2023 a révbe érés éve lesz Szabadkán?

Megvan a pénz a szabadkai Népszínház és a palicsi Aquapark befejezésére, már csak idő kérdése, hogy pontot tegyenek ezeknek a beruházásoknak a végére. Épül a Budapest és Belgrád közötti gyorsvasút, Szabadka és Szeged között már közlekednek a tehervonatok, az idén pedig a személyszállítás is megkezdődhet.

Eredményekről és prioritásokról kérdeztük dr. Pásztor Bálintot, a városi képviselő-testület elnökét, valamint a közvállalatok áremeléséről is, és az évkezdő interjúban arról is szó esett, hogy milyen célok kerülnek majd előtérbe, miután befejeződnek a már sok éve húzódó megaprojektumok.

* Szabadkán az új év új árakat is hoz. Milyen változásokra számíthatnak a polgárok, és miért volt erre szükség?

— Rögtön egy kellemetlen kérdéssel nyitunk, de ezt sem szeretném megkerülni, mert a költségvetésnek van egy bevételi és egy kiadási oldala is ahhoz, hogy a polgárok a városi intézmények és közvállalatok által nyújtott szolgáltatásokat az általuk megszokott színvonalon tudják igénybe venni 2023-ban is. Ehhez sajnos áremelésekre volt szükség. Az év utolsó napjaiban a városi tanács meghozta az erre vonatkozó döntését. Ez február 1-jén lép hatályba, vagyis a polgárok először március folyamán találkoznak az áremelés negatív hatásaival a családi költségvetésükben, és ezzel a télnek a nagyobb részét sikerül a régi árakon átvészelni. Nem véletlenül február 1-jétől érvényesek ezek az árak. Két dolgot szeretnék ehhez hozzáfűzni: az egyik, hogy a január 19-ei vkt-ülésen döntünk majd a tizennégy városi közvállalat és kft. idei évi működési tervének a jóváhagyásáról, és a korábbi évekkel ellentétben most, az áremelésért cserébe, ezeknek a közvállalatoknak sokkal nagyobb mértékben kell beruházniuk a saját költségvetésükből. Mondhatok néhány példát is. A Zorka Helyi Közösség területén 4 kilométer vízvezeték épül majd ki 45 millió dinár értékben, és megvalósul néhány kisebb beruházás is. A Vízműveknek egyébként évek óta hatalmas teherrel kell szembenéznie, az évi 200 millió dináros hitel 2024-ig nehezíti meg a közvállalat működését. Ebből épült fel a 2-es számú vízgyár, mely néhány szabadkai helyi közösség területén gondoskodik a jobb ivóvízről. Képzeljük el, hogy ha ez a 200 millió dinár felszabadul, akkor milyen beruházásokat lehet majd megvalósítani. A másik dolog pedig az, hogy ellentétben a Magyarországon is tapasztalt helyzettel — ahol művelődési és sportlétesítményeket voltak kénytelenek hónapokra bezárni az elszabadult energiaárak miatt —, Szabadkán egyetlen kulturális intézményt sem zártunk be, és teljes mértékben tudjuk tartani a közvállalatok által nyújtott szolgáltatások minőségét.

* A város idei költségvetéséből fejlesztésre is jut pénz?

