A legolcsóbb megoldás

Rendkívüli választásokat követel az ellenzék

A Szerb Haladó Párt a rendkívüli választások kiírása érdekében találkozókat szervez a többi ellenzéki párttal. Tomislav Nikolić, a haladók elnöke hétfőn Velimir Ilićtyel és Aleksandar Vulinnal, az Új Szerbia, illetve a Szocialista Mozgalom elnökével tárgyalt. Nikolić közölte, hogy Ilićtyel megegyeztek a közös stratégiáról. A részletekről egyelőre nem nyilatkozott az SZHP elnöke.

Vojislav Koštunica, a Szerbiai Demokrata Párt elnöke még nem ült tárgyalóasztalhoz Nikolićtyal, Petar Petković, az SZDP sajtófelelőse viszont tegnap kijelentette, hogy az ellenzéknek össze kell fognia.

– Folytatjuk a tárgyalást az SZHP és az ÚSZ képviselőivel. Párton belül már aktívan beszélgetünk a tervezett lépésekről – összegezte Petković.

Marko Blagojević, a CeSID programigazgatója nem tartja valószínűnek, hogy még az idén kiírják a rendkívüli választásokat. Ivica Dačić belügyminiszter, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke szerint természetes, hogy az ellenzék a rendkívüli választások kiírását kívánja kieszközölni.

– Akkor írják ki a választásokat, ha a hatalmi koalíció elveszíti többségét a parlamentben, vagy ha lejár a hatalmi koalíció mandátuma. Pillanatnyilag egyik feltétel sem adott – szögezte le Dačić.

A téma kapcsán a Magyar Szónak Pásztor Bálint és Gojko Radić, a Vajdasági Magyar Szövetség, illetve az SZHP köztársasági parlamenti képviselői nyilatkoztak.

GOJKO RADIĆ: A KORMÁNY CSŐDÖT MONDOTT

Gojko Radić elmondta, hogy a kormány nem tud megbirkózni a felhalmozódott szociális, gazdasági és társadalmi problémákkal. Az SZHP ezért elkerülhetetlennek tartja az előrehozott választásokat.

– A polgárok számára a legolcsóbb és legjobb megoldás a választások kiírása lenne – szögezte le Radić.

Hozzátette, hogy az SZHP-nek támogatnia kellett a Koszovóról szóló határozatot, a legújabb fejleményekkel azonban nagyon elégedetlenek.

– Boris Tadić aláírt valamit a szerbiai polgárok nevében. Az a baj, hogy az emberek nem tudják, mit is tartalmaz a szóban forgó határozat. Hiszem, hogy egyes hatalmi pártok sem tudják. A polgárok nevében követeljük, hogy Tadić számoljon be róla, mi áll az általa aláírt dokumentumban – nyilatkozta az SZHP képviselője.

A rendkívüli választásokkal kapcsolatban a képviselő elmondta, hogy a párt minden rendelkezésére álló törvényes lehetőséggel élni fog terveinek megvalósítása érdekében.

– Ha a kormányt érdekelnék az emberek, akkor elismerné, hogy csődöt mondott, és kiírná a rendkívüli választásokat – hangsúlyozta Radić. – Minden ellenzéki párt támogatására és csatlakozására számítunk. Nyitott ajtókkal és tárt karokkal várunk mindenkit, aki ugyanazt a célt tűzte ki maga elé, mint az SZHP. Tüntetéseket és médiaszerepléseket fogunk szervezni – jelentette be a képviselő.

Megjegyzésünkre, hogy az SZHP és az SZDP közötti kapcsolat az utóbbi időben nem tűnik harmonikusnak, Radić kijelentette, hogy a haladók az SZDP támogatására is számítanak. Az SZHP már korábban bejelentette egy nagy ellenzéki tüntetés megszervezését, ezt azonban egyelőre elhalasztották. Radić ezt azzal indokolta, hogy szeretnék megvárni miként alakulnak a dolgok Koszovó ügyében.

