Fórumán

10,15 - Újvidék - Találkozó Vincze Lóránttal, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjével, a FUEN elnökével

2025. június 30.

09,00 - Topolya - Egyeztetés Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

09,30 - Topolya - Az EM Commerce Kft. kiemelt jelentőségű gazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

12,00 - Belgrád - A DLC Kft. kiemelt jelentőségű nagyléptékű gazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

12,40 - 13,00 - Belgrád – Sajtónyilatkozatok

13,20 - Belgrád - A Hunyadi emlékkő megkoszorúzása

2025. július 1.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

2025. július 2.

11,00 - Szabadka - Interjú a Hír FM Magyar Hangok c. műsorában - felvétel (adásban szombat, 2025.07.12.)

2025. július 3.

10,00 - Kishegyes - A XXII. Vajdasági Szabadegyetem nyitóünnepsége és panelbeszélgetés Délvidéki kerekasztal címmel

2025. július 4.

11,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

11,30 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány sajtótájékoztatója

19,00 - Magyarkanizsa - Kanizsa Feszt, beszélgetés  Forró Lajossal „A közélet mögött“ címmel

2025. július 5.

15,30 - Sátoraljaújhely - Rákóczi Szabadegyetem – Szabadság, Közösség, Cselekvés – közéleti tábor a fiatalok számára, részvétel A nemzeti megújulás programja, Erősödő nemzeti képviselet a Kárpát-medencében című beszélgetésen

2025. július 11.

13,00 - Szabadka - Találkozó Lezsák Sándorral, a Magyar Országgyűlés alelnökével

17,00 - Palics - Nyárhangoló Fesztivál, részvétel A rendszerváltás óta hova jutott a Kárpát-medencei magyarság? c. közéleti panelbeszélgetésen Lezsák Sándorral, a Magyar Országgyűlés alelnökével