— Valamivel több mint 8,5 milliárd dinárt tesz ki az idei évi költségvetés. Tehát nagyjából 20 százalékkal meg tudtuk növelni a tavalyi évhez képest a beruházásokra szánt eszközöket, ez azonban elsősorban a nagyberuházások befejezésére vonatkozik. Az elsődleges célunk, hogy a mandátum végéig vagy lehetőleg már az idei évben befejezzük azokat a beruházásokat, amelyek már évek, sőt évtizedek óta terhelik a költségvetést, és amelyekkel kapcsolatban a polgárok teljes joggal türelmetlenek. Az egyik a Népszínház, a másik pedig az Aquapark. Ezeknek a befejezése az első számú prioritás. Az Aquapark esetében a tavalyi évben összesen 6 millió eurót tudtunk kilobbizni a köztársasági kormányzattól, ennek a drágulások ellenére is elegendőnek kell lennie az objektum befejezésére. A Népszínházzal kapcsolatban is elmondható, hogy megvan a szükséges pénz a befejezéshez. Palicson pedig hozzányúltunk annak a kérdésnek a megoldásához, amelytől évtizedeken át mindenki csak menekült, ez az üdülőtelep rendezése. Erre 36 millió dinár érkezett a tartományi költségvetésből. Tavaly elkészült a palicsi víztorony és a Bagolyvár felújítására vonatkozó tervdokumentáció is. Ezek olyan beruházások, amelyekhez valószínűleg nem most, ennek a válságnak a közepén kezdünk hozzá, de ha ez esetleg külső eszközökből lehetővé válna, akkor a jogi és az építészeti feltételek megvannak hozzá. És ha már az építészeti örökségről van szó, akkor meg szeretném említeni Bíró Károly polgármester házának a felújítását, mely hamarosan befejeződik. Ezzel lerójuk a tiszteletünket a városépítő polgármester előtt, és egy emléktáblát is szeretnénk elhelyezni az épületen. Emellett tavaly a városi könyvtár főhomlokzata is megújult. Ezzel két nagy prioritást érintettünk, az egyik Palics régi fényének a visszaállítása, a másik pedig Szabadka épített örökségének és a város jellegének a megőrzése. Az idegenforgalom szempontjából a zsinagóga teljes körű felújítása is egy fontos projektum volt. A harmadik nagy prioritásunk a helyi közösségek fejlesztési elképzeléseinek a megvalósítása. Odafigyelünk arra, hogy a korábbi periódusokkal ellentétben egyenletesen legyen fejlesztve a város. Gondolom, a polgárok megértik, ha nem most, a válság kellős közepén valósulnak meg olyan beruházások, amelyek még várhatnak. A városháza a legfontosabb épületünk, és természetesen odafigyelünk arra, hogy az állaga ne romoljon, de a jelentősebb felújításra sajnos még várni kell. Az volna egyébként az optimális, ha európai uniós forrásokból lehetne felújítani mint ennek a térségnek, Közép-Európának az egyik legjelentősebb épületét. A könyvtár főhomlokzatát is köztársasági eszközökből sikerült megoldani, a VMSZ köztársasági szerepvállalásának köszönhetően. Egyébként az egész országot figyelembe véve a kultúra területén a legnagyobb beruházás Szabadkán történik — a Népszínház felújítása —, az idegenforgalom terén pedig Palicson — az Aquapark kiépítése.

* Mindeközben Szabadkát is érinti az évszázad egyik legnagyobb közlekedési beruházása, a Budapest és Belgrád között épülő gyorsvasút.

— Nagyon mélyen hiszek abban, hogy ugyanaz fog történni, mint a XIX. század második felében, amikor 1869-ben ide begördült az első szerelvény. Azután indult meg ugyanis a városnak az a fejlődése, amely az I. világháborúig töretlen volt, és azt a Szabadkát, illetve azt a Palicsot alakította ki, amelyet mi szeretünk és óvunk. Valami hasonlónak kell most bekövetkeznie. A Szeged—Szabadka vasútvonal elkészült, a Belgrád és Budapest között húzódó gyorsvasút kiépítése valójában már el is érte a térségünket. A távlati cél az, hogy a Szabadka és Szeged közötti vasút Baja felé folytatódjon. De az is fontos, hogy újraindult a Zenta és Szabadka közötti vasúti közlekedés.

* Mit gondol, Szabadkán 2023 a révbe érés éve lesz? Elkészül a Népszínház és az Aquapark, továbbá a Szeged és Szabadka közötti vasútvonalon megindulhat a személyi közlekedés?

— Amikor egy évvel ezelőtt beszélgettünk hasonló kérdésekről, akkor még nem tudtuk, hogy februárban kitör a háború, melynek ilyen gazdasági hozadékai lesznek, úgyhogy most óvatosan fogalmaznék. Nem tudhatjuk, mit hoz a jövő, de teljes mértékben logikusnak tűnik ez a kijelentés, hiszen a két nagy beruházásra a pénz már itt van, a vasút pedig elkészült a határig, és Magyarországon is zajlanak a munkálatok. Most arról folynak a kormányközi tárgyalások, hogy a határ ténye ne minimalizálja ennek az infrastrukturális beruházásnak a jelentőségét. Magyarán, a 40 perces menetidőn túl ne kelljen várakozni a határon.