– Szeretnénk elolvasni a határozat szövegét. Az is lehet, hogy a szóban forgó dokumentum Szerbia érdekeit szolgálja. Ebben kételkedünk, de szeretnénk meggyőződni a valóságról. Amennyiben a határozat nem megfelelő Szerbia és polgárai számára, akkor megszervezzük az első nagy ellenzéki tüntetést – jelentette ki az SZHP képviselője.

PÁSZTOR BÁLINT: AZ ELLENZÉK HETEROGÉN

Pásztor Bálint semmi esélyt sem lát a rendkívüli választások kiírására. Az ellenzék képtelen megbuktatni a kormányt, szögezte le a VMSZ képviselője.

– Az ellenzék heterogén, és az ellenzéki pártok meglehetősen rossz viszonyban vannak egymással. Elég csak az SZHP és a Szerb Radikális Párt vagy az SZHP és az SZDP viszonyára gondolni. A Liberális Demokrata Párt tevékenysége időnként ellenzékiként értelmezhető, máskor pedig inkább a hatalmi koalíció kisegítőjének a szerepét vállalja magára. Így nem világos, hogy az LDP-t hová kellene sorolni. Választásra két esetben szokott sor kerülni: amikor letelik a négyéves mandátum, vagy amikor a kormány elveszíti a parlament bizalmát. Nem hiszem, hogy az ellenzék képes kikényszeríteni a parlamentben, hogy sor kerüljön a rendkívüli választásokra. Egy esetben tudnám elképzelni az előrehozott választásokat: ha a Demokrata Párt saját pozíciója megtartásának érdekében ezt tartja tanácsosnak – részletezte Pásztor.

A képviselő elmondta, hogy az ellenzéki pártok között pillanatnyilag komoly harc folyik a vezető szerepért. Szerinte Koštunica nem tudja elfogadni, hogy jelenleg nem az SZDP a legnépszerűbb ellenzéki párt.

– Akárhány tüntetést, vagy felvonulást is szerveznek a következő hónapokban, egy demokratikus országban így nem lehet megdönteni a kormányt – emelte ki végezetül Pásztor Bálint.

PESEVSZKI EVELYN

2025. december 29.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

12,00 - Szabadka - Interjú az MTI-nek

17,00 - Topolya - A VMSZ helyi, községi, körzeti elnökeinek és más tisztségviselőinek fóruma

2025. december 30.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

2026. január 10.

13,00 - Budapest - A Fidesz kongresszusa

2026. január 13.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - M1 Kárpát-medence műsorának interjú felvétele (adásban január 18-án)

2026. január 14.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (VI. rendkívüli ülés)

14,00 - Belgrád - Interjú a Magyar Nemzet napilapnak

2026. január 16.

17,00 - Magyarkanizsa - Részvétel a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési stratégia tervezetének közvitáján

2026. január 19.

13,00 - Szabadka - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban ma 18 órakor)

2026. január 20.

18,00 - Nosza - Részvétel Jánosi Elvira, egykori ultramaraton-futó életútját bemutató beszélgetésen

2026. január 21.

10,00 - Szabadka - Találkozó  a Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium vezetésével

12,00 - Szabadka - Találkozó Bunford Zsolttal, Orbán Viktor miniszterelnöki megbízottjával

18,00 - Szabadka - Mága Zoltán koncertje a Zsinagógában

2026. január 22.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

18,00 - Topolya - A Magyar menyegző c. film vetítése

2026. január 23.

11,00 - Dunaszerdahely (Szlovákia) - Részvétel a „Velünk élő kollektív bűnösség” című, a Beneš-dekrétumok alkalmazásáról szóló konferencián

16,00 - Zenta - A Magyar Kultúra Napjának délvidéki központi ünnepsége

2026. január 24.

19,00 - Torda - XXIV. Tordai Művelődési Napok nyitó rendezvénye

2026. február 2.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

2026. február 4.

16,00 - Nagybecskerek - Egyeztetés msgr. Mirko Štefković római katolikus megyéspüspökkel

17,00 - Nagybecskerek - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2026. február 6.