* Szabadkára az elmúlt időszakban hatalmas pénzek érkeztek. A már említett projektumok mellett szót érdemel az Y elágazás. Ezeknek a befejezésével jelentősen felszabadulnak majd az anyagi és a politikai kapacitások. Mire fókuszálnak az előttünk álló időszakban, mik lesznek a következő évek prioritásai?

— Ahhoz hasonló a helyzet, mint amit a Vízművek kapcsán mondtam. Amikor fölszabadul az évi 200 millió dináros teher, akkor azt újabb beruházásokra lehet fordítani. Ugyanez elmondható az országos költségvetés és Szabadka szerepe szempontjából is. Elérkezik majd azoknak a kérdéseknek az ideje, hogy mikor lesz X. Y. utcában vízvezeték, mikor épül ki a gázhálózat, mikor lesz aszfaltozás. Már el is készült Szabadka északi falvainak, tehát Királyhalom, Hajdújárás, Nosza, Ludas vízhálózatának a terve. Itt már maga a beruházás a következő fázis. Azt tudniuk kell az olvasóknak, hogy ezekbe a falvakba bevezetni a vizet, ami természetesen magától értetődő elvárás a XXI. században, több millió eurós beruházást igényel. Ilyen típusú fejlesztéseknek kell megvalósulniuk azután, hogy ezek a monumentális projektumok befejeződnek. Az Y elágazás esetében pedig az autópályásítás a következő cél, hogy az autópályáról letérve ne szűküljön be az út, ami balesetveszélyes. Az Y elágazás egyébként nem csupán közlekedési szempontból, de a légszennyezettség csökkentésével is maximálisan beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

KARTALI RÓBERT

2025. december 29.

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

12,00 - Szabadka - Interjú az MTI-nek

17,00 - Topolya - A VMSZ helyi, községi, körzeti elnökeinek és más tisztségviselőinek fóruma

2025. december 30.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

2026. január 10.

13,00 - Budapest - A Fidesz kongresszusa

2026. január 13.

08,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Mozaik c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - M1 Kárpát-medence műsorának interjú felvétele (adásban január 18-án)

2026. január 14.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés (VI. rendkívüli ülés)

14,00 - Belgrád - Interjú a Magyar Nemzet napilapnak

2026. január 16.

17,00 - Magyarkanizsa - Részvétel a Vajdasági Magyar Közösség II. Terület- és Gazdaságfejlesztési stratégia tervezetének közvitáján

2026. január 19.

13,00 - Szabadka - A Pannon TV Közügyek c. műsorának felvétele (adásban ma 18 órakor)

2026. január 20.

18,00 - Nosza - Részvétel Jánosi Elvira, egykori ultramaraton-futó életútját bemutató beszélgetésen

2026. január 21.

10,00 - Szabadka - Találkozó  a Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium vezetésével

12,00 - Szabadka - Találkozó Bunford Zsolttal, Orbán Viktor miniszterelnöki megbízottjával

18,00 - Szabadka - Mága Zoltán koncertje a Zsinagógában

2026. január 22.

10,00 - Belgrád - Parlamenti ülés

18,00 - Topolya - A Magyar menyegző c. film vetítése

2026. január 23.

11,00 - Dunaszerdahely (Szlovákia) - Részvétel a „Velünk élő kollektív bűnösség” című, a Beneš-dekrétumok alkalmazásáról szóló konferencián

16,00 - Zenta - A Magyar Kultúra Napjának délvidéki központi ünnepsége

2026. január 24.

19,00 - Torda - XXIV. Tordai Művelődési Napok nyitó rendezvénye

2026. február 2.

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése​

2026. február 4.

16,00 - Nagybecskerek - Egyeztetés msgr. Mirko Štefković római katolikus megyéspüspökkel

17,00 - Nagybecskerek - A VMSZ helyi szervezetének taggyűlése

2026. február 6.

16,30 - Törökkanizsa - A Dositelj Obradović Gimnázium  és Szakiskola felújítási munkálatainak megtekintése

17,15 - Oroszlámos - Családlátogatás, a Prosperitati házpályázók projektjének megtekintése

18,00 - Törökkanizsa - A VMSZ községi szervezete megalakulásának 19. évfordulójára szervezett ünnepség

2026. február 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

09,00 - Szabadka - Interjú a Bosznia-hercegovinai Glas Srpske napilapnak

2026. február 11.

12,00 - Szabadka - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

14,00 - Zombor - A Szent István Király-templom felújított orgonájának ünnepélyes átadása

17,00 - Palics - A Prosperitati Alapítvány Vajdasági Mentorprogramja ötödik évadának záró- és díjkiosztó gálája

2026. február 12.

11,30 - Szabadka - Találkozó Edward Fergusonnal, az Egyesült Királyság belgrádi nagykövetével

2026. február 13.

17,30 - Budapest - Mozdulatban a nemzet - Előadás megtartása a Határtalanul a Magyar Fiatalokért Egyesület rendezvényén

2026. február 14.

11,00 - Budapest - Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszéde

2026. február 19.

11,30 - Szabadka - Találkozó Radetzky Jenő, a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökével és vállalkozói delegációval

16,00 - Újvidék - A Várady kiválósági-, valamint orvostan-, fogorvos és közgazdász hallgatók ösztöndíjszerződéseinek ünnepélyes aláírása

2026. február 20.

11,00 - Szabadka - Találkozó Klemm Józseffel és Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

14,00 - Szabadka - Találkozó Csáky Csongorral, a Rákóczi Szövetség elnökével

17,00 - Zenta - A Híd Kulturális Alapítvány felújított székházának ünnepélyes átadója

19,00 - Kúla - A VMSZ helyi szervezete megalakulásának 30. évfordulójára szervezett ünnepség

2026. február 21.

18,00 - Óbecse - Az Ember maradj - az Ákos-sztori c. film vetítése

2026. február 23.

09,00 - Szabadka - A Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának ülése

10,00 - Szabadka - Vendégszereplés a Hét Nap hetilap Hét Nap Plusz Podcast műsorában

2026. február 24.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Zenta - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöki képzése 30 éves zentai fennállásának ünnepsége

2026. február 25.

11,00 - Szabadka -  Találkozó a Csantavéri Önkéntes Tűzoltó Testület képviselőivel

11,30 - Szabadka - M1 Kárpát-medence műsorának interjú felvétele 

12,00 - Szabadka - Találkozó Goran Karadžićtyal, a Vajdasági Rádió és Televízió vezérigazgatójával

2026. február 26.

10,00 - Szabadka - Egyeztetés a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar vezetésével

11,00 - Szabadka - Találkozó a VMSZ regionális vezetőivel

11,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Vajdasági TV Politbiro c. politikai műsorában – felvétel (szerb nyelven, adásban holnap, 2026. február 27-én, 17,20 órakor) 

2026. február 27.

18,00 - Magyarkanizsa - Részvétel a Folyami Polgárnaszád rendezvényén és a Kormorán zenekar koncertje

2026. március 2.

06,40 - Szabadka - Interjú a Kossuth Rádiónak (élő)

16,00 - Hajdújárás - A VMSZ Elnökségének és Tanácsának ülése

2026. március 4.

17,30 -  Újvidék - Találkozó Mága Zoltán világhírű hegedűművésszel

18,00 - Újvidék - Mága Zoltán koncertje a Szerb Nemzeti Színházban

2026. március 5.

12,00 - Szabadka – A Szabadkai Népszínház felújított épületének megtekintése

17,30 -  Zenta - Találkozó Mága Zoltán világhírű hegedűművésszel

18,00 - Zenta - Mága Zoltán koncertje a Sportcsarnokban

2026. március 6.

10,00 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

2026. március 10.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

2026. március 11.

17,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) Állandó Bizottságának ülése

2026. március 12.

08,15 - Budapest - Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökének fogadása határontúli vezetők részére

09,00 - Budapest - A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) plenáris ülése

18,00 - Palics - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának ünnepi fogadása az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére

2026. március 13.

14,00 - Zenta - Találkozó Magyar Leventével, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettesével

14,50 - Zenta - A Surányi gazdaság savanyítóüzeme - kiemelt jelentőségű nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

16,15 - Topolya - A WYALP kft. kiemelt jelentőségű szolgáltatóipari fejlesztés ünnepélyes átadása

19,00 - Topolya - A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ ünnepi műsora

2026. március 15.

14,40 - Bácskossuthfalva -  A Kossuth-szoba átadása

15,00 - Bácskossuthfalva - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

17,00 - Szabadka - Találkozó Gulyás Gergellyel, Miniszterelnökséget vezető miniszterrel

18,00 - Szabadka - A Vajdasági Magyar Szövetség Központi megemlékezése

2026. március 16.