16,30 - Törökkanizsa - A Dositelj Obradović Gimnázium  és Szakiskola felújítási munkálatainak megtekintése

17,15 - Oroszlámos - Családlátogatás, a Prosperitati házpályázók projektjének megtekintése

18,00 - Törökkanizsa - A VMSZ községi szervezete megalakulásának 19. évfordulójára szervezett ünnepség

2026. február 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

09,00 - Szabadka - Interjú a Bosznia-hercegovinai Glas Srpske napilapnak

2026. február 11.

12,00 - Szabadka - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

14,00 - Zombor - A Szent István Király-templom felújított orgonájának ünnepélyes átadása

17,00 - Palics - A Prosperitati Alapítvány Vajdasági Mentorprogramja ötödik évadának záró- és díjkiosztó gálája

2026. február 12.

11,30 - Szabadka - Találkozó Edward Fergusonnal, az Egyesült Királyság belgrádi nagykövetével

2026. február 13.

17,30 - Budapest - Mozdulatban a nemzet - Előadás megtartása a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület rendezvényén

2026. február 14.

11,00 - Budapest - Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszéde

2026. február 19.

11,30 - Szabadka - Találkozó Radetzky Jenő, a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökével és vállalkozói delegációval

16,00 - Újvidék - A Várady kiválósági-, valamint orvostan-, fogorvos és közgazdász hallgatók ösztöndíjszerződéseinek ünnepélyes aláírása

2026. február 20.

11,00 - Szabadka - Találkozó Klemm Józseffel és Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

14,00 - Szabadka - Találkozó Csáky Csongorral, a Rákóczi Szövetség elnökével

17,00 - Zenta - A Híd Kulturális Alapítvány felújított székházának ünnepélyes átadója

19,00 - Kúla - A VMSZ helyi szervezete megalakulásának 30. évfordulójára szervezett ünnepség

2026. február 21.

18,00 - Óbecse - Az Ember maradj - az Ákos-sztori c. film vetítése

2026. február 23.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2026. február 24.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Zenta - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöki képzése 30 éves zentai fennállásának ünnepsége

2026. február 25.

11,00 - Szabadka -  Találkozó a Csantavéri Önkéntes Tűzoltó Testület képviselőivel

11,30 - Szabadka - M1 Kárpát-medence műsorának interjú felvétele 

12,00 - Szabadka - Találkozó Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

2026. február 26.

10,00 - Szabadka - Egyeztetés a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar vezetésével

11,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ regionális vezetőivel

11,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Vajdasági TV Politbiro c. politikai műsorában – felvétel (szerb nyelven, adásban holnap, 2026. február 27-én, 17,20 órakor) 

2026. február 27.

18,00 - Magyarkanizsa - Részvétel a Folyami Polgárnaszád rendezvényén és a Kormorán zenekar koncertje

2026. március 2.

06,40 - Szabadka - Interjú a Kossuth Rádiónak (élő)

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2026. március 4.

17,30 -  Újvidék - Találkozó Mága Zoltán világhírű hegedűművésszel

18,00 - Újvidék - Mága Zoltán koncertje a Szerb Nemzeti Színházban

2026. március 5.

12,00 - Szabadka – A Szabadkai Népszínház felújított épületének megtekintése

17,30 -  Zenta - Találkozó Mága Zoltán világhírű hegedűművésszel

18,00 - Zenta - Mága Zoltán koncertje a Sportcsarnokban

2026. március 6.

10,00 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

2026. március 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2026. március 11.

17,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) Állandó Bizottságának ülése

2026. március 12.

08,15 - Budapest - Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökének fogadása határontúli vezetők részére

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) plenáris ülése

18,00 - Palics - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának ünnepi fogadása az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére

2026. március 13.

14,00 - Zenta - Találkozó Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

14,50 - Zenta - A Surányi gazdaság savanyítóüzeme - kiemelt jelentőségű nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

16,15 - Topolya - A WYALP kft. kiemelt jelentőségű szolgáltatóipari fejlesztés ünnepélyes átadása

19,00 - Topolya - A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ ünnepi műsora

2026. március 15.

14,40 - Bácskossuthfalva -  A Kossuth-szoba átadása

15,00 - Bácskossuthfalva - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

17,00 - Szabadka - Találkozó Gulyás Gergellyel, Miniszterelnökséget vezető miniszterrel

18,00 - Szabadka - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

2026. március 16.

18,45 - Szabadka - Találkozó Rúzsa Magdolnával és Balázs Jánossal

19,00 - Szabadka - Rúzsa Magdolna és Balázs János közös fellépése a Zsinagógában

2026. március 17.

09,00 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

2026. március 18.

10,00 - Szabadka - Interjú a „Politika” napilapnak

15,30 - Szabadka - Találkozó Zsigmond Barna Pál EU ügyekkel megbízott miniszterhelyettessel, országgyűlési képviselővel

18,00 - Szabadka - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Sportcsarnokban

2026. március 19.

09,30 - Topolya - A TSC Labdarugó Akadémia megtekintése Zsigmond Barna Pállal

12,00 - Szabadka - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa - A magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadási ünnepsége

12,30 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

17,00 - Bácsfeketehegy - Berhidai Keresztes József és Sárközi István sírjainak megkoszorúzása

17,30 - Bácsfeketehegy - Sárközi István emléktáblájának leleplezése és a felújított Kultúrotthon megtekintése

18,00 - Bácsfeketehegy - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Kultúrotthonban

2026. március 21.

09,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

09,30 - Budapest - Részvétel a 5. európai Konzervatív Politikai Akció Konferencián - CPAC Hungary

2026. március 23.

09,30 - Pancsova - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

10,00 - Pancsova - A felújított Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület épületének ünnepélyes átadója

13,30 - Nagybecskerek - Találkozó msgr. Mirko Štefkovićtyal, a Nagybecskereki Egyházmegye püspökével 

14,15 - Muzslya - A felújított Muzslai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület épületének ünnepélyes átadója és közösségi találkozó

16,30 - Topolya - Az új művészeti-közigazgatási-közösségi komplexum beruházási munkálatainak megtekinése és közösségi találkozó

18,00 - Szabadka - A Hét Nap hetilap 80. születésnapja

2026. március 24.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - Találkozó Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel

10,45 - Szabadka - Az Avgerinos kft. - kiemelt jelentőségű nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

12,05 - Oromhegyes - A Bata kft. kiemelt jelentőségű szolgáltatóipari fejlesztés ünnepélyes átadója

14,30 - Magyarkanizsa - A VMSZ regionális lakossági fóruma a CNESA Oktatási és Művelődési Intézményben

2026. március 25.

15,30 - Kúla - Interjú a Kúlai Q media TV-nek

16,00 - Kúla - A kúlai Szent György Római Katolikus Templom megtekintése

16,30 - Kúla - A Prosperitati Alapítvány házvásárlási pályázatán nyertes család meglátogatása

17,15 - Kúla - A Kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ beruházási munkálatainak megtekintése és közösségi találkozó

19,00 - Ada - Jazz koncert - A Big Band zenekar és Dér Heni koncertje

2026. március 26.

13,00 - Szabadka - Találkozó Németh Zsolttal, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnökével

15,30 - Hajdújárás - A Keresztelő Szent János-templom felújítási munkálatainak megtekintése

16,30 - Csantavér – Kisbusz ünnepélyes átadása a Mendicus Művészeti Központ részére

17,15 - Csantavér - A VMSZ közösségi találkozója

19,00 - Szabadka - Vivaldi - A négy évszak - hangverseny a zsinagógában

2026. március 27.

11,00 - Budapest - Részvétel a II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából szervezett ünnepi megemlékezésen

2026. március 30.

18,00 - Nagykikinda - A VMSZ regionális lakossági fóruma az Egység Művelődési Egyesületben

2026. március 31.

18,00 - Újvidék - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Petőfi Sándor MMK-ban

2026. április 1.

18,00 - Zombor - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Magyar Polgári Kaszinóban