18,45 - Szabadka - Találkozó Rúzsa Magdolnával és Balázs Jánossal

19,00 - Szabadka - Rúzsa Magdolna és Balázs János közös fellépése a Zsinagógában

2026. március 17.

09,00 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

2026. március 18.

10,00 - Szabadka - Interjú a „Politika” napilapnak

15,30 - Szabadka - Találkozó Zsigmond Barna Pál EU ügyekkel megbízott miniszterhelyettessel, országgyűlési képviselővel

18,00 - Szabadka - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Sportcsarnokban

2026. március 19.

09,30 - Topolya - A TSC Labdarugó Akadémia megtekintése Zsigmond Barna Pállal

12,00 - Szabadka - Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa - A magyar nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadási ünnepsége

12,30 - Szabadka - A VMSZ kampánystábjának ülése

17,00 - Bácsfeketehegy - Berhidai Keresztes József és Sárközi István sírjainak megkoszorúzása

17,30 - Bácsfeketehegy - Sárközi István emléktáblájának leleplezése és a felújított Kultúrotthon megtekintése

18,00 - Bácsfeketehegy - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Kultúrotthonban

2026. március 21.

09,00 - Budapest - Találkozó Orbán Viktorral, Magyarország miniszterelnökével

09,30 - Budapest - Részvétel a 5. európai Konzervatív Politikai Akció Konferencián - CPAC Hungary

2026. március 23.

09,30 - Pancsova - Találkozó Nacsa Lőrinccel, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkárával

10,00 - Pancsova - A felújított Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület épületének ünnepélyes átadója

13,30 - Nagybecskerek - Találkozó msgr. Mirko Štefkovićtyal, a Nagybecskereki Egyházmegye püspökével 

14,15 - Muzslya - A felújított Muzslai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület épületének ünnepélyes átadója és közösségi találkozó

16,30 - Topolya - Az új művészeti-közigazgatási-közösségi komplexum beruházási munkálatainak megtekinése és közösségi találkozó

18,00 - Szabadka - A Hét Nap hetilap 80. születésnapja

2026. március 24.

07,30 - Szabadka - Vendégszereplés a Szabadkai Magyar Rádió Napindító c. műsorában (élő)

10,00 - Szabadka - Találkozó Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel

10,45 - Szabadka - Az Avgerinos kft. - kiemelt jelentőségű nagyléptékű mezőgazdasági fejlesztés ünnepélyes átadása

12,05 - Oromhegyes - A Bata kft. kiemelt jelentőségű szolgáltatóipari fejlesztés ünnepélyes átadója

14,30 - Magyarkanizsa - A VMSZ regionális lakossági fóruma a CNESA Oktatási és Művelődési Intézményben

2026. március 25.

15,30 - Kúla - Interjú a Kúlai Q media TV-nek

16,00 - Kúla - A kúlai Szent György Római Katolikus Templom megtekintése

16,30 - Kúla - A Prosperitati Alapítvány házvásárlási pályázatán nyertes család meglátogatása

17,15 - Kúla - A Kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ beruházási munkálatainak megtekintése és közösségi találkozó

18,45 -  Ada - Találkozó Dér Henivel

19,00 - Ada - Jazz koncert - A Big Band zenekar és Dér Heni koncertje

2026. március 26.

13,00 - Szabadka - Találkozó Németh Zsolttal, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnökével

15,30 - Hajdújárás - A Keresztelő Szent János-templom felújítási munkálatainak megtekintése

16,30 - Csantavér - Mikrobusz ünnepélyes átadása a Mendicus Művészeti Központ részére

17,15 - Csantavér - A VMSZ közösségi találkozója

19,00 - Szabadka - Vivaldi - A négy évszak - hangverseny a zsinagógában

2026. március 27.

11,00 - Budapest - Részvétel a II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából szervezett ünnepi megemlékezésen

2026. március 28.

09,00 - Bajsa - Részvétel a XX. hagyományőrző Prélón

2026. március 30.

18,00 - Nagykikinda - A VMSZ regionális lakossági fóruma az Egység Művelődési Egyesületben

2026. március 31.

18,00 - Újvidék - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Petőfi Sándor MMK-ban

2026. április 1.

18,00 - Zombor - A VMSZ regionális lakossági fóruma a Magyar Polgári Kaszinóban